Brøndby IF har endnu ikke udpeget, hvem der skal afløse Niels Frederiksen som cheftræner, men der arbejdes på højtryk på Vestegnen for at finde den helt rette mand til posten.
Det har indtil videre været småt med spekulationer om trænernavne, men ét navn spøger på rygteplan – David Wagner.
Den 51-årige tysker er favorit hos bookmakeren Unibet, og Wagners agentbureau har over for Ekstra Bladet fastslået, at cheftræneren er interesseret i at stå i spidsen for Brøndby IF.
Og hvem er han så, denne David Wagner?
Tyskeren fik sin træneropdragelse under selveste Jürgen Klopps vinger i Borussia Dortmund, og han har stået i spidsen for Huddersfield i Premier League, Schalke 04 i Bundesligaen og den schweiziske storklub Young Boys. Det er de godt tre år i Huddersfield, de fleste kender David Wagner for.
Tipsbladet har talt med journalisten Stuart Rayner, der i mange år har fulgt Huddersfield tæt for Yorkshire Post, og han tegner et billede af en træner med en tydelig spillestil.
– Wagner har jo trænet under Jürgen Klopp, og han tror fuldt og fast på de samme principper om "gegenpressing", som Klopp gør. Som mange andre moderne trænere værner David Wagner om fodbold med en høj grad af intensitet. I Huddersfield fik det tilnavnet "the Terrier spirit" med henvisning til klubbens kælenavn "The Terriers", siger Rayner til Tipsbladet.
David Wagner rykkede op i Premier League med Huddersfield i 2017 og sikrede i den efterfølgende sæson klubben overlevelse i den bedste engelske række. I januar 2019 blev han fyret efter en elendig sæsonstart.
Den dag i dag har tyskeren en stor stjerne hos tilhængerne i den engelske klub.
– Tidligere på sæsonen vendte David Wagner for første gang siden fyringen tilbage til Huddersfield for at se en kamp, og han fik en helt fantastisk modtagelse af fansene. Det havde han også fortjent, synes jeg. Han formåede at tage en lille klub op i Premier League, og for det fortjener han respekt, lyder det fra journalisten, der tilføjer:
– Hans personlighed – og resultater naturligvis – gjorde, at han hurtigt fik fansene på sin side. I sin anden sæson i Premier League virkede det som om, at han brændte en smule ud, og jeg synes også, man kunne mærke det på ham. Det rokkede lidt ved hans karakter, som ellers er hans store styrke.
I Huddersfield var David Wagners foretrukne formation 4-2-3-1, mens han i Schalke 04 og Young Boys også forsøgte sig med 4-4-2 og 4-3-3. Under Niels Frederiksen spillede Brøndby IF ofte med en trebackkæde, men det skal man næppe regne med at se under David Wagner – hvis han altså bliver træneren, der skal løfte arven på Vestegnen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW