N’Doye: Vil have nye udfordringer

FCK-angriberen ønsker at se hvor langt talentet rækker og drømmer om nye udfordringer.



FCKs senegalesiske angriber Dame N’Doye er måske det mest åbenlyse salgsobjekt i Superligaen, men alligevel er den tidligere Panathinaikos-spiller fortsat at finde i Superliga-klubben, og det til trods for at russiske Rubin Kazan skulle have tilbudt københavnerne omkring 6 mio. euro for N’Doye.

Men FCK har hverken været til at hugge eller stikke i, og meget tyder på, at N’Doye må blive i klubben et stykke tid endnu.

– Jeg har gjort meget for FCK, og jeg respekterer selvfølgelig stadig min kontrakt. Men her i livet skal man også være ærlig over for sig selv, og det er jeg nu. Jeg har været god for klubben, og jeg håber, at den vil være god mod mig, siger Dame N’Doye ifølge Sporten.dk.

Senegaleseren ser altså gerne sig selv skifte til en større klub, hvor han kan prøve kræfter med et højere niveau end Superligaens.

– Når man har været et sted i lang tid, så er det helt normalt, at man vil udfordre sig selv på et tidspunkt og prøve noget nyt for at se, hvor langt ens evner rækker. Sådan har jeg det da også. Så det er vanskeligt, men jeg må bare træne, prøve at komme i form og arbejde hårdt.

Den megen spekulation om N’Doyes fremtid har fået den nytilkomne belgiske træner Ariël Jacobs til at placere angriberen på bænken, idet han føler, at angriberen mangler den sidste motivation, der er alt-afgørende for en fodboldspiller på højeste niveau.

– N’Doye ødelægger det for sig selv, hvis han ikke er mentalt tilstede og kun tænker på ikke at blive skadet til træning. Så er der hans holdkammerater, som ikke ved, om han er en del af gruppen, og om N’Doye kæmper for det samme mål. Den tredje part er trænerteamet omkring ham, som skal motivere ham dagligt, og hvis han så forsvinder, så er det spildt arbejde, siger Jacobs til Sporten.dk og tilføjer:

– For lige at slå det fast, så ville jeg da elske at kunne bruge ham. Jeg kendte ham allerede før, jeg kom til FCK, og han kan gøre en forskel, slutter den belgiske træner.

FCK møder i Superliga-premieren FC Midtjylland på søndag, hvor det endnu er uvidst om N’Doye fortsat må tage til takke med en plads på bænken eller ej.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

DR Congo – Uzbekistan

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Supercomputer: Her er VM-finalen

Neestrup og co. henter stjerne

Norge – Frankrig

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse