JYSK PARK (Tipsbladet) FC Københavns nederlag i Silkeborg gør så ondt, at Jacob Neestrup ikke var i tvivl, da han blev spurgt ind til den næste kamp, som er tirsdagens imødesete opgør mod Dortmund i Champions League.
– Det er en kamp, som vi kun kan tabe. Vi kan vinde på resultatet, men jeg mener ikke, at vi kan komme ud som vindere af den kamp. Desværre. For enten taber vi kampen på resultatet, eller også er vi helt outstanding og laver et konge resultatet mod dem, og så er det en lille smule pinligt. Fordi vi svinger så meget, lyder det fra Jacob Neestrup.
Konklusionen kommer på bagkant af en utroligt ringe første halvleg i Silkeborg, hvor FC København var bagud med hele tre mål i pausen.
I anden halvleg fik de danske mestre rettet en smule op på tingene, men det fjernede ikke indtrykket af, hvor svingende Neestrups hold er i øjeblikket med blot en sejr i den hjemlige liga i de seneste fem kampe – kulminerende med et klart nederlag til et af Superligaens bundhold i Silkeborg.
Nederlaget var altså kun med til at sætte mere ild til et mudret efterår for FC København, og der var ingen undskyldninger fra cheftræneren, der påtager sig ansvaret.

– Jeg så det samme som alle andre. Silkeborg er et hold med nogle gode mønstre og ros for det, og når det så er sagt, er det et FC København-hold, der rammer et uacceptabelt niveau, der både skuffer mig og et eller andet sted forarger mig en lille smule.
– Der er én, der har ansvaret, og det er mig. Det skal jeg tage på mig, og jeg skal gøre mit bedste for at få det her hold tilbage til det, vi kan, siger han, inden Tipsbladet spørger ham om en uddybning af, hvad der forarger ham.
– Det er helheden. Det er bare for dårligt. Det er nemmere at lave personlige fejl, hvis kollektivet ikke rammer niveau. Jeg må kigge tilbage på de sidste 10-12 dage, vi har haft, og spørge mig selv, hvorfor vi kommer ud på den måde, vi gør. Jeg kan konstatere, at det, vi leverer i dag, er for svagt, siger Jacob Neestrup, hvis hold er ramt af mange profilskader.
Således var Mohamed Elyounoussi, Rodrigo Huescas, Andreas Cornelius og Thomas Delaney alle ude af dagens trup, mens topscorer Jordan Larsson kun havde en halv time i sig efter en småskade, der gjorde, at han meldte afbud til Sveriges landshold i den forgangne uge.
Jacob Neestrup havde derfor kun 18 udtagne spillere med til Silkeborg.
– Jeg udtager den trup, jeg mener, er bedst. Om vi havde taget en U19-spiller eller to mere med, så havde jeg ikke kunnet klandre de to for den første halvleg, vi lavede i dag. Jeg sætter det hold, som er bedst, siger Neestrup, der nu skal hjem og have rettet op på en kurs, der går i den forkerte retning.
– Der skal gøres et ordentligt trænerarbejde, og det er i de her perioder, du skal vise, hvad du er lavet af, specielt som cheftræner, og jeg kan bare sige, at det er mig, der skal forbedre, hvad der blev leveret i dag.
– Jeg kan konstatere, at vi skal forbedre os markant, hvis vi skal have et godt udgangspunkt i forhold til Superligaen frem mod 2026.
Næste opgør er altså tirsdagens storkamp mod de tyske giganter fra Dortmund.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar besked til danske debutanter
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU