Jacob Neestrup har været i FC København i mange år, men den unge træner står nu overfor en ny udfordring, idet han på søndag for første gang skal være cheftræner i derbyet mod Brøndby.
Efter fredagens træning slog Neestrup fast, at hans opgave dog ikke bliver væsentligt anderledes, selvom der selvfølgelig er tale om en stor kamp.
– Jeg glæder mig bare. Jeg har også glædet mig til de andre kampe, vi har spillet. Jeg ved godt, at det er en stor begivenhed, ikke bare i København, men også i dansk fodbold. Men for mig handler det om, at når kampen er i gang, at jeg gør det samme arbejde, som jeg ville gøre mod en hvilken som helst anden modstander, siger Jacob Neestrup således til Tipsbladet.
FC København går efter 0-0-kampen mod Manchester City ind til søndagens derby med en succesoplevelse, der står klart i hukommelsen.
– Jeg går ind med en god følelse. Jeg synes, at vi præsterede en god anden halvleg mod AGF. Udekampen mod City var vi skuffede over. Men der må man måske også sige, at den kan være lidt ude af ligningen. Jeg synes, at vi spiller en fornuftig kamp mod Nordsjælland. Jeg vil ikke sige, at vi er uheldige, for det er vores egen skyld, men overordnet set var det en fornuftig præstation. Jeg synes, at vi leverer decideret fremragende i tirsdags, både 11 mod 11 og 10 mod 11. Så vi går selvfølgelig ind til kampen med en god følelse, siger Jacob Neestrup således.
Kan du sætte nogle ord på dit eget forhold til Brøndby? Er du vokset op med sådan en rivaliserings-mentalitet?
– Ja, det er jeg jo. Jeg har været KB'er i mange år. FCK'er i mange år. Så det eneste forhold, jeg har til Brøndby er, at jeg gerne vil vinde over dem.
FC København må klare sig uden udebanetilskuere på Brøndby Stadion, og det er selvsagt noget, der ærgrer cheftræneren, der dog heller ikke har tænkt sig at bruge det som en undskyldning, hvis det ikke ender med tre point.
– Det er klart, at vi jo gerne ville have vores 2000 fans derude, eller hvor mange, det nu er. Det er der ingen tvivl om. Det ville betyde meget for os. Så det betyder da noget. Men vi skal jo klare os uden dem, uanset hvor sørgeligt det er. Det bliver jo sværere uden vores egne fans, det siger sig selv. Men det skal ikke være nogen undskyldning for os, i forhold til ikke at levere en ordentlig præstation, siger Jacob Neestrup.
Hvor skal målene komme fra nu, hvor I mangler alle jeres angribere? Har I talt om det?
– Ja, selvfølgelig har vi det. Jeg tror, at det handler om ikke at se begrænsningerne, men at se mulighederne. Der er heldigvis mange spillere på vores hold, der er proven goalscorers. Claesson. Isak kan score mål. Daramy skal snart til at score et mål. Vi ved, at Lukas [Lerager, red.] er målfarlig. Så jeg tænker, at der er nogle andre, der må sparke bolden i kassen.
Nicolai Boilesen har ikke været fast starter for i denne sæson, men den nu tidligere vice-anfører fik vist sig godt frem mod Manchester City, og Jacob Neestrup har også kun rosende ord tilovers for midterforsvareren, der har kæmpet med Denis Vavro og Davit Khocholava om spilletiden.
– Boilesen er en af de bedste midtstoppere på kuglen i Superligaen, hvis ikke den bedste. Og uanset om vi spiller med to eller tre nede bagi, så ved vi, at hans evne til at sætte spillet og lokke modstanderen til sig på det rigtige tidspunkt, at det giver noget ro. Han er god til at se mange af de rigtige løsninger. Han er god til at spille efter en gameplan. Så hans præstation forleden var rigtig stærk, i øvrigt også uden bold, siger Jacob Neestrup således.
I interviewet med Tipsbladet har Jacob Neestrup desuden taget ansvaret for en af de mange skader, som FC Københavns spillertrup er blevet ramt af i denne sæson. Den historie kan du læse HER.
Fotos: Getty Images.
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
NYHEDER