Der var forskellige opfattelser af FC Københavns indsats i Parken søndag.
Andreas Cornelius mente, at kampen blev kørt sikkert hjem, mens Jacob Neestrup stillede sig mere tvivlende over for, hvad københavnerne præsterede i slutningen af opgøret, hvor Lyngby, på trods af FCK's 2-0-føring, spillede sig i nærheden af et point, men måtte tage til takke med et 2-1-nederlag.
Situationen og kampforløbet blev vendt og drejet i den nyeste udgave af Superliga-timen, hvor Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen var i studiet.
– Neestrup er en stand-up no-bullshit guy, som det hedder på moderne dansk, altså han siger tingene fuldstændig, som han ser dem, og i dette tilfælde så vi det på samme måde. Han var ærgerlig og skuffet over, at de sidste 10 minutter var Lyngby, som måske er det dårligste hold i Superligaen, det bedste hold i kampen. Og sådan må det bare ikke se ud, siger Peter Sørensen inden han fortsætter.
– De var så meget bedre end FCK til sidst, at de fik reduceret og var meget tæt på at udligne. Så meget, at FCK, lidt kontrafaktisk, godt kunne have mistet to point, og det havde været tæt på en katastrofe, fordi det ikke kun havde været én kamp, men et mønster. Og det, der yderligere blev lagt til i denne her specifikke kamp, var, at endnu en gang var det et mål på baggrund af en kæmpe fejl fra en af de bagerste.
– Neestrup havde netop reageret på, at der havde været for ringe kommunikation og præstation fra keeperen, men så var det netop Theo Sander, der var årsag til målet i søndags. Det er nedslående for en træner.
Den sene scoring blev efterfølgende vendt i studiet, og her var Kenneth Emil Petersen, der er søn af den tidligere FC København-målmand Palle 'Plankeværk' Petersen, ikke synderligt imponeret.
– Han (Theo Sander, red.) kommer forkert ud. Det er en bold, han aldrig skulle have gået ud til, han misser den. Og det er ikke den bedste anbefaling, når man lige har fået chancen og skal ind for at bevise sig. Der er stærk konkurrence om pladsen i målet hos FCK. Så det vil han ærgre sig over, Theo Sander.
– Han er en ung keeper, og jeg tror nok, at han skal komme igen. Det er ikke sådan, at jeg sidder med en følelse af 'nå, det var det, nu får vi Trott at se næste gang'. Jeg synes, han har haft nogle fine redninger.
Du kan se hele analysen i klippet ovenfor artiklen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Her skal Sepp Piontek begraves
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
MEDIE
‘Det må ikke ske’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
NYHEDER