Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

FC København har fået ny førstekeeper i Diant Ramaj, og Jacob Neestrup fortæller, at han hele vinteren har spillet med åbne kort over for Nathan Trott.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik deres målmand.

En intensiv jagt på en ny sidsteskanse kulminerede for “løverne” på sidstedagen af transfervinduet, hvor Diant Ramaj blev præsenteret i FCK. Den tyske målmand blev samme dag solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund og så derefter udlejet til københavnerne.

Onsdag var 23-årige Ramaj på træningsbanen i FCK for første gang, og dermed kunne også Jacob Neestrup iagttage ham.

– Vi har fået en stærk personlighed ind og en mand, som er vant til at være i miljøet omkring en topklub. Han er dygtig til at læse bagrumsbolde og har generelt en høj spilintelligens. Jeg synes også, han er dygtig en-mod-en defensivt og i spillet med fødderne, siger FCK-træneren til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han lægger ikke skjul på, at hensigten er, at Diant Ramaj skal vogte FCK-målet i foråret.

– Der er altid åben konkurrence, men man kan godt blive hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det er han. Det var Nathan Trott jo i virkeligheden også og Kamil Grabara det samme tidligere, lyder det fra Jacob Neestrup.

Dermed har FC København-træneren også skullet overbringe Nathan Trott meldingen, at han i udgangspunktet er reservekeeper fra nu af.

– Jeg har været helt åben og ærlig fra dag ét i forhold til, at vi var i markedet efter en keeper, og så er Nathan professionel og har trænet godt og haft en god opstart. Det har vi en forventning om, at han kan fortsætte med, og så må han og de andre arbejde og forbedre sig. Det er jo i virkeligheden sådan, det er på alle positioner, siger Jacob Neestrup.

Diant Ramaj landede først i FC København på sidstedagen af transfervinduet, men Jacob Neestrup nåede aldrig at blive nervøs over keepersituationen.

– Jeg var rimelig rolig. Jeg har været informeret om, at aftalen var tæt på i en længere periode, så jeg har koncentreret mig om at træne fodboldholdet og har hvilet fint i det, siger Neestrup.

Diant Ramaj får sine første minutter i FC København-trøjen på lørdag, når FC København møder AGF i en testkamp.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Spår: Her ender Mohamed Salah



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Højbjerg overvejer stor beslutning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kæmpe nyhed i udlandet

Danske stjerner kan være fortid

Spion? ‘Han kan høre dig’

Ungarn slagter slovenere

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling