Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

FC København har fået ny førstekeeper i Diant Ramaj, og Jacob Neestrup fortæller, at han hele vinteren har spillet med åbne kort over for Nathan Trott.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik deres målmand.

En intensiv jagt på en ny sidsteskanse kulminerede for “løverne” på sidstedagen af transfervinduet, hvor Diant Ramaj blev præsenteret i FCK. Den tyske målmand blev samme dag solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund og så derefter udlejet til københavnerne.

Onsdag var 23-årige Ramaj på træningsbanen i FCK for første gang, og dermed kunne også Jacob Neestrup iagttage ham.

– Vi har fået en stærk personlighed ind og en mand, som er vant til at være i miljøet omkring en topklub. Han er dygtig til at læse bagrumsbolde og har generelt en høj spilintelligens. Jeg synes også, han er dygtig en-mod-en defensivt og i spillet med fødderne, siger FCK-træneren til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han lægger ikke skjul på, at hensigten er, at Diant Ramaj skal vogte FCK-målet i foråret.

– Der er altid åben konkurrence, men man kan godt blive hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det er han. Det var Nathan Trott jo i virkeligheden også og Kamil Grabara det samme tidligere, lyder det fra Jacob Neestrup.

Dermed har FC København-træneren også skullet overbringe Nathan Trott meldingen, at han i udgangspunktet er reservekeeper fra nu af.

– Jeg har været helt åben og ærlig fra dag ét i forhold til, at vi var i markedet efter en keeper, og så er Nathan professionel og har trænet godt og haft en god opstart. Det har vi en forventning om, at han kan fortsætte med, og så må han og de andre arbejde og forbedre sig. Det er jo i virkeligheden sådan, det er på alle positioner, siger Jacob Neestrup.

Diant Ramaj landede først i FC København på sidstedagen af transfervinduet, men Jacob Neestrup nåede aldrig at blive nervøs over keepersituationen.

– Jeg var rimelig rolig. Jeg har været informeret om, at aftalen var tæt på i en længere periode, så jeg har koncentreret mig om at træne fodboldholdet og har hvilet fint i det, siger Neestrup.

Diant Ramaj får sine første minutter i FC København-trøjen på lørdag, når FC København møder AGF i en testkamp.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

DBU går på jagt efter fans bag banner

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Danmark imponerer på talentliste

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– En humørdræber

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Millionregn over Ståle Solbakken

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

– Det er så ringe, begge dele!

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern