FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik deres målmand.
En intensiv jagt på en ny sidsteskanse kulminerede for “løverne” på sidstedagen af transfervinduet, hvor Diant Ramaj blev præsenteret i FCK. Den tyske målmand blev samme dag solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund og så derefter udlejet til københavnerne.
Onsdag var 23-årige Ramaj på træningsbanen i FCK for første gang, og dermed kunne også Jacob Neestrup iagttage ham.
– Vi har fået en stærk personlighed ind og en mand, som er vant til at være i miljøet omkring en topklub. Han er dygtig til at læse bagrumsbolde og har generelt en høj spilintelligens. Jeg synes også, han er dygtig en-mod-en defensivt og i spillet med fødderne, siger FCK-træneren til Tipsbladet og den øvrige presse.
Han lægger ikke skjul på, at hensigten er, at Diant Ramaj skal vogte FCK-målet i foråret.
– Der er altid åben konkurrence, men man kan godt blive hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det er han. Det var Nathan Trott jo i virkeligheden også og Kamil Grabara det samme tidligere, lyder det fra Jacob Neestrup.
Dermed har FC København-træneren også skullet overbringe Nathan Trott meldingen, at han i udgangspunktet er reservekeeper fra nu af.
– Jeg har været helt åben og ærlig fra dag ét i forhold til, at vi var i markedet efter en keeper, og så er Nathan professionel og har trænet godt og haft en god opstart. Det har vi en forventning om, at han kan fortsætte med, og så må han og de andre arbejde og forbedre sig. Det er jo i virkeligheden sådan, det er på alle positioner, siger Jacob Neestrup.
Diant Ramaj landede først i FC København på sidstedagen af transfervinduet, men Jacob Neestrup nåede aldrig at blive nervøs over keepersituationen.
– Jeg var rimelig rolig. Jeg har været informeret om, at aftalen var tæt på i en længere periode, så jeg har koncentreret mig om at træne fodboldholdet og har hvilet fint i det, siger Neestrup.
Diant Ramaj får sine første minutter i FC København-trøjen på lørdag, når FC København møder AGF i en testkamp.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
EKSKLUSIVT