Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

FC København har fået ny førstekeeper i Diant Ramaj, og Jacob Neestrup fortæller, at han hele vinteren har spillet med åbne kort over for Nathan Trott.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København fik deres målmand.

En intensiv jagt på en ny sidsteskanse kulminerede for “løverne” på sidstedagen af transfervinduet, hvor Diant Ramaj blev præsenteret i FCK. Den tyske målmand blev samme dag solgt fra AFC Ajax til Borussia Dortmund og så derefter udlejet til københavnerne.

Onsdag var 23-årige Ramaj på træningsbanen i FCK for første gang, og dermed kunne også Jacob Neestrup iagttage ham.

– Vi har fået en stærk personlighed ind og en mand, som er vant til at være i miljøet omkring en topklub. Han er dygtig til at læse bagrumsbolde og har generelt en høj spilintelligens. Jeg synes også, han er dygtig en-mod-en defensivt og i spillet med fødderne, siger FCK-træneren til Tipsbladet og den øvrige presse.

Han lægger ikke skjul på, at hensigten er, at Diant Ramaj skal vogte FCK-målet i foråret.

– Der er altid åben konkurrence, men man kan godt blive hentet ind med henblik på at være førstekeeper, og det er han. Det var Nathan Trott jo i virkeligheden også og Kamil Grabara det samme tidligere, lyder det fra Jacob Neestrup.

Dermed har FC København-træneren også skullet overbringe Nathan Trott meldingen, at han i udgangspunktet er reservekeeper fra nu af.

– Jeg har været helt åben og ærlig fra dag ét i forhold til, at vi var i markedet efter en keeper, og så er Nathan professionel og har trænet godt og haft en god opstart. Det har vi en forventning om, at han kan fortsætte med, og så må han og de andre arbejde og forbedre sig. Det er jo i virkeligheden sådan, det er på alle positioner, siger Jacob Neestrup.

Diant Ramaj landede først i FC København på sidstedagen af transfervinduet, men Jacob Neestrup nåede aldrig at blive nervøs over keepersituationen.

– Jeg var rimelig rolig. Jeg har været informeret om, at aftalen var tæt på i en længere periode, så jeg har koncentreret mig om at træne fodboldholdet og har hvilet fint i det, siger Neestrup.

Diant Ramaj får sine første minutter i FC København-trøjen på lørdag, når FC København møder AGF i en testkamp.





Høj klasse – det var vidunderligt lavet!




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Et kæmpestort skifte’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Pressede på for FC København-exit

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bestemmer Messi selv

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb