Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

Jacob Neestrup kommer uanset hvad ikke til at blive fyret før nytår, vurderer Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Han førte på fornem vis FC København til ‘The Double’ i sidste sæson, men lige for tiden kæmper Jacob Neestrup med at få sit hold til at præstere tilfredsstillende.

De seneste ni kampe har blot kastet to sejre af sig, og man skal efterhånden tilbage til august for at finde FCK’s seneste sejr i Parken.

På Viaplay Sport News peger B.T.’s sportsredaktør Lasse Vøge på, at det kan være fordelagtigt for ‘løverne’ at finde en ny cheftræner.

– Bestyrelsen og de sportslige ansvarlige kan jo kigge rundt i Superligaen og se effekterne af et trænerskifte, både ude i Brøndby med Steve Cooper, hvor det går forrygende, og på Heden med Mike Tullberg. Der tog man også en chance, og jeg vil ikke sige, at de har scoret jackpot, men det er fandme tæt på! Og så kan de jo især kigge mod Aarhus, hvor AGF har nydt voldsomt godt af et trænerskifte, siger Lasse Vøge og fortsætter:

– Så jeg er sikker på, at på et tidspunkt, hvis det bliver ved med ikke at gå FCK’s vej, så er man da fristet af at trække i det håndtag. Jeg tror ikke, det er så langt væk, som mange går og tror.

‘Tøffe’ maner til ro

Også Stig Tøfting er på Viaplay Sport News blevet spurgt, om Jacob Neestrup risikerer en fyring, hvis resultaterne fortsætter med at udeblive.

– Det er nu engang sådan, at hvis du ikke vinder nok fodboldkampe som træner, så bliver du fyret, lyder det fra ‘Tøffe’, der samtidig klart understreger, at han ikke tror på, at man på ledelsesgangene i FC København lige nu overvejer at skille sig af med Jacob Neestrup.

Den tidligere landsholdsprofil peger samtidig på, at Neestrup er i FC København ‘på lånt tid’, efter at han i sommer fik afvist et ønske om at komme til udlandet.

Tøfting bliver herefter spurgt, hvorfor han ikke vurderer, at Neestrup er i farezonen lige nu, og her peger Viaplay-eksperten på, at Neestrups mange bedrifter i hovedstadsklubben har vist, at han er en god træner, hvorfor snoren også er lang.

– Jeg tror ikke på, at Neestrup bliver fyret i 2025, uanset hvordan og hvorledes det går, lyder det fra Stig Tøfting.

Tøfting understreger i samme ombæring, at man som cheftræner i en storklub som FC København selvfølgelig altid kan komme i farezonen på sigt, hvis resultaterne fortsætter med at udeblive.

Du kan se hele diskussionen om FCK’s cheftræner i afspilleren øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Hård dom over Kvistgaarden

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk klub henter Jonathan Hutters