Neestrup: Thomasberg har ret – det er hele pointen

Debatten om afviklingen af pokalturneringens kampe fortsætter.



VEJLE (Tipsbladet): FC København-træner Jacob Neestrup benyttede midtugens pokalkampe til at rejse en debat om afviklingen af opgørene i Oddset Pokalen.

Sæson efter sæson ser man, at de mindre klubber afgiver hjemmebanefordelen til den store klub, og det så man senest i den forgangne runde, hvor Hillerød fra NordicBet Ligaen solgte hjemmebanen til FC Midtjylland.

Det vil Jacob Neestrup have, at der bliver sat en stopper for.

FCK-træneren skød ikke specifikt på FC Midtjylland og understregede, at "løverne" har gjort præcis det samme tidligere og derfor ikke er i en situation, hvor man kan pege fingre af andre klubber.

Søndag blev FCM-træner Thomas Thomasberg foreholdt Neestrups bemærkninger.

– Jeg synes, at det blev et lidt specielt udfald, som selvfølgelig var møntet på os. Jeg ved også godt, at han fik sagt, at det ikke skal være sådan, men jeg synes, at det var et specielt tidspunkt. Så kunne han have taget den, da de selv havde købt sig eller fået en hjemmebane på et tidspunkt. Jeg ville gerne bare have set, hvad de havde gjort, hvis de havde haft samme mulighed. Jeg tror, de havde gjort nøjagtigt det samme selv, lød det fra Thomasberg ifølge Bold.

Efter FC Københavns 2-1-sejr over Vejle søndag aften blev Jacob Neestrup konfronteret med udtalelserne fra Thomas Thomasberg, og FCK-bossen medgiver, at "løverne" sandsynligvis havde gjort det samme som FC Midtjylland. 

– Det har han helt ret i. Det er hele min pointe. Selvfølgelig havde vi gjort det samme. Det er en kæmpe fordel. Det er derfor, det skal stoppe. Jeg sagde 28 gange i det interview, at det også gjaldt os selv. Det var ikke møntet på FC Midtjylland. Det sagde jeg også. Så han har fuldstændig ret, siger Jacob Neestrup.

Thomasberg kaldte det også et mærkeligt udfald?

– Det må han selv om. Når man stikker næsen frem, skal andre have lov til at have en holdning til det. Jeg sender ikke en bøde til ham på 25.000 kroner for de udtalelser. Det skal han have lov til. Det er helt fair. Men selvfølgelig havde jeg gjort det samme. Det var min pointe, svarer Neestrup på Tipsbladets spørgsmål.

FC København fik tidligere på ugen en bøde på 25.000 kroner for kritiske udtalelser om Superliga-strukturen i forbindelse med playoff-kampen mod Randers FC i sidste sæson. 





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

– Det var virkelig pinligt

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

OB – Silkeborg IF

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ipswich er tilbage i Premier League

Melder Lindstrøm helt færdig

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Et markant problem for Silkeborg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’