VEJLE (Tipsbladet): FC København-træner Jacob Neestrup benyttede midtugens pokalkampe til at rejse en debat om afviklingen af opgørene i Oddset Pokalen.
Sæson efter sæson ser man, at de mindre klubber afgiver hjemmebanefordelen til den store klub, og det så man senest i den forgangne runde, hvor Hillerød fra NordicBet Ligaen solgte hjemmebanen til FC Midtjylland.
Det vil Jacob Neestrup have, at der bliver sat en stopper for.
FCK-træneren skød ikke specifikt på FC Midtjylland og understregede, at "løverne" har gjort præcis det samme tidligere og derfor ikke er i en situation, hvor man kan pege fingre af andre klubber.
Søndag blev FCM-træner Thomas Thomasberg foreholdt Neestrups bemærkninger.
– Jeg synes, at det blev et lidt specielt udfald, som selvfølgelig var møntet på os. Jeg ved også godt, at han fik sagt, at det ikke skal være sådan, men jeg synes, at det var et specielt tidspunkt. Så kunne han have taget den, da de selv havde købt sig eller fået en hjemmebane på et tidspunkt. Jeg ville gerne bare have set, hvad de havde gjort, hvis de havde haft samme mulighed. Jeg tror, de havde gjort nøjagtigt det samme selv, lød det fra Thomasberg ifølge Bold.
Efter FC Københavns 2-1-sejr over Vejle søndag aften blev Jacob Neestrup konfronteret med udtalelserne fra Thomas Thomasberg, og FCK-bossen medgiver, at "løverne" sandsynligvis havde gjort det samme som FC Midtjylland.
– Det har han helt ret i. Det er hele min pointe. Selvfølgelig havde vi gjort det samme. Det er en kæmpe fordel. Det er derfor, det skal stoppe. Jeg sagde 28 gange i det interview, at det også gjaldt os selv. Det var ikke møntet på FC Midtjylland. Det sagde jeg også. Så han har fuldstændig ret, siger Jacob Neestrup.
Thomasberg kaldte det også et mærkeligt udfald?
– Det må han selv om. Når man stikker næsen frem, skal andre have lov til at have en holdning til det. Jeg sender ikke en bøde til ham på 25.000 kroner for de udtalelser. Det skal han have lov til. Det er helt fair. Men selvfølgelig havde jeg gjort det samme. Det var min pointe, svarer Neestrup på Tipsbladets spørgsmål.
FC København fik tidligere på ugen en bøde på 25.000 kroner for kritiske udtalelser om Superliga-strukturen i forbindelse med playoff-kampen mod Randers FC i sidste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
VM-spiller får fem karantænedage
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER