Neestrup: Thomasberg har ret – det er hele pointen

Debatten om afviklingen af pokalturneringens kampe fortsætter.



VEJLE (Tipsbladet): FC København-træner Jacob Neestrup benyttede midtugens pokalkampe til at rejse en debat om afviklingen af opgørene i Oddset Pokalen.

Sæson efter sæson ser man, at de mindre klubber afgiver hjemmebanefordelen til den store klub, og det så man senest i den forgangne runde, hvor Hillerød fra NordicBet Ligaen solgte hjemmebanen til FC Midtjylland.

Det vil Jacob Neestrup have, at der bliver sat en stopper for.

FCK-træneren skød ikke specifikt på FC Midtjylland og understregede, at "løverne" har gjort præcis det samme tidligere og derfor ikke er i en situation, hvor man kan pege fingre af andre klubber.

Søndag blev FCM-træner Thomas Thomasberg foreholdt Neestrups bemærkninger.

– Jeg synes, at det blev et lidt specielt udfald, som selvfølgelig var møntet på os. Jeg ved også godt, at han fik sagt, at det ikke skal være sådan, men jeg synes, at det var et specielt tidspunkt. Så kunne han have taget den, da de selv havde købt sig eller fået en hjemmebane på et tidspunkt. Jeg ville gerne bare have set, hvad de havde gjort, hvis de havde haft samme mulighed. Jeg tror, de havde gjort nøjagtigt det samme selv, lød det fra Thomasberg ifølge Bold.

Efter FC Københavns 2-1-sejr over Vejle søndag aften blev Jacob Neestrup konfronteret med udtalelserne fra Thomas Thomasberg, og FCK-bossen medgiver, at "løverne" sandsynligvis havde gjort det samme som FC Midtjylland. 

– Det har han helt ret i. Det er hele min pointe. Selvfølgelig havde vi gjort det samme. Det er en kæmpe fordel. Det er derfor, det skal stoppe. Jeg sagde 28 gange i det interview, at det også gjaldt os selv. Det var ikke møntet på FC Midtjylland. Det sagde jeg også. Så han har fuldstændig ret, siger Jacob Neestrup.

Thomasberg kaldte det også et mærkeligt udfald?

– Det må han selv om. Når man stikker næsen frem, skal andre have lov til at have en holdning til det. Jeg sender ikke en bøde til ham på 25.000 kroner for de udtalelser. Det skal han have lov til. Det er helt fair. Men selvfølgelig havde jeg gjort det samme. Det var min pointe, svarer Neestrup på Tipsbladets spørgsmål.

FC København fik tidligere på ugen en bøde på 25.000 kroner for kritiske udtalelser om Superliga-strukturen i forbindelse med playoff-kampen mod Randers FC i sidste sæson. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Fem bud på Brøndbys nye træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Liverpool – Brentford

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK