FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var adskillige overraskende valg fra Jacob Neestrup i FC Københavns startopstilling i pokalsemifinalen mod Viborg FF i weekenden.
Eller måske rettere fravalg.
For hverken Viktor Dadason, der ellers har fået meget spilletid, eller lejesvenden Amir Richardson var at finde i “løvernes” trup. De var ganske enkelt fravalgt grundet konkurrencesituationen, fortalte Neestrup til Viaplay.
Efter onsdagens træning i FC København blev Jacob Neestrup igen spurgt ind til, om han kunne komme det nærmere, og her kom han ikke mindst med et modspørgsmål.
– Jeg kan ikke komme det nærmere. Der er hele tiden et eller andet. Det er fair nok at vi kritiseres for præstationer eller resultater.
– For seks måneder siden stod alle og råbte på og syntes, jeg var en komplet idiot, fordi jeg ikke spillede Dadason. Jeg prøvede at give en begrundelse på det i forhold til at passe på en ung knægt, så han ikke blev fedtet ind i det her kollektive makværk. Det er han desværre blevet nu.
– Nu er folk sure over, at Moukoko har spillet og scorede to mål, for så er træneren også idiot over det.
– Nu er det Richardson. Og hvis Richardson havde været i truppen, havde en anden dygtig spiller været ude af truppen, og så havde jeres spørgsmål gået på det. Hvem skulle ikke have været med?, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:
– Det kan man også stille, det spørgsmål. Hvem af dem på bænken skulle ikke med? Var det “Corner”, som er den eneste, der kan det, han kan? Var det Geovanni (Vianney Ndjee)? Mads Emil (Madsen)? (William) Clem, som mange også gerne vil have skal spille? Skulle vi have gamblet og gået all in med en bænk uden forsvarsspillere og have håbet på, at vi ikke ville få et rødt kort eller en skade? Skulle vi have droppet en reservekeeper på bænken?
– Jeg siger bare, at jeg forstår godt alle spørgsmål og tager imod al kritik på kollektivets vegne. Men jeg må også sige, at hver evig eneste gang i de seneste tre år har der skullet være en konflikt med en spiller, der ikke spillede. Og det er som om at man glemmer det spørgsmål, man så stillede nogle måneder forinden med omvendt fortegn. I FC København skal 11 starte, ni være på bænken og nogle udenfor.
– I forhold til Dadason: Hvilken spiller gik sidst fra at starte som angriber til at være ude af truppen? Det gjorde blandt andre Orri Oskarsson. Nogle gange som træner – blandt andet forleden – kan man mene, at en spiller kan gøre mest impact som starter, men da jeg valgte, at Dadason ikke skulle starte, var analysen, at Geovanni ville være bedre at proppe ind i et åbent kampbillede med hans dybe løb og fysik. Og hvis vi skulle og bruge det, som kun Andreas Cornelius kan – hans targetspil og hans evne til at heade bolde væk på dødbolde – på en dårlig bane, så mente vi, at det var bedst at gøre.
– Vi mente, at vi skulle have en højre back med i (Aurelio) Buta. Vi mente, at vi skulle have en stopper med. Vi synes, Clem giver noget struktur, når han spiller. Oliver Højer kan fungere som en dåseåbner. Mads Emil Madsen er en spiller, der har vist på den sidste tredjedel, at han kan åbne nogle ting der. Og (Viktor) Claesson kan lave et mål ud af det blå.
– Igen: Det er fair at spørge, men hvem skulle ikke have været med? Så havde spørgsmålet været omvendt.
Med en stor og profileret trup skal Jacob Neestrup tage de beslutninger hver uge – og det lever han fint med.
– Jeg har det helt fint med at træffe beslutninger. Og jeg accepterer, at man kan stille alle spørgsmålene. Nogle gange kan man også undre sig – og I skal ikke have ondt af mig – om spørgsmålet stilles af faglig nysgerrighed, eller fordi der en potentiel konflikt, der kan brygges på hele ugen på diverse kanaler.
– I FCK skal nogle spille, nogle være på bænken og nogle ude af truppen, og det kan man være enig eller uenig i
I den kommende weekend skal Neestrup igen træffe valg om truppen, når FCK skal gæste OB i “løvernes” første kamp i Kvalifikationsspillet. Og her er målet klart.
– Det er sådan, det er. Vi havde gerne set, at det var anderledes, men sådan er det ikke, og så må man ikke acceptere, men forstå, at det er situationen. Der venter 10 fodboldkampe, hvor vi skal vise, at vi er bedre end de andre, og sikre europæisk deltagelse i næste sæson. Det er målet, slår Neestrup fast.
Hvad angår truppen var det desuden for tidligt at give en status, lød det fra FCK-træneren.
Kampen spilles klokken 14.00 i Odense søndag.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
Brøndby-fans sender åbent brev
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation