Fodboldprojektet i Newcastle United kulminerer foreløbigt, når klubben tirsdag for første gang i over to årtier er tilbage i Champions League.
Men der er panderynker i det nordlige England. Efter et brag af en præstation godt hjulpet på vej af udskældte milliarder fra Saudi-Arabien i sidste sæson er klubben kommet ned på jorden i den nye Premier League-sæson.
Og ydmygheden efter seks point i fem kampe strålede ud af træner Eddie Howe, da klubben i weekenden havde slidt sig til en smal sejr over Brentford.
– Vi har vundet, og vi er i en god mental tilstand, men vi er ikke overdrevet glade. Det er vigtigt, at vi kontrollerer vores følelser, lød det fra træneren efter kampen, som blev vundet på et straffesparksmål.
Newcastle blev for lidt mindre end to år siden stenrig med et trylleslag, da den saudiarabiske investeringsfond Public Investment Fund kastede penge efter den fallerede klub.
På det tidspunkt var klubben på vej mod afgrunden i Premier League, men reddede kastanjerne ud af ilden.
Og i den første hele sæson med saudiarabiske milliarder på bankbogen buldrede Newcastle ind i top-4 og snuppede en Champions League-billet.
Nu venter AC Milan på udebane i første runde af den fine europæiske turnering, og Eddie Howe kan klamre sig til, at italienerne i weekenden fik ørerne i maskinen mod lokalrivalen Inter og tabte med 1-5 i det traditionsrige derby.
Det er dog ikke en kamp, Newcastle-træneren lægger alt for meget vægt på. Forberedelserne bygger på mere end bare den kamp.
– Der er lagt meget arbejde i forberedelsen indtil nu. Du kan ikke med to dages varsel skifte fokus til AC Milan.
– Men jeg vil analysere deres derbykamp, og det vil hjælpe os, siger Eddie Howe.
Hvis man spørger Allan Kuhn, der er ekspertkommentator hos Viaplay, så behøver Newcastle imidlertid ikke være rigtig bekymret.
Man bør således skæve til, at klubbens tre nederlag hidtil i Premier League-sæsonen er kommet mod stærke modstandere som Manchester City, Liverpool og Brighton, mener han.
– De har haft problemer mod de bedste i den her sæson. De har mødt toppen af poppen. Men den burde de selvfølgelig selv være en del af, siger Allan Kuhn.
I Champions League er Newcastle havnet i en dynamitgruppe med AC Milan, Dortmund og Paris Saint-Germain, og hvis englænderne ellers finder sig selv, har de gode chancer.
– Det er en kongegruppe, og det kan blive en dreng og en pige. Men jeg vurderer, at Newcastle har lige så store chancer for at gå videre som de andre. Det er et stabilt hold, siger han.
Kampen mod Milan på udebane har kickoff klokken 18.45.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tottenham henter forløsende sejr
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT