Nicolai Jørgensen tvivlsom til det sidste

Der er endnu ikke truffet en beslutning om, hvorvidt Nicolai Jørgensen spiller i FC Københavns forårspremiere mod AGF søndag. 



FC København kommer sandsynligvis til at undvære offensivprofilen Nicolai Jørgensen i startopstillingen, når den danske mesterklub tager hul på forårssæsonen med en udekamp mod AGF på søndag. 

Nicolai Jørgensen har døjet med lårproblemer igennem det meste af opstartsfasen. I december fik han en skade i låret i Superliga-kampen mod Brøndby, og den fik han problemer med igen, da FCK mødte Breidablik på klubbens træningslejr i Portugal. Her måtte han udgå undervejs i den eneste kamp, han har deltaget i i løbet af vinterpausen, og det er netop hensynet til låret, der skaber tvivl om Jørgensens deltagelse i forårspremieren. 

– Jeg er jo egentlig klar, men jeg er ikke sikker på noget. Det er forsigtighed, der gør, at jeg ikke har været med i træningskampene. Jeg skal passe på baglåret, så selvom jeg føler mig klar, ved jeg ikke, om jeg spiller, siger Nicolai Jørgensen til tipsbladet.dk.

FC København vurderer i disse dage riskoen ved at lade Nicolai Jørgensen spille, for hvis lårskaden bryder op igen i forbindelse med forårspremieren, har det været en dyr deltagelse. 

– Der er meget, der spiller ind. Jeg har ikke spillet så meget i opstarten på grund af lårskaden, og nu overvejer jeg situationen sammen med Ståle og lægestaben. Jeg kan ikke svare på, om jeg kommer til at spille, for det er ikke kun op til mig selv, fortæller Nicolai Jørgensen. 

Endnu er der ikke truffet en endelig beslutning om Jørgensens deltagelse i kampen mod AGF, men det er tvivlsomt, at han kommer med fra start. 

– Jeg vil sindssygt gerne spille, og jeg glæder mig til at være hundrede procent klar, men man skal også bruge den anden hjernehalvdel og være varsom. Men jeg glæder mig til at komme i gang, men det er hverken hundrede procent sikkert, at jeg spiller eller jeg ikke gør, siger han. 

Jørgensen oplyser, at beslutningen om AGF-kampen bliver taget fredag eller lørdag. 





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!