Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Brøndby er meget skuffede over præstationen mod Sønderjyske.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Tre kampe, nul scoringer, to point. 

Det er facit for Brøndby IF i 2026 i Superligaen, og det er selvsagt ikke noget, der vækker glæde på Vestegnen. Efter slutfløjt i mandagskampen mod Sønderjyske blev Brøndby-spillerne således mødt af en pibekoncert.

Og i mixed zone er der i Brøndby-lejren stor skuffelse at spore. 

– Det var uinspirerende og kedeligt at kigge på, tænker jeg. Det var ikke en sprudlende omgang fodbold fra vores side. Vi skaber vel ikke én stor chance, lyder det fra Nicolai Vallys over for Tipsbladet og den fremmødte presse. 

– Det er pissefrustrerende. Jeg ved ikke, hvorfor det er sådan. Vi har svært ved at ramme hinanden og træffe de rigtige beslutninger, når vi får bolden frem på deres banehalvdeler. Vi stresser og vil lidt for meget i stedet for at gøre det lidt mere simpelt. Det er måske bare en del af forklaringen. 

Er I i krise? 

– Det må i kalde det. På en eller anden måde er det vel. Det er i hvert fald ikke godt nok, og vi er godt klar over, at vi skal spille noget bedre fodbold og levere noget bedre for at vinde i den her liga. Vi er i hvert fald ikke tilfredse.

‘Det frustrerende er…’

Heller ikke cheftræner Steve Cooper var tilfreds med de blågules præstation mod Sønderjyske, hvor sønderjyderne var markant mere farlige på Brøndby Stadion. 

– Det var ikke en god præstation. Vi var passive i første halvleg og spillede ikke med nok intensitet og gode intentioner. Vi ligende et hold, der ikke har fået de resultater, de burde have. Og selvom det kan ske, ville vi ikke have det.

– Spillerne kom ud af position, og der var for mange bagudrettede afleveringer. Der manglende intentioner i vores offensivspil, siger Brøndby-træneren og tilføjer: 

– Vi skulle spille med mere tro, aggression og risici i anden halvleg, og vi spillede mere på Sønderjyskes halvdel, men vi er ikke in sync i øjeblikket. Først og fremmest skal vi have nogle individuelle øjeblikke med kvaliteter: Vi er i nok en-mod-en-situationer eller situationer, hvor vi skal ramme en aflevering, og vi gør det bare ikke nok. Det er et holdspil, men på den sidste tredjedel skal spillerne også gøre en forskel nogle gange. Og det sker ikke i øjeblikket. Heller ikke vores standardsituationer.

– Vi har kun indkasseret et mål. I Superligaen vil man altid have perioder under pres, men vi kan ikke blive ved med at holde clean sheets og ikke score. Vi må bare arbejde på det og forbedre os. 

Det frustrerende er, at vi ikke mangler evnerne til at score mål eller skabe chancer. Jeg synes ikke, vi savner kvalitet. Vi har det. Vi skal støtte og hjælpe spillerne. I alle tre kampe har vi været bedre i anden halvleg end første rent offensivt, og vi skal starte bedre. Vi skal angribe modstanderen med det samme. Der er meget arbejde foran os.

Samtidig forsvarer Steve Cooper de mange ændringer i Brøndby, som vinteren har medført. 

– Der har også været mange ændringer, og jeg har tro på, at det bliver godt. Det ser ikke sådan ud nu. Det er min skyld, og jeg kan tage det, men vi skal hjælpe fremtiden. Jeg er rolig omkring det. Men samtidig vil man vinde undervejs, for når vi ikke vinder, er der ingen, der lider mere end mig. 

– Men hvis ikke vi havde lavet de her ændringer, ville vi ikke kunne konkurrere om ligatitler og europæiske pladser. Jeg vil ikke have et middelmådig hold. Klubben er meget større end det, og holdet skal matche det. Jeg har stor tiltro til det, vi har gang i. 

Heller ikke Nicolai Vallys mener, at der mangler kvalitet, eller at det er de store ændringers skyld.

Brøndby får muligheden for at rejse sig og hente 2026’s første sejr i den kommende weekend, hvor de gæster FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Narteys krav til ny kontrakt

I svime: Som en ny spiller

Rasmus Højlund i massiv modvind

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

– Han har måske været lagt lidt på is

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Froholdt på tavlen i storkamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil have ham væk fra FC København

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Alpha retter hård kritik

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Han er Eriksen og co’s nye træner

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

I chok: Har aldrig set lignende

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen