Der var store forventninger til Mathias Greve, da han i sommer skiftede fra Randers til Brøndby.
Disse forventninger er dog ikke blevet indfriet. Greve har haft svært ved at tage storspillet fra Kronjylland med sig til den københavnske vestegn, hvor han endnu ikke har fået sat sit afgørende aftryk på Brøndbys spil.
I Brøndby-lejren erkender man også, at det har vist sig mere vanskeligt end forventet at få Greve i gang. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen til tipsbladet.dk.
– Jeg ser det sådan, at han endnu ikke helt har fået den rolle, som vi troede, han ville få. Men det tror vi stadig på, at han får, for han er en rigtig dygtig spiller, og det kan vi se hver eneste dag til træning. Men man kan sige, at den integration af ham, der skulle være på vores hold, har været lidt mere besværlig, end hvad vi havde troet i starten. Det vil jeg ikke udelukke.
Noget, som Niels Frederiksen ikke vil udelukke, er, at omvæltningen i at skifte fra Randers til en klub af Brøndbys størrelse har haft en betydning. Både inde på banen, men også uden for banen.
– Jeg tror, at det er noget anderledes at spille i Brøndby end at spille i Randers. Det er to forskellige hold og to forskellige klubber. Vi spiller på lidt forskellige måder. Det er også en lidt anden position, han skal spille på Brøndby-holdet, end han gjorde oppe i Randers, hvor han spillede fantastisk som den her indadgående kant, hvor vi jo primært har brugt ham som otter og lidt som tier. Så det er lidt anderledes.
– Og så er der bare et tryk på herude og måske lidt større forventninger, og det kan måske også nogle gange påvirke. Men vi synes, at han er på god vej, og de sidste par indhop, han har lavet, har været med pil klart opad, vurderer Niels Frederiksen.
Mathias Greves sidste tid i Randers gjorde ham til en af Superligaens varmeste spillere fra netop den her indadgående kant i Thomas Thomasbergs 4-4-2-system. Denne rolle eksisterer ikke i samme grad på Brøndby-holdet, så derfor har der også været en masse at arbejde med på træningsbanen for at tilvænne Greve til systemet. Niels Frederiksen har da også fortsat stor tro på, at Greve bliver en profil for Brøndby, og det kan han blive allerede til foråret.
– Man ser jo ofte, at der går lidt tid med at få integreret nye spillere. Jeg er sikker på, at Greve kommer til at vokse resten af efteråret, og så får vi formentlig Greve at se i den allerbedste udgave, når vi har været igennem vores pre season, hvor der er tid til at arbejde med rigtig mange ting, siger Niels Frederiksen.
Tid er der altså masser af for Mathias Greve til for alvor at finde fodfæste hos de danske mestre. Indtil videre har han spillet 14 kampe i Brøndby-trøjen, men målene lader fortsat vente på sig.
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
FCK-stjernefrø scorer!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
Skuffer fælt
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
MEDIE
Hentet af ambulance
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
NYHEDER
Freder Superliga-boss
Stråler i sikker FCK-sejr
BIZART
Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
Juventus rejser sig
NYHEDER
Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’
MEDIE
Dansker i spil til stort svensk job
MEDIE
Brian Riemer forlænger
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
Her kan du se Hobro IK mod FC København
NYHEDER
Junnosuke Suzuki overrasker
TOPNYHED
Beklager over for Brøndby og kommer med garanti
AVIS
Raser over ‘heksejagt’
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
TOPNYHED
– Alle kan se Thomas Frank-effekten
TRANSFER