Video : Tipsbladet
Superliga

Niels Frederiksen om forgængeren Zorniger: Jeg er mere en klubmand

Brøndby-træner Niels Frederiksen ser sig selv som en "klubmand", hvor forgængeren Alexander Zorniger mere var en "mig-selv-mand".

Niels Frederiksen står på tærsklen til sin anden sæson som cheftræner i Brøndby IF.

Den tidligere U21-landstræner overtog styringen på Vestegnen for godt et år siden, hvor han blev udpeget som den permanente afløser for Alexander Zorniger, der var tæt på at føre de blå-gule til klubbens første mesterskab i mere end 10 år, men som til sidst mistede opbakningen.

Under Niels Frederiksen har Brøndby IF lagt stilen om. Nu skal der satses benhårdt på egne talenter, og det står i kontrast til Zorniger, der ikke lagde skjul på, at han mente, at niveauet på Masterclass var for lavt. Tyskeren satsede benhårdt på udenlandske spillere.

Niels Frederiksen har respekt for den tidligere linje, men han fastslår, at der er store forskelle på ham og Alexander Zorniger.

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud

- Som jeg ser min opgave her, så er jeg ansat af Brøndby IF. De betaler mig en ganske fin løn hver måned, og det gør de jo for, at jeg arbejder i deres tjeneste. Det drejer sig ikke om mig. Jeg er mere en klubmand, end jeg er en ”mig-selv-mand” om jeg så må sige. Det skal ikke gøres på mine præmisser. Jeg er ansat til at prøve at eksekvere på den strategi, der er, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.

Brøndby-træneren tilføjer:

- Det betyder jo ikke, at vi ikke kan have nogle diskussioner internt, og at vi ikke kan være uenige om nogle ting. Det kan vi sagtens, men man ser ikke mig stå og stampe inde på CV's kontor og råbe og skrige i forhold til de her ting, for vi er egentlig relativt enige om retningen. Jeg er ansat af Brøndby for at prøve at gøre det, som de gerne vil, og ikke for at køre mit eget projekt.

- Man skal måske passe på, hvad man siger, men da jeg kom ind for at starte i den her klub, der er det vel ikke fuldstændig urimeligt at sige, at der var klubben ikke nødvendigvis sådan per definition et dårligt sted, men i forhold til den strategi der var, var man meget, meget langt fra. Og det var jo fordi, et eller andet var gået galt. Et eller andet havde fået lov til at køre ud ad en tangent, som det ikke skulle have gjort. Det må man vel konstatere.

Læs også:Mere klarhed: Brøndby forventer stort underskud for 2020

- Det var ikke, fordi klubben var et dårligt sted, men i forhold til strategien var de helt afvigende faktisk. Det skal folk forstå. Det var det, jeg blev ansat til. Der er formentlig også en årsag til, at man vælger at ansætte mig frem for at vælge at ansætte en eller anden ”sig-selv-mand”, en eller anden der vil sig selv frem for at ville klubbens projekt, lyder det fra Niels Frederiksen.

Du kan læse et stort interview med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Du får også et interview med AGF-hardhitteren Nicolai Poulsen, et stort fokus på Kasper Hjulmands start som dansk landstræner og de kommende kampe mod Belgien og England. Og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag - se her hvordan.

Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
Læs også:Alt om FC København: Hævnens time er kommet
Læs også:Avis: Simon Makienok afviste OB