Niels Frederiksen om forgængeren Zorniger: Jeg er mere en klubmand

Brøndby-træner Niels Frederiksen ser sig selv som en “klubmand”, hvor forgængeren Alexander Zorniger mere var en “mig-selv-mand”.



Niels Frederiksen står på tærsklen til sin anden sæson som cheftræner i Brøndby IF.

Den tidligere U21-landstræner overtog styringen på Vestegnen for godt et år siden, hvor han blev udpeget som den permanente afløser for Alexander Zorniger, der var tæt på at føre de blå-gule til klubbens første mesterskab i mere end 10 år, men som til sidst mistede opbakningen.

Under Niels Frederiksen har Brøndby IF lagt stilen om. Nu skal der satses benhårdt på egne talenter, og det står i kontrast til Zorniger, der ikke lagde skjul på, at han mente, at niveauet på Masterclass var for lavt. Tyskeren satsede benhårdt på udenlandske spillere.

Niels Frederiksen har respekt for den tidligere linje, men han fastslår, at der er store forskelle på ham og Alexander Zorniger.

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud

– Som jeg ser min opgave her, så er jeg ansat af Brøndby IF. De betaler mig en ganske fin løn hver måned, og det gør de jo for, at jeg arbejder i deres tjeneste. Det drejer sig ikke om mig. Jeg er mere en klubmand, end jeg er en ”mig-selv-mand” om jeg så må sige. Det skal ikke gøres på mine præmisser. Jeg er ansat til at prøve at eksekvere på den strategi, der er, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.

Brøndby-træneren tilføjer:

– Det betyder jo ikke, at vi ikke kan have nogle diskussioner internt, og at vi ikke kan være uenige om nogle ting. Det kan vi sagtens, men man ser ikke mig stå og stampe inde på CV’s kontor og råbe og skrige i forhold til de her ting, for vi er egentlig relativt enige om retningen. Jeg er ansat af Brøndby for at prøve at gøre det, som de gerne vil, og ikke for at køre mit eget projekt.

– Man skal måske passe på, hvad man siger, men da jeg kom ind for at starte i den her klub, der er det vel ikke fuldstændig urimeligt at sige, at der var klubben ikke nødvendigvis sådan per definition et dårligt sted, men i forhold til den strategi der var, var man meget, meget langt fra. Og det var jo fordi, et eller andet var gået galt. Et eller andet havde fået lov til at køre ud ad en tangent, som det ikke skulle have gjort. Det må man vel konstatere.

Læs også:Mere klarhed: Brøndby forventer stort underskud for 2020

– Det var ikke, fordi klubben var et dårligt sted, men i forhold til strategien var de helt afvigende faktisk. Det skal folk forstå. Det var det, jeg blev ansat til. Der er formentlig også en årsag til, at man vælger at ansætte mig frem for at vælge at ansætte en eller anden ”sig-selv-mand”, en eller anden der vil sig selv frem for at ville klubbens projekt, lyder det fra Niels Frederiksen.

Du kan læse et stort interview med Niels Frederiksen i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Du får også et interview med AGF-hardhitteren Nicolai Poulsen, et stort fokus på Kasper Hjulmands start som dansk landstræner og de kommende kampe mod Belgien og England. Og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få Tipsbladet digitalt hver fredag – se her hvordan.

right

Læs også:Salgsligaen: FC-klubberne topper, mens Brøndby og AGF flopper
Læs også:Alt om FC København: Hævnens time er kommet
Læs også:Avis: Simon Makienok afviste OB




Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Tullberg tror på overraskelsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Fem bud på David Nielsens afløser

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrups svar: Hvem så?

David Nielsen har sagt op

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey