Norge udtager helt ny trup til landskamp i Østrig

Efter at kampen mod Rumænien måtte aflyses, rejser Norges landshold til Østrig med en helt ny trup.



Det norske fodboldlandshold blev forhindret i at deltage i lørdagens udekamp i Nations League mod Rumænien på grund af en positiv coronatest i truppen.

Men onsdagens kamp mod Østrig vil blive gennemført med en helt ny trup. Og til at styre kampen er U21-landstræner Leif Gunnar Smerud hevet op som midlertidig træner for A-landsholdet.

Det skriver Norges Fodboldforbund på sin hjemmeside.

Mandag klokken 11 blev den nye trup afsløret, og blandt navnene finder man Brøndbys Tobias Børkeeiet, AaB’s Daniel Granli og OB’s Jørgen Skjelvik.

– Selv om det er en speciel optakt, glæder jeg mig til at møde spillerne, som i en kaotisk situation har vist stor vilje til at hjælpe landsholdet.

– Nu handler det om, at vi skal forberede os for at levere en god præstation mod Østrig, siger Leif Gunnar Smerud til forbundets hjemmeside.

Lørdag var det norske landshold på vej mod lufthavnen, men myndighederne satte en stopper for rejsen til Rumæniens hovedstad, Bukarest. Det skyldtes, at spilleren Omar Elabdellaoui var blevet testet positiv for coronavirus.

Det skabte stor usikkerhed om kampen mod Rumænien, som Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) endte med at aflyse. Det er endnu uvist, hvad konsekvenserne af Norges udeblivelse fra kampen bliver.

Den oprindelige trup kan heller ikke spille onsdagens kamp, og derfor er en ny trup altså indkaldt til landsholdstjeneste.

Spillerne støder til truppen fra forskellige steder, og for at undgå smittespredning skal de tage direkte til et lufthavnshotel efter ankomsten i Norge, hvor de bliver testet.

Efter planen skal holdet tirsdag flyve til Wien med et chartret fly.

Norge har fortsat mulighed for at vinde sin gruppe i Nations League. En sejr til Norge med alle andre resultater end 1-0 over Østrig vil føre til norsk gruppesejr.

/ritzau/






FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

En sort plet på hans eftermæle

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: FCK forlænger med talent

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Siger op: Superliga-ekspert stopper