– Nu afskrækker vi de værste

De nye regler for klubejere er et vigtigt skridt og afskrækker formentlig de værste købere. Men man er ikke i mål endnu, mener Danske Fodboldfans.



En “supergod start”, men med plads til endnu mere.

Danske Fodboldfans hilser de nye regler for klubejere i dansk fodbold velkommen, efter organisationen i vinter efterlyste den skærpede krav til potentielle investorer. Formand Christian Rothmann tror og håber, at reglerne skræmmer forbrydere, diktatorer og agenter fra at opkøbe danske klubber.

– Vi har set nogle grelle eksempler, særligt med hurtige ejerskifter hen over natten. De nye regler er med til at afskrække folk, der ser fodbold som en hurtig gevinst, siger han til tipsbladet.dk.

– Man begrænser folk i at lave hurtige ejerskifter, men dem, der har lavet deres forarbejde, bliver overhovedet ikke ramt af det. Nu har Danmark fokus på, hvem der ejer vores klubber. Jeg tror og håber, at det kan afskrække de værste.

Træerne vokser dog ikke ind i himlen.

– Vi er ikke i mål endnu. Nu er der nogle foranstaltninger, men der vil stadig være folk, der kan slippe igennem. Man kan have alle papirerne i orden, men stadig ikke drive klubben med klubbens interesse for øje. Men vi kan heller ikke lave sindelagskontrol, så det er et langt, sejt træk, siger Rothmann.

Hvilke krav skal der ellers stilles?

– Kunne jeg svare på det, tror jeg, jeg sad i en anden stilling end den, jeg har lige nu. Det er svært at pinpointe noget, for der vil altid være forskellige interesser og problemområder. Jeg tror, vi kommer vidt omkring med det her.

– Det er en rigtig god start, og vi får løst de største problemer ved at forhindre, at folk bare kan overdrage klubben hen over natten, og så kan alt bare fortsætte som ellers. Og man forhindrer ejere med en vis risikoprofil, for eksempel med konkurser bag sig. Og vi får kendskab til de reelle ejere, ikke bare et konsortium med et fancy navn.

Danske Fodboldfans repræsenterer ifølge eget udsagn 32 fanklubber/-grupperinger og mere end 50.000 fodboldfans. Interesseorganisationen ser gerne mere faninvolvering i klubber, så supporterne er sikret en stemme. 

– Det er vigtigt at tænke bevaringsværdighed ind i ejerskifter. Det er sjovt, at vi bevarer bygninger og natur, men store kulturinstitutioner, som fodboldklubber er, er vi ikke gode til at sikre, at de ikke går i forfald, siger Christian Rothmann.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Fransk klub overvejer Victor Bak



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’