En “supergod start”, men med plads til endnu mere.
Danske Fodboldfans hilser de nye regler for klubejere i dansk fodbold velkommen, efter organisationen i vinter efterlyste den skærpede krav til potentielle investorer. Formand Christian Rothmann tror og håber, at reglerne skræmmer forbrydere, diktatorer og agenter fra at opkøbe danske klubber.
– Vi har set nogle grelle eksempler, særligt med hurtige ejerskifter hen over natten. De nye regler er med til at afskrække folk, der ser fodbold som en hurtig gevinst, siger han til tipsbladet.dk.
– Man begrænser folk i at lave hurtige ejerskifter, men dem, der har lavet deres forarbejde, bliver overhovedet ikke ramt af det. Nu har Danmark fokus på, hvem der ejer vores klubber. Jeg tror og håber, at det kan afskrække de værste.
Træerne vokser dog ikke ind i himlen.
– Vi er ikke i mål endnu. Nu er der nogle foranstaltninger, men der vil stadig være folk, der kan slippe igennem. Man kan have alle papirerne i orden, men stadig ikke drive klubben med klubbens interesse for øje. Men vi kan heller ikke lave sindelagskontrol, så det er et langt, sejt træk, siger Rothmann.
Hvilke krav skal der ellers stilles?
– Kunne jeg svare på det, tror jeg, jeg sad i en anden stilling end den, jeg har lige nu. Det er svært at pinpointe noget, for der vil altid være forskellige interesser og problemområder. Jeg tror, vi kommer vidt omkring med det her.
– Det er en rigtig god start, og vi får løst de største problemer ved at forhindre, at folk bare kan overdrage klubben hen over natten, og så kan alt bare fortsætte som ellers. Og man forhindrer ejere med en vis risikoprofil, for eksempel med konkurser bag sig. Og vi får kendskab til de reelle ejere, ikke bare et konsortium med et fancy navn.
Danske Fodboldfans repræsenterer ifølge eget udsagn 32 fanklubber/-grupperinger og mere end 50.000 fodboldfans. Interesseorganisationen ser gerne mere faninvolvering i klubber, så supporterne er sikret en stemme.
– Det er vigtigt at tænke bevaringsværdighed ind i ejerskifter. Det er sjovt, at vi bevarer bygninger og natur, men store kulturinstitutioner, som fodboldklubber er, er vi ikke gode til at sikre, at de ikke går i forfald, siger Christian Rothmann.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Colombia – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED