En “supergod start”, men med plads til endnu mere.
Danske Fodboldfans hilser de nye regler for klubejere i dansk fodbold velkommen, efter organisationen i vinter efterlyste den skærpede krav til potentielle investorer. Formand Christian Rothmann tror og håber, at reglerne skræmmer forbrydere, diktatorer og agenter fra at opkøbe danske klubber.
– Vi har set nogle grelle eksempler, særligt med hurtige ejerskifter hen over natten. De nye regler er med til at afskrække folk, der ser fodbold som en hurtig gevinst, siger han til tipsbladet.dk.
– Man begrænser folk i at lave hurtige ejerskifter, men dem, der har lavet deres forarbejde, bliver overhovedet ikke ramt af det. Nu har Danmark fokus på, hvem der ejer vores klubber. Jeg tror og håber, at det kan afskrække de værste.
Træerne vokser dog ikke ind i himlen.
– Vi er ikke i mål endnu. Nu er der nogle foranstaltninger, men der vil stadig være folk, der kan slippe igennem. Man kan have alle papirerne i orden, men stadig ikke drive klubben med klubbens interesse for øje. Men vi kan heller ikke lave sindelagskontrol, så det er et langt, sejt træk, siger Rothmann.
Hvilke krav skal der ellers stilles?
– Kunne jeg svare på det, tror jeg, jeg sad i en anden stilling end den, jeg har lige nu. Det er svært at pinpointe noget, for der vil altid være forskellige interesser og problemområder. Jeg tror, vi kommer vidt omkring med det her.
– Det er en rigtig god start, og vi får løst de største problemer ved at forhindre, at folk bare kan overdrage klubben hen over natten, og så kan alt bare fortsætte som ellers. Og man forhindrer ejere med en vis risikoprofil, for eksempel med konkurser bag sig. Og vi får kendskab til de reelle ejere, ikke bare et konsortium med et fancy navn.
Danske Fodboldfans repræsenterer ifølge eget udsagn 32 fanklubber/-grupperinger og mere end 50.000 fodboldfans. Interesseorganisationen ser gerne mere faninvolvering i klubber, så supporterne er sikret en stemme.
– Det er vigtigt at tænke bevaringsværdighed ind i ejerskifter. Det er sjovt, at vi bevarer bygninger og natur, men store kulturinstitutioner, som fodboldklubber er, er vi ikke gode til at sikre, at de ikke går i forfald, siger Christian Rothmann.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Her er Tunesiens nye VM-træner
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS