Nu vælter Lindstrøm-millionerne ind i Brøndby

Brøndby IF scorer kassen på salget af Jesper Lindstrøm til Napoli. De blå-gule har en videresalgsklausul på 15 procent.



Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.

Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen. 

Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.

De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.

Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.

Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.

For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.

– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".

Nu er millionerne på vej…







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

– Er der 120 millioner i klubkassen?

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Mbappé afviser teori

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Presset er på Danmark!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Alexander Lind blæst bagover

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Dansker drillet af Mourinho

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Viser målform før vigtig landskamp

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kun to har gjort det dårligere

Stiktosset – her er Delaneys svar

The Gunners deprimerer The Blues

– Glem 4-4-4-4-0

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende