Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.
Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen.
Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.
De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.
Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.
Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.
For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".
Nu er millionerne på vej…
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG