Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.
Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen.
Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.
De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.
Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.
Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.
For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".
Nu er millionerne på vej…
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
– Den her sidder dybt i sjælen
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AGF tilbage på førstepladsen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Lyngby går alene i front
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER