Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.
Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen.
Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.
De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.
Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.
Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.
For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".
Nu er millionerne på vej…
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– En gigantisk nedtur!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
AaB-krisen fortsætter
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT