Nu vælter Lindstrøm-millionerne ind i Brøndby

Brøndby IF scorer kassen på salget af Jesper Lindstrøm til Napoli. De blå-gule har en videresalgsklausul på 15 procent.



Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.

Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen. 

Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.

De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.

Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.

Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.

For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.

– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".

Nu er millionerne på vej…





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Brentford har gjort det igen

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Roony Bardghji med drømmekamp

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse