Nu vælter Lindstrøm-millionerne ind i Brøndby

Brøndby IF scorer kassen på salget af Jesper Lindstrøm til Napoli. De blå-gule har en videresalgsklausul på 15 procent.



Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.

Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen. 

Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.

De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.

Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.

Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.

For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.

– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".

Nu er millionerne på vej…





Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

I svime over Froholdt – får ny hæder

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby