Nu vælter Lindstrøm-millionerne ind i Brøndby

Brøndby IF scorer kassen på salget af Jesper Lindstrøm til Napoli. De blå-gule har en videresalgsklausul på 15 procent.



Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.

Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen. 

Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.

De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.

Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.

Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.

For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.

– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".

Nu er millionerne på vej…







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Har ondt af Steve Cooper

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afviser mesterskabssnak

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Storroser dansk super-talent

– Han ender i Premier League

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime