Carsten V. Jensen må gnide sig i hænderne – med under en uge tilbage af transfervinduet bliver Brøndby med al sandsynlighed over 20 millioner kroner rigere.
Den tidligere Brøndby-darling Jesper Lindstrøm skifter ifølge Bild fra Eintracht Frankfurt til de italienske mestre fra Napoli. Offensivspilleren rejser til Italien søndag aften og skriver under med Napoli i starten af næste uge, hvis alt forløber efter planen.
Det har ikke været fremme, hvor meget Napoli betaler for Jesper Lindstrøm, men en pris på 225 millioner kroner er igen og igen blevet nævnt i forbindelse med det salg, der har været længe undervejs, og det er ligeledes en pris i det leje, Tipsbladet har hørt fra tyske pressekilder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sikrede Brøndby IF sig ved salget af Jesper Lindstrøm til Eintracht Frankfurt i 2021 en videresalgsklausul på 15 procent, og den manøvre forgylder nu Brøndby.
De 15 procent udregnes ud fra den del af transfersummen, som overstiger det beløb, Eintracht Frankfurt selv betalte for Lindstrøm. Tyskerne pungede for to år siden ud med rundt regnet 50 millioner kroner.
Hvis Jesper Lindstrøm som ventet er blevet solgt til Napoli for et beløb i omegnen af 225 millioner kroner, skal Brøndby IF have 15 procent af 175 millioner kroner, hvilket efterlader Superliga-klubben med omkring 27 millioner kroner for videresalgsklausulen. Og det er altså penge, Carsten V. Jensen han shoppe for den sidste uge af transfervinduet, hvis ellers bestyrelsen og Global Football Holdings er med på den maønvre.
Ud over videresalgsklausulen vil Brøndby IF også få nogle af de såkaldte udviklingspenge, en lille andel af transfersummen, der betales til klubber, der har udviklet en spiller mellem 12- og 21-års alderen.
For to måneder siden talte Tipsbladet med Carsten V. Jensen om netop Jesper Lindstrøm, og Brøndby-bossen lagde ikke skjul på, at han håbede på et snarligt salg af den danske landsholdsspiller.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, sagde "CV".
Nu er millionerne på vej…
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Eriksen ude med hård kritik
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL