BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det går ikke Brøndbys vej i øjeblikket.
Steve Coopers mandskab fortsatte deres skuffende stime af resultater mod FC Midtjylland søndag aften med et nederlag på Brøndby Stadion, og dermed har de blågule nu ikke vundet deres seneste 11 kampe i Superligaen.
Derfor var det også en skuffet Steve Cooper, der mødte presse efter kampen.
– Hvad angår kampen var vi ikke gode nok med bolden i første halvleg. Defensivt var vi okay med. Men jeg sagde til spillerne i pausen, at vi skulle være bedre med bolden. Hver gang vi havde nogle sekvenser med nogle afleveringer kom vi i gode situationer. Vi kunne angribe Midtjylland, siger Brøndby-træneren og tilføjer:
– I anden halvleg blev det en kamp med den ene situation efter den anden, og det dikterede resten af kampen med en masse stop. Det blev en følelsesladet anden halvleg.
Særligt har Brøndby problemer med at skabe chancer, og Steve Cooper peger her på, at man særligt skal forbedre spillet med bolden.
Hvad angår anden halvleg var den smækfyldt med kontroversielle situationer – blandt andet bataljer mellem trænerbænkene, et annulleret Brøndby-mål og appeller om rødt kort til FC Midtjylland-stjernen Dario Osorio.
Steve Cooper ønsker dog ikke at kommentere situationerne.
– Jeg vil virkelig ikke kommentere det, for det er et nyt nederlag, og den dårlige stime fortsætter. Jeg skal tage ansvar og ikke gemme mig. Og hvis jeg udtaler mig om dommerens beslutninger, kan det blive noget, der ligner undskyldninger. Jeg ved, hvad jeg synes.
– Jeg vil helst ikke sige noget om beslutningerne – men jeg synes ikke, de gik vores vej, siger han.
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

En ting glæder Steve Cooper sig dog over.
– Det, jeg har sagt til spillerne i omklædningsrummet, er, at atmosfæren i aften var utrolig. Nu ved jeg nok om Danmark til at sige, at der ikke er noget som det i dette land. Og det skal vi ære bedre, end vi gør lige nu.
– Jeg ved, at fansene vil se et vindende og offensivt hold, men jeg tror også, at de vil se et hold, der aldrig giver op og altid kæmper. Det skal vi holde fast i fremad, siger han og tilføjer:
– Alle er jaloux på Brøndbys atmosfære og støtte, for der er intet som det. Vi skal gøre et bedre job for at repræsentere det, og det er målet.
Brøndby møder i næste uge Sønderjyske på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW