Brøndby slog Horsens efter stærk anden halvleg

Brøndby fik en meget tiltrængt sejr, da holdet søndag vandt 2-0 på udebane mod AC Horsens i Superligaen.



Brøndby IF kom flyvende ud efter pausen mod AC Horsens og vandt sikkert med 2-0 på udebane i ottende runde af 3F Superligaen.

Den norske angrebsdebutant Ohi Omoijuanfo og svenske Simon Hedlund stod for en scoring hver.

Inden søndagens kamp havde Brøndby tabt holdets seneste to opgør, og derfor var de tre point ekstra tiltrængt.

Målt på antallet af chancer og fordeling af boldbesiddelse var kampen egentlig meget lige, men de blågule viste sig at være mest effektive.

Med sejren kravler Brøndby op på niendepladsen med ni point efter tre sejre og fem nederlag. Horsens har omvendt fortsat 11 point på syvendepladsen.

Kampen startede ud i et jævnt tempo, og det meste af spillet foregik midt på banen.

Hjemmeholdet var bedst til at tage teten i spillet, men eftersom begge mandskaber stod fornuftigt organiseret i forsvaret, bød første halvleg generelt ikke på de helt store målchancer.

De bedste optræk til muligheder faldt lige inden pausen, hvor Horsens fik sendt et par ufarlige afslutninger afsted mod mål.

Brøndby kom flyvende fra start i anden halvleg, og det kastede hurtigt en scoring af sig. Et tidligt indlæg endte ved Ohi Omoijuanfo, der fik headet bolden i mål med hjælp fra en afretning.

Efter en times spil modtog Brøndbys Simon Hedlund en lang aflevering i dybden. Angriberen havde efterfølgende lang tid til at få sat en afslutning på, og udplacerede derfor med lethed Matej Delac i Horsens-målet fra tæt hold.

Horsens forsøgte efterfølgende at lægge et tryk på udeholdet, der omvendt ofte endte med at stå langt tilbage i banen.

Hjemmeholdet fik dog aldrig sendt et skud afsted indenfor målrammen efter pausen, og derfor kunne Brøndby gå fra banen med alle tre point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage