Ny FCK-spiller: Man fornemmer med det samme, det er en topklub

Marios Oikonomou er imponeret over FC København, og han satser på at fejre mange triumfer i den danske hovedstad.



FC København har denne sommer forstærket sig med den græske midtstopper Marios Oikonomou, der er kommet til de danske vicemestre fra AEK Athen i hjemlandet. 27-årige Oikonomou er den direkte afløser for Sotirios Papagiannopoulos. 

Forsvarsspilleren har tidligere tørnet ud for en række italienske klubber, og han har spillet en håndfuld græske landskampe, så han har prøvet en del i sin karriere. 

Alligevel er han imponeret over det setup, han har mødt i FC København.

– Jeg er meget glad for at være her. Det er en god klub, og jeg føler, at jeg er kommet til det rette sted. Når det er sagt, har det også været vanskeligt. Jeg er flyttet til et nyt land, klimaet er anderledes, og måden, der trænes og arbejdes på, er også anderledes, siger Marios Oikonomou til tipsbladet.dk og tilføjer: 

Læs også:Dansk kæmpesucces i Norge: Chancen for Superliga-skifte er meget lille

– Det er mere krævende i FC København, og der er et større fokus på detaljen, og det er hårdt arbejde hver eneste dag. Det har jeg skullet vænne mig til, og det skal jeg fortsat.

Han blev i høj grad lokket til FC København på grund af klubbens ambitioner.

– Man fornemmer lige med det samme, at man er i en topklub. Alt fungerer ned til den mindste detalje, og klubben tager sig af alle spillere. Det er med til at skabe en ramme, hvor det er muligt at lave gode resultater, siger grækeren.

Han gjorde sin forarbejde grundigt, inden han satte sin signatur på en tre-årig aftale med FC København.

Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?

– Jeg vidste faktisk en del om klubben, da jeg kom. Federico Santander var min holdkammerat i Bologna, og han har spillet her, og så kendte jeg min landsmand Carlos Zeca. Da han blev en del af landsholdet, var jeg hans første værelseskammerat, så vi har kendt hinanden længe. Tilsammen gav de mig en del informationer om FC København, lyder det fra Marios Oikonomou, der går efter at have mange medaljer med i kufferten, når han engang forlader FCK:

– Jeg er her for at vinde titler, og så håber jeg selvfølgelig at få en masse spilletid, så jeg kan hjælpe holdet. FC København er også en klub, der skal gøre det godt i Europa, som den har gjort det i mange år.

Marios Oikonomou har foreløbig været på banen i 15 minutter for FC København. 

Læs også:Viktor Fischer erkender: Vi er ikke de bedste i Danmark lige nu
Læs også:Ståle Solbakken før Piast Gliwice: Det er make or break
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice




LIVE

TransferLIVE: Afslører Manchester United-dialog

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tottenham-flop i stor transfer

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Franco Baresi er død

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’