Afviser hjerteproblemer: Det var pga ekskonen

Khouma Babacar afviser, at han kollapsede med hjerteproblemer i sommer. Det var i stedet stress i familielivet, der tog lidt på ham.



Den nye FC København-angriber Khouma Babacar havde ikke hjerteproblemer i sommer. Det fastslår den senegalesiske angriber selv i et interview med Ekstra Bladet.

Det har ellers været beskrevet i en håndfuld tyrkiske og internationale medier, at Khouma Babacar i sommer kollapsede til træning grundet netop hjerteproblemer, hvorefter han blev kørt på hospitalet.

Hans daværende klub, Alanyaspor, meddelte endda også efterfølgnede, at angriberen var ramt af “hjertekramper”.

Nu fortæller Khouma Babacar altså i stedet, at både medierne og klubben kom med forkerte meldinger i forbindelse med situationen.

– Aviserne skrev noget forkert, og holdet meldte forkerte ting ud. De snakkede om hjerteproblemer, men nej. Jeg havde bare stress i mit familieliv. Der var så meget stress, at jeg tog mig lidt til hjertet. Jeg faldt ikke om. Jeg ringede bare til lægen og sagde, at jeg ikke havde det godt. Det var bare det, siger FC København-angriberen til Ekstra Bladet og tilføjer, at det var nogle problemer med ekskonen.

28-årige Khouma Babacar blev ifølge avisen grundigt undersøgt, da han vendte tilbage til italienske Sassuolo fra lejeopholdet i Alanyaspor. Italien har således stramme regler vedrørende hjerteproblemer og sportsudøvere.

Den senegalesiske angriber har har fået en aftale frem til sommeren 2025 i FC København.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane