Ny FCM-boss: Trænerskifte ændrer ikke noget for Jakob Poulsen

Jakob Poulsen skal ikke regne med, at han bliver hentet ind fra kulden i FC Midtjylland, fordi Brian Priske har overtaget cheftrænerjobbet fra Kenneth Andersen. Priske er dog åben for at skifte både formation og spillere i startopstillingen.



Det kunne ikke passe bedre for Brian Priske. I fjor udtalte han, at han i sommeren 2019 færdiggjorde sin P-trænerlicens, og at han gerne ville være cheftræner en dag. Inden for en uge skete begge dele.

I sidste uge forsvarede han sin P-opgave om beslutningstagning på banen, inden han i mandags fik jobbet som træner for det næstbedste hold i Danmark. Det var ikke planlagt, men når nu han skulle tage afsked med cheftræner Kenneth Andersen, var timingen forbilledlig.

– Det kom selvfølgelig hurtigere, end jeg havde regnet med. Det er rart at få P-licens overstået, så jeg ikke skal bruge krudt på den del. Nu kan jeg have fuldt fokus på at løse min opgave, siger Brian Priske til tipsbladet.dk.

Den opgave er at løfte FC Midtjyllands spil. For resultaterne har været gode i denne sæson; fem sejre og én uafgjort i Superligaen. Men Priske ser også plads til forbedring og måske ændringer af holdet.

– Jeg tror generelt, man vil gøre noget anderledes, når en ny cheftræner tropper op og vender alle sten og ser, om der er ting, man kan skrue på. Kenneth afleverer et hold, som har præsteret godt. Primært på pointdelen har vi præsteret godt, men der er også nogle spillemæssige ting, som vi gerne vil blive dygtigere til, så vi ikke skal ud i 90 minutters fodbold, før et straffespark afgør kampene til vores fordel.

Ingen ny chance for kaptajnen
FC Midtjylland har allerede fem gange ændret kampens resultat i de allersidste minutter i denne sæson. Så Priske vil gerne vinde mere overbevisende. Men hvordan?

– Det kunne jo være flere ting. Vi kan eventuelt kigge på formationen eller nogle andre spilletyper på banen. Det kan være træningen og kulturen, man vil kigge på. De næste par uger vil sende et signal om, hvilken retning vi går, siger han.

Det mest oplagte spørgsmål er så, om Jakob Poulsen får en ny chance. Men Brian Priske har dårligt nyt til anføreren.

– Som udgangspunkt er den beslutning truffet for længere tid siden, så som udgangspunkt ligger det ikke i kortene, at den beslutning bliver ændret, siger han.

Du har måske også som assistenttræner selv været med til at træffe den?

– Det er jo det, som altid har været det gode i Midtjylland: Vi er mange mennesker omkring mange ting, som giver input i det daglige, og så er der én mand, som skal træffe beslutningen. Alle har haft en stemme, ikke kun om Jakob, men i alle ting.

Håber på fast chefjob
Nu bliver det så Priske selv, der skal træffe beslutningerne. Han får fire måneders prøveriode, mens klubledelsen overvejer, hvem der skal have jobbet på fast basis.

Administrerende direktør Claus Steinlein var hurtig til at sige, at han håbede, at Priske vile vise sig som den bedste kandidat. Det håber Priske også.

– Ja, selvfølgelig. Selvfølgelig er min førsteprioritet Midtjylland, ingen tvivl om det. Derfor er jeg også glad for, at de giver mig muligheden. Men jeg tænker ikke over, om det er fire måneder eller to års kontrakt. Det handler om at præstere på højeste niveau, siger den nye midlertidige cheftræner.

Vil du kunne træde tilbage som assistent, hvis klubben ansætter en anden som cheftræner?

– Det er et godt spørgsmål. Det har jeg ikke tænkt over, og det kommer jeg ikke til at tænke over. Jeg tænker ikke i hvis og hvis, og jeg tænker heller ikke i fiasko. Jeg er et positivt menneske, og jeg ser generelt muligheder. 

Første mulighed for at bevise sit værd i sit nye job får Brian Priske på søndag, når FC Midtjylland gæster SønderjyskE. Der er kickoff til den kamp klokken 16.





LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’