Ny FCM’er: Inspireret af engelsk midtbanespiller

Det er ikke en af de sædvanlige idoler, som den nye FC Midtjylland-spiller har.



FC Midtjylland er i gang med forberedelserne til den nye sæson. Det sker for tiden på en træningslejr i Holland. En del af optakten er også at få fat i forstærkninger, og her har det indtil videre været blandt andet Stefan Gartenmann.

I et interview på FCM’s hjemmeside kommer han ind på, hvem han har fundet inspiration i blandt fodboldspillere – og det er ikke en af de sædvanlige. Det drejer sig i stedet om den nuværende Bournemouth-manager Scott Parker, som i sin aktive karriere spillede for både Chelsea og Tottenham.

– Det er ikke de sædvanlige idoler, jeg har fundet inspiration i. Jeg har været meget inspireret af den engelske midtbanespiller, Scott Parker. Jeg kan se mig selv i det her med at kaste sig ned i en tackling for at blokere et skud, siger Gartenmann og fortsætter:

– Han var ikke en, der fik alle titlerne eller priserne, men han var bare vigtig for de hold, han spillede på. Det er sådan en type, der er vigtig for et hold, og han er typen, der får det hele til at hænge sammen. Den spiller- og personlighedstype synes jeg er charmerende, lyder det fra den nye FCM-forsvarer.

Han kommer desuden også ind på, hvad han var blevet, hvis det var blevet til et liv som professionel fodboldspiller, og her peger han på, at agentbranchen er interessant. 

– Jeg kan godt lide rejserne, spillerforløbene, oplevelserne og den networking, som også er en del af det. Man skal kunne snakke med alle om alt og være med til at binde folk sammen. Det er ikke sikkert, jeg har alle kompetencerne til det, men jeg finder det spændende, fortæller Gartenmann.

I FCM sigter man på at forstærke sig yderligere med en ny aftale med Anders Dreyer. Det er tilsyneladende ikke så let for dem. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Australien – Egypten

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans