Ny FCM’er: Inspireret af engelsk midtbanespiller

Det er ikke en af de sædvanlige idoler, som den nye FC Midtjylland-spiller har.



FC Midtjylland er i gang med forberedelserne til den nye sæson. Det sker for tiden på en træningslejr i Holland. En del af optakten er også at få fat i forstærkninger, og her har det indtil videre været blandt andet Stefan Gartenmann.

I et interview på FCM’s hjemmeside kommer han ind på, hvem han har fundet inspiration i blandt fodboldspillere – og det er ikke en af de sædvanlige. Det drejer sig i stedet om den nuværende Bournemouth-manager Scott Parker, som i sin aktive karriere spillede for både Chelsea og Tottenham.

– Det er ikke de sædvanlige idoler, jeg har fundet inspiration i. Jeg har været meget inspireret af den engelske midtbanespiller, Scott Parker. Jeg kan se mig selv i det her med at kaste sig ned i en tackling for at blokere et skud, siger Gartenmann og fortsætter:

– Han var ikke en, der fik alle titlerne eller priserne, men han var bare vigtig for de hold, han spillede på. Det er sådan en type, der er vigtig for et hold, og han er typen, der får det hele til at hænge sammen. Den spiller- og personlighedstype synes jeg er charmerende, lyder det fra den nye FCM-forsvarer.

Han kommer desuden også ind på, hvad han var blevet, hvis det var blevet til et liv som professionel fodboldspiller, og her peger han på, at agentbranchen er interessant. 

– Jeg kan godt lide rejserne, spillerforløbene, oplevelserne og den networking, som også er en del af det. Man skal kunne snakke med alle om alt og være med til at binde folk sammen. Det er ikke sikkert, jeg har alle kompetencerne til det, men jeg finder det spændende, fortæller Gartenmann.

I FCM sigter man på at forstærke sig yderligere med en ny aftale med Anders Dreyer. Det er tilsyneladende ikke så let for dem. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Landstræner affejer Ronaldo-kritik