Ny FCM’er: Inspireret af engelsk midtbanespiller

Det er ikke en af de sædvanlige idoler, som den nye FC Midtjylland-spiller har.



FC Midtjylland er i gang med forberedelserne til den nye sæson. Det sker for tiden på en træningslejr i Holland. En del af optakten er også at få fat i forstærkninger, og her har det indtil videre været blandt andet Stefan Gartenmann.

I et interview på FCM’s hjemmeside kommer han ind på, hvem han har fundet inspiration i blandt fodboldspillere – og det er ikke en af de sædvanlige. Det drejer sig i stedet om den nuværende Bournemouth-manager Scott Parker, som i sin aktive karriere spillede for både Chelsea og Tottenham.

– Det er ikke de sædvanlige idoler, jeg har fundet inspiration i. Jeg har været meget inspireret af den engelske midtbanespiller, Scott Parker. Jeg kan se mig selv i det her med at kaste sig ned i en tackling for at blokere et skud, siger Gartenmann og fortsætter:

– Han var ikke en, der fik alle titlerne eller priserne, men han var bare vigtig for de hold, han spillede på. Det er sådan en type, der er vigtig for et hold, og han er typen, der får det hele til at hænge sammen. Den spiller- og personlighedstype synes jeg er charmerende, lyder det fra den nye FCM-forsvarer.

Han kommer desuden også ind på, hvad han var blevet, hvis det var blevet til et liv som professionel fodboldspiller, og her peger han på, at agentbranchen er interessant. 

– Jeg kan godt lide rejserne, spillerforløbene, oplevelserne og den networking, som også er en del af det. Man skal kunne snakke med alle om alt og være med til at binde folk sammen. Det er ikke sikkert, jeg har alle kompetencerne til det, men jeg finder det spændende, fortæller Gartenmann.

I FCM sigter man på at forstærke sig yderligere med en ny aftale med Anders Dreyer. Det er tilsyneladende ikke så let for dem. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned