Dreyer-nyt: Det er den største udfordring

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fortæller om udviklingen i forhold til at få Anders Dreyer ind på holdet igen.



Anders Dreyers midlertidige aftale med FC Midtjylland udløb i sidste uge, og han er nu igen Rubin Kazan-spiller. Der er dog mulighed for, at han kan få suspenderet kontrakten igen og tage et år i FCM.

Det er noget, som man arbejder på, og ifølge midtjydernes administrerende direktør Claus Steinlein, så er det noget, som både dem selv, Dreyer og Kazan er interesserede i – men der er også nogle sten på vejen. Det fortæller Steinlein om i et interview med Eurosport, som kan ses i videoen øverst i artiklen.

– Den største udfordring lige nu, det er, hvordan vi løser det økonomiske. Om vi kan blive enige. Og hvordan er det lige, at man køber en spiller i Rusland, siger han og fortsætter:

– Det ville selvfølgelig være en drømme-signing, hvis vi kunne få ham til at fortsætte i den sorte trøje, lyder det fra Claus Steinlein.

Han kommer desuden også ind på, at cheftræner Bo Henriksen ligeledes er meget interesseret i at få Dreyer med på holdet.

– Selvom jeg er på Bornholm, så ringer telefonen da hver dag, om der er nyt om Anders Dreyer, så det vil vi helt vildt gerne se, om vi kan lykkes med. Men det er også lidt et storpolitisk spil, som vi er del af, fortæller Steinlein.

FCM-direktøren forsøger endvidere at lokke Dreyer med, at vejen for at komme med til VM vil være mere sikker, hvis han vælger dem end at tage chancen et andet sted, hvor det kan gå skævt, som det har gjort med Marrony i netop FC Midtjylland.

Han slår desuden fast, at det godt kan blive en svær opgave at få offensivspilleren ind på holdet igen, men at det er det, som han er ansat til at tro på.

Sidste sæsons Superliga-toere ser ydermere mulighed for, at Pione Sisto rykker sig en del i næste sæson. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Mexico – Sydkorea

Her er AGF’s Champions League-modstander

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK-boss roser varm bomber

Schweiz – Bosnien-Hercegovina