Dreyer-nyt: Det er den største udfordring

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fortæller om udviklingen i forhold til at få Anders Dreyer ind på holdet igen.



Anders Dreyers midlertidige aftale med FC Midtjylland udløb i sidste uge, og han er nu igen Rubin Kazan-spiller. Der er dog mulighed for, at han kan få suspenderet kontrakten igen og tage et år i FCM.

Det er noget, som man arbejder på, og ifølge midtjydernes administrerende direktør Claus Steinlein, så er det noget, som både dem selv, Dreyer og Kazan er interesserede i – men der er også nogle sten på vejen. Det fortæller Steinlein om i et interview med Eurosport, som kan ses i videoen øverst i artiklen.

– Den største udfordring lige nu, det er, hvordan vi løser det økonomiske. Om vi kan blive enige. Og hvordan er det lige, at man køber en spiller i Rusland, siger han og fortsætter:

– Det ville selvfølgelig være en drømme-signing, hvis vi kunne få ham til at fortsætte i den sorte trøje, lyder det fra Claus Steinlein.

Han kommer desuden også ind på, at cheftræner Bo Henriksen ligeledes er meget interesseret i at få Dreyer med på holdet.

– Selvom jeg er på Bornholm, så ringer telefonen da hver dag, om der er nyt om Anders Dreyer, så det vil vi helt vildt gerne se, om vi kan lykkes med. Men det er også lidt et storpolitisk spil, som vi er del af, fortæller Steinlein.

FCM-direktøren forsøger endvidere at lokke Dreyer med, at vejen for at komme med til VM vil være mere sikker, hvis han vælger dem end at tage chancen et andet sted, hvor det kan gå skævt, som det har gjort med Marrony i netop FC Midtjylland.

Han slår desuden fast, at det godt kan blive en svær opgave at få offensivspilleren ind på holdet igen, men at det er det, som han er ansat til at tro på.

Sidste sæsons Superliga-toere ser ydermere mulighed for, at Pione Sisto rykker sig en del i næste sæson. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet