Anders Dreyers midlertidige aftale med FC Midtjylland udløb i sidste uge, og han er nu igen Rubin Kazan-spiller. Der er dog mulighed for, at han kan få suspenderet kontrakten igen og tage et år i FCM.
Det er noget, som man arbejder på, og ifølge midtjydernes administrerende direktør Claus Steinlein, så er det noget, som både dem selv, Dreyer og Kazan er interesserede i – men der er også nogle sten på vejen. Det fortæller Steinlein om i et interview med Eurosport, som kan ses i videoen øverst i artiklen.
– Den største udfordring lige nu, det er, hvordan vi løser det økonomiske. Om vi kan blive enige. Og hvordan er det lige, at man køber en spiller i Rusland, siger han og fortsætter:
– Det ville selvfølgelig være en drømme-signing, hvis vi kunne få ham til at fortsætte i den sorte trøje, lyder det fra Claus Steinlein.
Han kommer desuden også ind på, at cheftræner Bo Henriksen ligeledes er meget interesseret i at få Dreyer med på holdet.
– Selvom jeg er på Bornholm, så ringer telefonen da hver dag, om der er nyt om Anders Dreyer, så det vil vi helt vildt gerne se, om vi kan lykkes med. Men det er også lidt et storpolitisk spil, som vi er del af, fortæller Steinlein.
FCM-direktøren forsøger endvidere at lokke Dreyer med, at vejen for at komme med til VM vil være mere sikker, hvis han vælger dem end at tage chancen et andet sted, hvor det kan gå skævt, som det har gjort med Marrony i netop FC Midtjylland.
Han slår desuden fast, at det godt kan blive en svær opgave at få offensivspilleren ind på holdet igen, men at det er det, som han er ansat til at tro på.
Sidste sæsons Superliga-toere ser ydermere mulighed for, at Pione Sisto rykker sig en del i næste sæson. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
