Ny FCN-spiller på plads i Danmark: De vil virkelig satse på ham

Daniel Svensson har fuldført sit skifte fra Brommapojkarna til FC Nordsjælland, og når han har overstået sin coronakarantæne, er han klar til at træne med Farum-klubbens førstehold.



Tilbage i marts kom det frem, at FC Nordsjælland havde sikret sig den 18-årige venstre back Daniel Svensson i Brommapojkarna, og han er nu rejst til Danmark for at begynde et nyt liv i Farum, hvor han har underskrevet en kontrakt på fem år.

De næste 14 dage er ikke så travle for den unge svensker, der skal direkte i karantæne, men når den er overstået, begynder hverdagen i FC Nordsjælland, hvor han ifølge agenten skal træne med førsteholdstruppen fra dag ét. 

Læs også:Vil ikke forlænge: Forsvarsspiller forlader FC Nordsjælland

Det er en stor tillidserklæring, lyder det fra Daniel Svenssons agent Gustaf Grauers.

– Det er fantastisk godt for Daniel. Han har knap nok spillet seniorfodbold, og han har kun en håndfuld kampe i 1. Division (Sveriges tredjebedste række, red.) på bagen. De vil virkelig satse på ham, hvilket også understreges af den lange kontrakt, siger Gustaf Grauers til FotbollDirekt.

Læs også:FC Midtjylland forsøgte at hente en meget ung Mike Jensen

Daniel Svensson blev rykket op i førsteholdstruppen i Brommapojkarna i november, og han nåede at spille fire førsteholdskampe for klubben.

Det er uvist, hvor meget FC Nordsjælland har betalt for Daniel Svensson, men FotbollDirekt beskriver det som “et millionbeløb”, og den svenske klub har da også tidligere udtrykt stor tilfredshed med aftalen.

– Vi ved, at han kommer til et uhørt godt miljø i FC Nordsjælland. De er ekstremt dygtige til at udvikle spillere. De har et ungt hold, og de satser på unge spillere, så derfor tror jeg, det er det rigtige miljø for Daniel. Vi er blevet godt kompenseret, og det var en forudsætning. Derudover findes der en god videresalgsklausul, sagde Peter Kisfaludy, der er sportschef i Brommapojkarna, til Fotbollskanalen i marts. 

FC Nordsjælland spillede søndag 0-0 mod AaB. 

Læs også:Solgt FCN-stjerne spiller, mens salgsemner spares: Han skal presses
Læs også:Ståle Solbakken har SMS’et med Ole Gunnar Solskjær
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud






LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig