Ny formand slår fast: FCN vil stadig gerne flytte

FC Nordsjællands ejerskifte får ingen betydning for klubbens planer om at flytte til Hillerød. Om noget sætter klubben en streg under planen.



I sidste uge skiftede FC Nordsjælland hænder, da den stenrige Mansour-familie overtog klubben. Men det er ikke kun på papiret, at klubben barsler med flytteplaner. Det gør den også rent fysisk, og det har ikke ændret sig med ejerskiftet, slår formanden fast over for Hillerød Posten.

Det er meningen, at FCN’s administration og akademi skal flytte til Hillerød i 2025. Klubben annoncerede allerede flytteplanerne for over et år siden, og dem har Mansour-familiens indtog ikke rokket ved.

Læs også:Ejerskifte i FCN: Var det legetøj, havde de nok taget en PL-klub

– Den lange dialog med de nye investorer har på intet tidspunkt sat spørgsmålstegn ved projektet i Hillerød. Vores klare ambition og plan er fortsat at skabe Nordens bedste akademi, da gode faciliteter er en forudsætning for at bevare, udvikle og forbedre det talentmiljø, som FC Nordsjælland bygger på, siger bestyrelsesformand Jan Laursen til Hillerød Posten.

– Vi mener det så alvorligt, at vores klubdirektør, Søren Kristensen, nu skal arbejde fuld tid med projektet for at sikre fremdriften, og at der leves op til de høje ambitioner, alle involverede parter har for Stadionkvarteret.

Læs også:Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør

Søren Kristensen var tidligere administrerende direktør i FC Nordsjælland, men har altså nu fået titel af klubdirektør. FCN fortalte i forbindelse med Mansour-overtagelsen i sidste uge, at fremover skal han “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”

Det er dog fortsat planen, at FC Nordsjællands Superliga-mandskab skal spille sine kampe i Right to Dream Park i Farum. Det slog Søren Kristensen fast allerede i december 2019, da klubben præsenterede Hillerød-planerne. Det er da også Farum Boldklub, der sidder på Superliga-licensen.

Læs også:Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen
Læs også:Voldsom stadionlejestigning varslet i Farum: Det vil vi ikke leve med
Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier






LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Klapper i om stor Superliga-transfer

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub