I sidste uge skiftede FC Nordsjælland hænder, da den stenrige Mansour-familie overtog klubben. Men det er ikke kun på papiret, at klubben barsler med flytteplaner. Det gør den også rent fysisk, og det har ikke ændret sig med ejerskiftet, slår formanden fast over for Hillerød Posten.
Det er meningen, at FCN’s administration og akademi skal flytte til Hillerød i 2025. Klubben annoncerede allerede flytteplanerne for over et år siden, og dem har Mansour-familiens indtog ikke rokket ved.
Læs også:Ejerskifte i FCN: Var det legetøj, havde de nok taget en PL-klub
– Den lange dialog med de nye investorer har på intet tidspunkt sat spørgsmålstegn ved projektet i Hillerød. Vores klare ambition og plan er fortsat at skabe Nordens bedste akademi, da gode faciliteter er en forudsætning for at bevare, udvikle og forbedre det talentmiljø, som FC Nordsjælland bygger på, siger bestyrelsesformand Jan Laursen til Hillerød Posten.
– Vi mener det så alvorligt, at vores klubdirektør, Søren Kristensen, nu skal arbejde fuld tid med projektet for at sikre fremdriften, og at der leves op til de høje ambitioner, alle involverede parter har for Stadionkvarteret.
Læs også:Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør
Søren Kristensen var tidligere administrerende direktør i FC Nordsjælland, men har altså nu fået titel af klubdirektør. FCN fortalte i forbindelse med Mansour-overtagelsen i sidste uge, at fremover skal han “udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød.”
Det er dog fortsat planen, at FC Nordsjællands Superliga-mandskab skal spille sine kampe i Right to Dream Park i Farum. Det slog Søren Kristensen fast allerede i december 2019, da klubben præsenterede Hillerød-planerne. Det er da også Farum Boldklub, der sidder på Superliga-licensen.
Læs også:Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen
Læs også:Voldsom stadionlejestigning varslet i Farum: Det vil vi ikke leve med
Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
