Video : Tipsbladet
Superliga

Ny formand slår fast: FCN vil stadig gerne flytte

FC Nordsjællands ejerskifte får ingen betydning for klubbens planer om at flytte til Hillerød. Om noget sætter klubben en streg under planen.

I sidste uge skiftede FC Nordsjælland hænder, da den stenrige Mansour-familie overtog klubben. Men det er ikke kun på papiret, at klubben barsler med flytteplaner. Det gør den også rent fysisk, og det har ikke ændret sig med ejerskiftet, slår formanden fast over for Hillerød Posten.

Det er meningen, at FCN's administration og akademi skal flytte til Hillerød i 2025. Klubben annoncerede allerede flytteplanerne for over et år siden, og dem har Mansour-familiens indtog ikke rokket ved.

Læs også:Ejerskifte i FCN: Var det legetøj, havde de nok taget en PL-klub

- Den lange dialog med de nye investorer har på intet tidspunkt sat spørgsmålstegn ved projektet i Hillerød. Vores klare ambition og plan er fortsat at skabe Nordens bedste akademi, da gode faciliteter er en forudsætning for at bevare, udvikle og forbedre det talentmiljø, som FC Nordsjælland bygger på, siger bestyrelsesformand Jan Laursen til Hillerød Posten.

- Vi mener det så alvorligt, at vores klubdirektør, Søren Kristensen, nu skal arbejde fuld tid med projektet for at sikre fremdriften, og at der leves op til de høje ambitioner, alle involverede parter har for Stadionkvarteret.

Læs også:Stor lederrokade i FCN: Her er den nye formand og sportsdirektør

Søren Kristensen var tidligere administrerende direktør i FC Nordsjælland, men har altså nu fået titel af klubdirektør. FCN fortalte i forbindelse med Mansour-overtagelsen i sidste uge, at fremover skal han "udelukkende fokusere på den fortsatte udvikling af projektet med etableringen af klubbens kommende træningsanlæg og administration i Hillerød."

Det er dog fortsat planen, at FC Nordsjællands Superliga-mandskab skal spille sine kampe i Right to Dream Park i Farum. Det slog Søren Kristensen fast allerede i december 2019, da klubben præsenterede Hillerød-planerne. Det er da også Farum Boldklub, der sidder på Superliga-licensen.

Læs også:Sælger spillere for store beløb: Sådan vil FCN forstærke talentudviklingen

Læs også:Voldsom stadionlejestigning varslet i Farum: Det vil vi ikke leve med

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier