Jeppe Hansen.
Der var næppe mange, der havde hørt om OB’s nye angriber, da han blev præsenteret i klubben i sidste uge. Ikke desto mindre er den tidligere Næsby-topscorer nu på kontrakt i OB, hvor han endda fik Superliga-debut i søndags, da den fynske klub spillede 1-1 mod SønderjyskE.
Jeppe Hansen har været i OB i lidt over en uge nu, og han glæder sig over den fine start i den fynske klub, hvor der er mange nye ting, han skal vænne sig til.
– Det at leve som professionel er fedt. Jeg er ikke vant til, at man kun skal koncentrere sig om at være god til træning og kamp, og det er også hårdt med den øgede træningsmængde. Jeg ligger mig i min seng, når jeg kommer hjem, for jeg er så træt, siger Jeppe Hansen til tipsbladet.dk.
– Det er selvfølgelig et rigtig stort skridt at gå fra 2. division til Superligaen, og jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg havde set det komme. Men jeg føler, at det går godt, og selvom det er et stort skridt, er det ikke uverskueligt. Den øgede træningsmængde er hård, og jeg halter lidt efter konditionelt, men jeg føler, at jeg kan være med. Det er en fed følelse, når man kan være med blandt de bedste i landet, tilføjer han.
Jeppe Hansen har tidligere været tilknyttet hans barndomsklub Fredericia i 1. division, men senest har han optrådt for Otterup og Næsby i landets tredjebedste række. Nu står den på Superliga for den 24-årige angriber, og det har han skulle vænne sig til på flere områder.
– Da jeg trådte ind i omklædningsrummet første gang, var jeg lidt star-struck. Der sad en norsk landsholdsspiller, en tidligere ungarsk landsholdsspiller og folk som Bashkim Kadrii, Emil Larsen og Rasmus Falk. Det var lidt vildt, og jeg måtte knibe mig selv i armen. Men på den anden side, er det kun fodbold. Det er nogle gode fodboldspillere, men de er ikke umenneskelige. Det er bare nogle spillere, der er dygtige
– I starten var jeg benovet over at være der, men nu føler jeg mig som en del af det. Især efter jeg fik debut i søndags, har jeg for alvor følt, at jeg er en del af truppen, siger Jeppe Hansen, der glæder sig over sin tidlige debut på OB’s Superliga-debut.
– Det var uvirkeligt, og det er jo gået stærkt. Så det var sindssygt, men også helt vildt fedt. Det er en drøm, der er gået i opfyldelse ved at spille for 7.000 tilskuere på stadion. Det var vildt, og det var super fedt. Det var en kæmpe oplevelse, som jeg gerne vil have flere af, fastslår Jeppe Hansen.
Den store angriber måler hele 190 centimeter og kommer til at styrke OB’s angreb rent fysisk. Han håber da også, at det bliver til flere optrædener i Superligaen samt en forlængelse af den kontrakt, som foreløbigt kun løber til næste sommer.
– Mit overordnede mål er at overbevise træneren om, at han kan stole på mig, så jeg kan få forlænget min kontrakt. Nu har jeg prøvet at spille Superliga, og jeg kunne godt tænke mig at få flere chancer. Det tror jeg også, at jeg får, for jeg har noget, som OB mangler. Der er brug for min type angriber, så hvis jeg kan holde mig skarp, håber jeg, at Troels Bech vil bringe mig i spil, siger Jeppe Hansen, der scorede 14 mål for Næsby i sidste sæson og tror på, at han kan fortsætte med at lave mål i Superligaen.
– Jeg kan ikke se, hvorfor jeg ikke skulle kunne det. Jeg har lavet mål på alle niveauer, og selvom det er et step op, mener jeg, at jeg godt kan være med. Jeg er sikker på, at jeg har det, der skal til, siger han.
Som nævnt i indledningen havde de færreste formentlig regnet med, at Marcus Pedersens afløser i OB skulle være Jeppe Hansen. Tidligere har store navne været forbi Odense, men selvom Hansen godt forstår omverdenens skepsis, er han klar til at levere varen i OB.
– Da jeg kom hjem efter at have talt med Jesper Hansen (sportsdirektør, red.) og skrevet under, tænkte jeg godt nok på, hvad omverdenen ville sige til det. Hvis folk har troet, at OB ville hente en ny Peter Utaka, Djiby Fall eller et andet stort navn, ville de nok være skuffede, men jeg må bevise, at jeg er god nok. Jeg er sikker på, at jeg kommer til at score mål, og hvis jeg gør det, er de fleste overbevist. Jeg har også tænkt på, om jeg ville være god nok, men når en af landets bedste trænere vil have dig til klubben, så tror man også selv på det, fastslår Jeppe Hansen.
Jeppe Hansen har fået nummer 19 i OB. Tidligere har folk som Marcus Pedersen og Eric Djemba-Djemba båret samme trøje.
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
