Ny OB-boss skal finde opgaver til sportschefen

OB’s nye boss, Björn Wesström, skal i gang med at finde opgaver til sportschefen.



De har ansat en fodbolddirektør i fynske OB, og det lyder jo meget hen af noget sportschef, som man allerede har i form af Michael Hemmingsen. Men de to roller skal kunne fungere hver for sig, og derfor er det nu fodbolddirektørens opgave at finde nogle arbejdsopgaver til sportschefen.

Det fortæller nyansatte Björn Wesström i et interview med Sport Fyn.

Fodbolddirektøren fortæller i interviewet, at hans fokus bliver mere på, hvordan man kan hæve indtægterne og sænke udgifterne, og så taler han lidt om, hvad han forestiller sig i forhold til sportschef MIchael Hemmingsen.

– Michael har stor erfaring som spiller fra OB-tiden, har mange, mange kampe på banen og ved, hvordan han møder tilskuerne. Det har jeg ingen anelse om. Han bliver vigtig for mig, og jeg har ham altid bag mig, siger Björn Wesström til Sport Fyn og forklarer:

– Det betyder, at jeg som hans chef skal finde arbejdsopgaver, der bliver gode for ham. Det er ikke min idé at overtage hans job. Min første opgave er at kigge på strukturen og se på, hvordan vi tager beslutningerne om fodbolden, kommunikation, medicin og hvilke personer, jeg skal kigge på dér. Det handler om effektivitet og tydelighed. For eksempel: Hvordan er vi kommet frem til, at vi skal til Tyrkiet på træningslejr? Det fungerer helt okay, men vi ligger nummer ni, så noget fungerer ikke helt perfekt. Der er rutiner, vi skal kigge på, og hvorfor tager målmandstræneren altid dødboldene ved målmandstræningen? Det skal jeg have undersøgt.

Det var allerede i sommer, at det kom frem, at OB havde ansast Björn Wesström, men han startede først i sin nye stilling den 1. januar.

Wesström kom til OB fra en position i svenske AIK, hvor han havde været ansat siden 1999.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ipswich er tilbage i Premier League

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr