De har ansat en fodbolddirektør i fynske OB, og det lyder jo meget hen af noget sportschef, som man allerede har i form af Michael Hemmingsen. Men de to roller skal kunne fungere hver for sig, og derfor er det nu fodbolddirektørens opgave at finde nogle arbejdsopgaver til sportschefen.
Det fortæller nyansatte Björn Wesström i et interview med Sport Fyn.
Fodbolddirektøren fortæller i interviewet, at hans fokus bliver mere på, hvordan man kan hæve indtægterne og sænke udgifterne, og så taler han lidt om, hvad han forestiller sig i forhold til sportschef MIchael Hemmingsen.
– Michael har stor erfaring som spiller fra OB-tiden, har mange, mange kampe på banen og ved, hvordan han møder tilskuerne. Det har jeg ingen anelse om. Han bliver vigtig for mig, og jeg har ham altid bag mig, siger Björn Wesström til Sport Fyn og forklarer:
– Det betyder, at jeg som hans chef skal finde arbejdsopgaver, der bliver gode for ham. Det er ikke min idé at overtage hans job. Min første opgave er at kigge på strukturen og se på, hvordan vi tager beslutningerne om fodbolden, kommunikation, medicin og hvilke personer, jeg skal kigge på dér. Det handler om effektivitet og tydelighed. For eksempel: Hvordan er vi kommet frem til, at vi skal til Tyrkiet på træningslejr? Det fungerer helt okay, men vi ligger nummer ni, så noget fungerer ikke helt perfekt. Der er rutiner, vi skal kigge på, og hvorfor tager målmandstræneren altid dødboldene ved målmandstræningen? Det skal jeg have undersøgt.
Det var allerede i sommer, at det kom frem, at OB havde ansast Björn Wesström, men han startede først i sin nye stilling den 1. januar.
Wesström kom til OB fra en position i svenske AIK, hvor han havde været ansat siden 1999.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
