Viborg-matchvinder: Hvor var forsvarsspilleren?

Viborgs nyindkøb Serginho og Nigel Thomas var afgørende i deres debut, og de får ros af træner Jacob Friis.



Nigel Thomas har svært ved at forestille sig en bedre debut for superligaklubben Viborg FF, end den han fik mandag aften på udebane mod OB.

Kantspilleren skulle blot bruge et kvarter på banen, før han scorede det afgørende mål i Viborgs 2-1-sejr.

– Det var en drømmedebut at score og sikre holdet tre point. Det var fantastisk, siger den henrykte Viborg-matchvinder, der sørgede for sæsonens første sejr til de grønblusede.

– Det giver mig en masse energi og selvtillid. Vi har bevist, at vi kan være med, så det var meget vigtigt at komme i gang med tre point.

Nigel Thomas' scoring var i den grad en matchvinder værdig. Han modtog bolden i feltet, fuldstændig umarkeret, og resolut hamrede bolden i det korte hjørne fra en halvspids vinkel.

Det kom bag på hovedpersonen, at han var så fri ved målet ti minutter før tid.

– Jeg var lidt overrasket over, at der ikke var en forsvarsspiller ved mig. Jeg så, at vi havde en i boksen, som allerede var i en duel med en forsvarsspiller, så jeg tænkte hvorfor ikke bare skyde, og så gik den heldigvis ind, fortæller en storsmilende hollænder.

Han fortæller også, at Viborgs fans kan forvente sig endnu mere fra hans side, når han får sat sin fart og sine dribleevner bedre i spil.

Viborg-træner Jacob Friis er glad for matchvinderens indsats og imponeret af hans mål.

– Han kom ind og havde den sidste fod på. Vi vidste godt, at han sparkede godt, men det der var virkelig godt sparket. Man kan ikke forlange mere, siger cheftræneren.

Nigel Thomas var ikke den eneste nye Viborg-kantspiller, der gjorde opmærksom på sig selv. Også portugisiske Serginho fik debut, og han ramte indersiden af stolpen i første halvleg og gjorde ifølge Jacob Friis en god figur.

– Der var noget kultur og intensitet, Serginho lige skulle vænne sig til, men han leverede en god præstation og faldt på mange måder naturligt ind. Han havde mange flotte offensive aktioner, og han skal også roses for sin indsats uden bolden, siger Viborg-træneren.

Viborg tog for to uger siden afsked med klubbens tidligere kantprofil Elias Achouri, der blev solgt til FC København.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’