Viborg-matchvinder: Hvor var forsvarsspilleren?

Viborgs nyindkøb Serginho og Nigel Thomas var afgørende i deres debut, og de får ros af træner Jacob Friis.



Nigel Thomas har svært ved at forestille sig en bedre debut for superligaklubben Viborg FF, end den han fik mandag aften på udebane mod OB.

Kantspilleren skulle blot bruge et kvarter på banen, før han scorede det afgørende mål i Viborgs 2-1-sejr.

– Det var en drømmedebut at score og sikre holdet tre point. Det var fantastisk, siger den henrykte Viborg-matchvinder, der sørgede for sæsonens første sejr til de grønblusede.

– Det giver mig en masse energi og selvtillid. Vi har bevist, at vi kan være med, så det var meget vigtigt at komme i gang med tre point.

Nigel Thomas' scoring var i den grad en matchvinder værdig. Han modtog bolden i feltet, fuldstændig umarkeret, og resolut hamrede bolden i det korte hjørne fra en halvspids vinkel.

Det kom bag på hovedpersonen, at han var så fri ved målet ti minutter før tid.

– Jeg var lidt overrasket over, at der ikke var en forsvarsspiller ved mig. Jeg så, at vi havde en i boksen, som allerede var i en duel med en forsvarsspiller, så jeg tænkte hvorfor ikke bare skyde, og så gik den heldigvis ind, fortæller en storsmilende hollænder.

Han fortæller også, at Viborgs fans kan forvente sig endnu mere fra hans side, når han får sat sin fart og sine dribleevner bedre i spil.

Viborg-træner Jacob Friis er glad for matchvinderens indsats og imponeret af hans mål.

– Han kom ind og havde den sidste fod på. Vi vidste godt, at han sparkede godt, men det der var virkelig godt sparket. Man kan ikke forlange mere, siger cheftræneren.

Nigel Thomas var ikke den eneste nye Viborg-kantspiller, der gjorde opmærksom på sig selv. Også portugisiske Serginho fik debut, og han ramte indersiden af stolpen i første halvleg og gjorde ifølge Jacob Friis en god figur.

– Der var noget kultur og intensitet, Serginho lige skulle vænne sig til, men han leverede en god præstation og faldt på mange måder naturligt ind. Han havde mange flotte offensive aktioner, og han skal også roses for sin indsats uden bolden, siger Viborg-træneren.

Viborg tog for to uger siden afsked med klubbens tidligere kantprofil Elias Achouri, der blev solgt til FC København.

/ritzau/



Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FC København-profil ude med sygdom

– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Viborg-boss afviser norsk storklub

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball