Viborg-matchvinder: Hvor var forsvarsspilleren?

Viborgs nyindkøb Serginho og Nigel Thomas var afgørende i deres debut, og de får ros af træner Jacob Friis.



Nigel Thomas har svært ved at forestille sig en bedre debut for superligaklubben Viborg FF, end den han fik mandag aften på udebane mod OB.

Kantspilleren skulle blot bruge et kvarter på banen, før han scorede det afgørende mål i Viborgs 2-1-sejr.

– Det var en drømmedebut at score og sikre holdet tre point. Det var fantastisk, siger den henrykte Viborg-matchvinder, der sørgede for sæsonens første sejr til de grønblusede.

– Det giver mig en masse energi og selvtillid. Vi har bevist, at vi kan være med, så det var meget vigtigt at komme i gang med tre point.

Nigel Thomas' scoring var i den grad en matchvinder værdig. Han modtog bolden i feltet, fuldstændig umarkeret, og resolut hamrede bolden i det korte hjørne fra en halvspids vinkel.

Det kom bag på hovedpersonen, at han var så fri ved målet ti minutter før tid.

– Jeg var lidt overrasket over, at der ikke var en forsvarsspiller ved mig. Jeg så, at vi havde en i boksen, som allerede var i en duel med en forsvarsspiller, så jeg tænkte hvorfor ikke bare skyde, og så gik den heldigvis ind, fortæller en storsmilende hollænder.

Han fortæller også, at Viborgs fans kan forvente sig endnu mere fra hans side, når han får sat sin fart og sine dribleevner bedre i spil.

Viborg-træner Jacob Friis er glad for matchvinderens indsats og imponeret af hans mål.

– Han kom ind og havde den sidste fod på. Vi vidste godt, at han sparkede godt, men det der var virkelig godt sparket. Man kan ikke forlange mere, siger cheftræneren.

Nigel Thomas var ikke den eneste nye Viborg-kantspiller, der gjorde opmærksom på sig selv. Også portugisiske Serginho fik debut, og han ramte indersiden af stolpen i første halvleg og gjorde ifølge Jacob Friis en god figur.

– Der var noget kultur og intensitet, Serginho lige skulle vænne sig til, men han leverede en god præstation og faldt på mange måder naturligt ind. Han havde mange flotte offensive aktioner, og han skal også roses for sin indsats uden bolden, siger Viborg-træneren.

Viborg tog for to uger siden afsked med klubbens tidligere kantprofil Elias Achouri, der blev solgt til FC København.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Randers FC – FC Fredericia

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!