Nyt Brøndby-indkøb: De har fulgt mig i lang tid

Brøndbys første indkøb til forsvaret glæder sig over skiftet til dansk fodbold og de danske mestre.



Det var lidt en “no-brainer”, da Rasmus Wiksftröm fik et tilbud om at rykke til Danmark og Brøndby.

Den 20-årige stopper var ejet af IFK Göteborg og udlejet til Eskilstuna i den næstbedste svenske række i foråret, hvor det blev til 11 kampe for førsteholdet.

Nu spiller han for de danske mestre fra Brøndby, hvor der søndag venter et københavnsk derby, og hvor der om små to uger er afgørende Champions League-kvalifikationskampe. 

Som minimum er Wikström og Brøndby sikret en plads i Europa League-gruppespillet, så der er meget at glæde sig over for nyindkøbet.

– Helt sikkert. Det er godt at være her. Brøndby er en fantastisk klub. Jeg har slået dem op, og det er den største klub i Danmark. Det er en fantastisk støtte, og det her er miljøet, jeg vil være i. Stor klub, god støtte, vindermentalitet. Hvor man rent faktisk kan vinde noget, og det kan jeg mærke, at vi kan som gruppe, siger Brøndbys nye stopper til tipsbladet.dk.

Han kan fortælle, at han længe har kendt Brøndbys folk, for interessen i svenskeren er ikke ny.

– Jeg ved, at de har fulgt mig i lang tid. De har kigget på mig, siden jeg var meget ung. I år har de så kigget endnu mere på mig – hver eneste kamp. Jeg mener, jeg hørte om deres interesse i starten af dette år, og så blev det så konkret i løbet af sommeren, siger den svenske stopper.

Han kalder sig for en centerback, der er god på bolden og stærk i luften, og så er han god til at placere sig i forsvaret.

Niels Frederiksen stemmer i.

– Han er en klog forsvarsspiller. Han er rolig i duellerne, men stadig aggressiv. Han stresser ikke, når han bliver presset, og han er god med bolden. Jeg synes, han viser mange gode ting, men det er stadig lidt tidligt. Han er en spændende spiller med et stort potentiale, siger Brøndby-træneren og slår fast:

– Han kan godt være klar til at spille Superliga. Han afløser ikke lige Maxsø én til én, fordi han er ung og kommer fra et lavere niveau, men han kan godt spille Superliga.

Imens suger Rasmus Wikström til sig så meget, han kan, og han håber selv på, at han kan få debut i Danmarks største kamp, FCK mod BIF søndag.

– Det kunne være super sjovt. Det er jo de kampe, man vil spille. Spurgte du mig for nogle år siden, ville jeg være nervøs, men jeg føler mig motiveret og klar til udfordringen, siger han.

Wikström kan fortælle, at han er faldet godt og hurtigt til, fordi han blandt andet kender en af Brøndbys svenske spillere fra tidligere.

– Jeg har været på ungdomslandsholdet med Oskar (Fallenius), så ham kender jeg fra tidligere. Simon (Hedlund) kendte jeg ikke, men jeg har talt med begge, og det er nogle gode fyre. Det er godt, de er her, lyder det.

Forsvarsspilleren, 20 år, har fået en fireårig aftale i Brøndby.





Henter FC København-spiller




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tullberg revser medier og roser Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Joakim Mæhle åbner op

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne