Det var lidt en “no-brainer”, da Rasmus Wiksftröm fik et tilbud om at rykke til Danmark og Brøndby.
Den 20-årige stopper var ejet af IFK Göteborg og udlejet til Eskilstuna i den næstbedste svenske række i foråret, hvor det blev til 11 kampe for førsteholdet.
Nu spiller han for de danske mestre fra Brøndby, hvor der søndag venter et københavnsk derby, og hvor der om små to uger er afgørende Champions League-kvalifikationskampe.
Som minimum er Wikström og Brøndby sikret en plads i Europa League-gruppespillet, så der er meget at glæde sig over for nyindkøbet.
– Helt sikkert. Det er godt at være her. Brøndby er en fantastisk klub. Jeg har slået dem op, og det er den største klub i Danmark. Det er en fantastisk støtte, og det her er miljøet, jeg vil være i. Stor klub, god støtte, vindermentalitet. Hvor man rent faktisk kan vinde noget, og det kan jeg mærke, at vi kan som gruppe, siger Brøndbys nye stopper til tipsbladet.dk.
Han kan fortælle, at han længe har kendt Brøndbys folk, for interessen i svenskeren er ikke ny.
– Jeg ved, at de har fulgt mig i lang tid. De har kigget på mig, siden jeg var meget ung. I år har de så kigget endnu mere på mig – hver eneste kamp. Jeg mener, jeg hørte om deres interesse i starten af dette år, og så blev det så konkret i løbet af sommeren, siger den svenske stopper.
Han kalder sig for en centerback, der er god på bolden og stærk i luften, og så er han god til at placere sig i forsvaret.
Niels Frederiksen stemmer i.
– Han er en klog forsvarsspiller. Han er rolig i duellerne, men stadig aggressiv. Han stresser ikke, når han bliver presset, og han er god med bolden. Jeg synes, han viser mange gode ting, men det er stadig lidt tidligt. Han er en spændende spiller med et stort potentiale, siger Brøndby-træneren og slår fast:
– Han kan godt være klar til at spille Superliga. Han afløser ikke lige Maxsø én til én, fordi han er ung og kommer fra et lavere niveau, men han kan godt spille Superliga.
Imens suger Rasmus Wikström til sig så meget, han kan, og han håber selv på, at han kan få debut i Danmarks største kamp, FCK mod BIF søndag.
– Det kunne være super sjovt. Det er jo de kampe, man vil spille. Spurgte du mig for nogle år siden, ville jeg være nervøs, men jeg føler mig motiveret og klar til udfordringen, siger han.
Wikström kan fortælle, at han er faldet godt og hurtigt til, fordi han blandt andet kender en af Brøndbys svenske spillere fra tidligere.
– Jeg har været på ungdomslandsholdet med Oskar (Fallenius), så ham kender jeg fra tidligere. Simon (Hedlund) kendte jeg ikke, men jeg har talt med begge, og det er nogle gode fyre. Det er godt, de er her, lyder det.
Forsvarsspilleren, 20 år, har fået en fireårig aftale i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
