Tilgangen af Håkon Evjen har været længe undervejs i Brøndby.
Klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde for nylig til Tipsbladet, at man har haft kig på nu 22-årige Evjen, siden han var 15 år gammel, og her otte år senere har klubben har endelig fået sit ønske opfyldt.
Evjen brød igennem i Bodø/Glimt, hvilket i starten af 2020 sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen. Her fik han dog aldrig sit internationale gennembrud, og nu er han vendt tilbage til Skandinavien for at få karrieren på ret køl igen for så at blive solgt til en af de bedste ligaer i Europa, hvilket han har har gjort klart over for Tipsbladet.
Evjen selv er da også klar over, at der også var interesse fra Brøndby dengang, og han fortæller til Tipsbladet, hvorfor et skifte til den danske klub ikke kom på tale.
– Der var noget der, men det var et godt skridt for mig at tage til Holland. Jeg føler, det er et bedre tidspunkt for mig at være i Brøndby nu end tidligere. Jeg har mere erfaring, så det passer mig bedre, siger han.
Brøndby var ikke den eneste klub, som havde øje på Evjen i Bodø/Glimt-tiden. Også storklubben Manchester City blev rygtet til Evjen, og der var konkret interesse, fortæller han. Det var dog ikke noget, han var interesseret i, efter han havde vænnet sig til at spille seniorfodbold.
– Jeg spillede på A-holdet i Bodø, og det ønskede jeg at fortsætte med. Jeg ville ikke spille ungdomsfodbold igen. Jeg ville hellere etablere mig på førsteholdet (I Bodø/Glimt, red.) og kæmpe for min plads. Jeg havde taget den samme beslutning den dag i dag, siger han, mens han påpeger, at han aldrig var i direkte kontakt med mestertræneren Pep Guardiola.
Der er store forventninger til nordmanden, som selv mener, at han er bedst på den centrale midtbane, i Brøndby. Håkon Evjen gjorde da også fredag sit til at banke disse forventninger i vejret, da han kom på måltavlen i 2-1-sejren over Elfsborg i en testkamp.
Brøndby har angiveligt betalt 12 millioner kroner for ham, så forventninger er også, at han vil indtage en nøglerolle på Jesper Sørensens mandskab.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Hård kritik af FC København-stjerne
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Manchester United rasende
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT