Nyt Brøndby-indkøb: Derfor afviste jeg Man City

Håkon Evjen kunne have været et helt andet sted i sin karriere, end han er i dag.



Tilgangen af Håkon Evjen har været længe undervejs i Brøndby.

Klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde for nylig til Tipsbladet, at man har haft kig på nu 22-årige Evjen, siden han var 15 år gammel, og her otte år senere har klubben har endelig fået sit ønske opfyldt. 

Evjen brød igennem i Bodø/Glimt, hvilket i starten af 2020 sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen. Her fik han dog aldrig sit internationale gennembrud, og nu er han vendt tilbage til Skandinavien for at få karrieren på ret køl igen for så at blive solgt til en af de bedste ligaer i Europa, hvilket han har har gjort klart over for Tipsbladet.

Evjen selv er da også klar over, at der også var interesse fra Brøndby dengang, og han fortæller til Tipsbladet, hvorfor et skifte til den danske klub ikke kom på tale. 

– Der var noget der, men det var et godt skridt for mig at tage til Holland. Jeg føler, det er et bedre tidspunkt for mig at være i Brøndby nu end tidligere. Jeg har mere erfaring, så det passer mig bedre, siger han.

Brøndby var ikke den eneste klub, som havde øje på Evjen i Bodø/Glimt-tiden. Også storklubben Manchester City blev rygtet til Evjen, og der var konkret interesse, fortæller han. Det var dog ikke noget, han var interesseret i, efter han havde vænnet sig til at spille seniorfodbold.

– Jeg spillede på A-holdet i Bodø, og det ønskede jeg at fortsætte med. Jeg ville ikke spille ungdomsfodbold igen. Jeg ville hellere etablere mig på førsteholdet (I Bodø/Glimt, red.) og kæmpe for min plads. Jeg havde taget den samme beslutning den dag i dag, siger han, mens han påpeger, at han aldrig var i direkte kontakt med mestertræneren Pep Guardiola.

Der er store forventninger til nordmanden, som selv mener, at han er bedst på den centrale midtbane, i Brøndby. Håkon Evjen gjorde da også fredag sit til at banke disse forventninger i vejret, da han kom på måltavlen i 2-1-sejren over Elfsborg i en testkamp.

Brøndby har angiveligt betalt 12 millioner kroner for ham, så forventninger er også, at han vil indtage en nøglerolle på Jesper Sørensens mandskab.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

‘Jeg er fucking irriteret’

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

– Jeg skammer mig ind i helvede

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Fælder dom over FCK: 27,2%

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Vejle Boldklub – AGF