Nyt Brøndby-indkøb: Derfor afviste jeg Man City

Håkon Evjen kunne have været et helt andet sted i sin karriere, end han er i dag.



Tilgangen af Håkon Evjen har været længe undervejs i Brøndby.

Klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde for nylig til Tipsbladet, at man har haft kig på nu 22-årige Evjen, siden han var 15 år gammel, og her otte år senere har klubben har endelig fået sit ønske opfyldt. 

Evjen brød igennem i Bodø/Glimt, hvilket i starten af 2020 sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen. Her fik han dog aldrig sit internationale gennembrud, og nu er han vendt tilbage til Skandinavien for at få karrieren på ret køl igen for så at blive solgt til en af de bedste ligaer i Europa, hvilket han har har gjort klart over for Tipsbladet.

Evjen selv er da også klar over, at der også var interesse fra Brøndby dengang, og han fortæller til Tipsbladet, hvorfor et skifte til den danske klub ikke kom på tale. 

– Der var noget der, men det var et godt skridt for mig at tage til Holland. Jeg føler, det er et bedre tidspunkt for mig at være i Brøndby nu end tidligere. Jeg har mere erfaring, så det passer mig bedre, siger han.

Brøndby var ikke den eneste klub, som havde øje på Evjen i Bodø/Glimt-tiden. Også storklubben Manchester City blev rygtet til Evjen, og der var konkret interesse, fortæller han. Det var dog ikke noget, han var interesseret i, efter han havde vænnet sig til at spille seniorfodbold.

– Jeg spillede på A-holdet i Bodø, og det ønskede jeg at fortsætte med. Jeg ville ikke spille ungdomsfodbold igen. Jeg ville hellere etablere mig på førsteholdet (I Bodø/Glimt, red.) og kæmpe for min plads. Jeg havde taget den samme beslutning den dag i dag, siger han, mens han påpeger, at han aldrig var i direkte kontakt med mestertræneren Pep Guardiola.

Der er store forventninger til nordmanden, som selv mener, at han er bedst på den centrale midtbane, i Brøndby. Håkon Evjen gjorde da også fredag sit til at banke disse forventninger i vejret, da han kom på måltavlen i 2-1-sejren over Elfsborg i en testkamp.

Brøndby har angiveligt betalt 12 millioner kroner for ham, så forventninger er også, at han vil indtage en nøglerolle på Jesper Sørensens mandskab.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Kolding køber stor profil

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien