Nyt Brøndby-indkøb: Derfor afviste jeg Man City

Håkon Evjen kunne have været et helt andet sted i sin karriere, end han er i dag.



Tilgangen af Håkon Evjen har været længe undervejs i Brøndby.

Klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde for nylig til Tipsbladet, at man har haft kig på nu 22-årige Evjen, siden han var 15 år gammel, og her otte år senere har klubben har endelig fået sit ønske opfyldt. 

Evjen brød igennem i Bodø/Glimt, hvilket i starten af 2020 sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen. Her fik han dog aldrig sit internationale gennembrud, og nu er han vendt tilbage til Skandinavien for at få karrieren på ret køl igen for så at blive solgt til en af de bedste ligaer i Europa, hvilket han har har gjort klart over for Tipsbladet.

Evjen selv er da også klar over, at der også var interesse fra Brøndby dengang, og han fortæller til Tipsbladet, hvorfor et skifte til den danske klub ikke kom på tale. 

– Der var noget der, men det var et godt skridt for mig at tage til Holland. Jeg føler, det er et bedre tidspunkt for mig at være i Brøndby nu end tidligere. Jeg har mere erfaring, så det passer mig bedre, siger han.

Brøndby var ikke den eneste klub, som havde øje på Evjen i Bodø/Glimt-tiden. Også storklubben Manchester City blev rygtet til Evjen, og der var konkret interesse, fortæller han. Det var dog ikke noget, han var interesseret i, efter han havde vænnet sig til at spille seniorfodbold.

– Jeg spillede på A-holdet i Bodø, og det ønskede jeg at fortsætte med. Jeg ville ikke spille ungdomsfodbold igen. Jeg ville hellere etablere mig på førsteholdet (I Bodø/Glimt, red.) og kæmpe for min plads. Jeg havde taget den samme beslutning den dag i dag, siger han, mens han påpeger, at han aldrig var i direkte kontakt med mestertræneren Pep Guardiola.

Der er store forventninger til nordmanden, som selv mener, at han er bedst på den centrale midtbane, i Brøndby. Håkon Evjen gjorde da også fredag sit til at banke disse forventninger i vejret, da han kom på måltavlen i 2-1-sejren over Elfsborg i en testkamp.

Brøndby har angiveligt betalt 12 millioner kroner for ham, så forventninger er også, at han vil indtage en nøglerolle på Jesper Sørensens mandskab.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Premier League-klub går all-in

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Manchester City – Brentford

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’