Nyt Brøndby-indkøb: Derfor afviste jeg Man City

Håkon Evjen kunne have været et helt andet sted i sin karriere, end han er i dag.



Tilgangen af Håkon Evjen har været længe undervejs i Brøndby.

Klubbens fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde for nylig til Tipsbladet, at man har haft kig på nu 22-årige Evjen, siden han var 15 år gammel, og her otte år senere har klubben har endelig fået sit ønske opfyldt. 

Evjen brød igennem i Bodø/Glimt, hvilket i starten af 2020 sikrede ham et skifte til AZ Alkmaar i Æresdivisionen. Her fik han dog aldrig sit internationale gennembrud, og nu er han vendt tilbage til Skandinavien for at få karrieren på ret køl igen for så at blive solgt til en af de bedste ligaer i Europa, hvilket han har har gjort klart over for Tipsbladet.

Evjen selv er da også klar over, at der også var interesse fra Brøndby dengang, og han fortæller til Tipsbladet, hvorfor et skifte til den danske klub ikke kom på tale. 

– Der var noget der, men det var et godt skridt for mig at tage til Holland. Jeg føler, det er et bedre tidspunkt for mig at være i Brøndby nu end tidligere. Jeg har mere erfaring, så det passer mig bedre, siger han.

Brøndby var ikke den eneste klub, som havde øje på Evjen i Bodø/Glimt-tiden. Også storklubben Manchester City blev rygtet til Evjen, og der var konkret interesse, fortæller han. Det var dog ikke noget, han var interesseret i, efter han havde vænnet sig til at spille seniorfodbold.

– Jeg spillede på A-holdet i Bodø, og det ønskede jeg at fortsætte med. Jeg ville ikke spille ungdomsfodbold igen. Jeg ville hellere etablere mig på førsteholdet (I Bodø/Glimt, red.) og kæmpe for min plads. Jeg havde taget den samme beslutning den dag i dag, siger han, mens han påpeger, at han aldrig var i direkte kontakt med mestertræneren Pep Guardiola.

Der er store forventninger til nordmanden, som selv mener, at han er bedst på den centrale midtbane, i Brøndby. Håkon Evjen gjorde da også fredag sit til at banke disse forventninger i vejret, da han kom på måltavlen i 2-1-sejren over Elfsborg i en testkamp.

Brøndby har angiveligt betalt 12 millioner kroner for ham, så forventninger er også, at han vil indtage en nøglerolle på Jesper Sørensens mandskab.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’