Tidligere i transfervinduet har FC Midtjylland været sat i forbindelse med den brasilianske midterforsvarer Rodrigues de Oliveira fra Gremio. Dengang blev han omtalt som en plan B, og det endte da også med, at man valgte Juninho.
Det lader dog til, at midtjyderne ikke har droppet tankerne om Rodrigues helt endnu. I det store brasilianske medie UOL bliver det nu opfattet som meget sandsynligt, at FCM kommer til at hente endnu en brasilianer.
Her skulle der i første omgang være tale om en lejeaftale for ham, hvor der vil være en købsoption I de kommende dage bliver det forudset, at de to klubber kommer til at forhandle om det endelige beløb. Derudover vil der være en betaling for lejeaftalen, forlyder det.
Tidligere har brasseren været meget ind og ud af Gremio-holdet, men på det seneste er det begyndt at ligne, at han ikke kommer til at spille så meget på denne side af sommerferien, da han oftest slet ikke har været udtaget til kampe.
Rodrigues har kontraktudløb med Gremio ved udgangen af 2022, og han har tidligere i karrierne spillet for ABC FC og Cruzeiro.
Foruden førnævnte Juninho har FCM også allerede hentet Charles denne sommer, så den samlede flok af brasilianere i truppen tæller de nævnte plus Brumado, Paulinho og Evander.
Claus Steinlein har senest også peget på, at de kommer til at hente op til to nye spillere yderligere i dette transfervindue. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
