Tidligere i transfervinduet har FC Midtjylland været sat i forbindelse med den brasilianske midterforsvarer Rodrigues de Oliveira fra Gremio. Dengang blev han omtalt som en plan B, og det endte da også med, at man valgte Juninho.
Det lader dog til, at midtjyderne ikke har droppet tankerne om Rodrigues helt endnu. I det store brasilianske medie UOL bliver det nu opfattet som meget sandsynligt, at FCM kommer til at hente endnu en brasilianer.
Her skulle der i første omgang være tale om en lejeaftale for ham, hvor der vil være en købsoption I de kommende dage bliver det forudset, at de to klubber kommer til at forhandle om det endelige beløb. Derudover vil der være en betaling for lejeaftalen, forlyder det.
Tidligere har brasseren været meget ind og ud af Gremio-holdet, men på det seneste er det begyndt at ligne, at han ikke kommer til at spille så meget på denne side af sommerferien, da han oftest slet ikke har været udtaget til kampe.
Rodrigues har kontraktudløb med Gremio ved udgangen af 2022, og han har tidligere i karrierne spillet for ABC FC og Cruzeiro.
Foruden førnævnte Juninho har FCM også allerede hentet Charles denne sommer, så den samlede flok af brasilianere i truppen tæller de nævnte plus Brumado, Paulinho og Evander.
Claus Steinlein har senest også peget på, at de kommer til at hente op til to nye spillere yderligere i dette transfervindue. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
Skotland – Marokko
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
OPTAKT
Brasilien – Haiti
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TRANSFER
