Tidligere i transfervinduet har FC Midtjylland været sat i forbindelse med den brasilianske midterforsvarer Rodrigues de Oliveira fra Gremio. Dengang blev han omtalt som en plan B, og det endte da også med, at man valgte Juninho.
Det lader dog til, at midtjyderne ikke har droppet tankerne om Rodrigues helt endnu. I det store brasilianske medie UOL bliver det nu opfattet som meget sandsynligt, at FCM kommer til at hente endnu en brasilianer.
Her skulle der i første omgang være tale om en lejeaftale for ham, hvor der vil være en købsoption I de kommende dage bliver det forudset, at de to klubber kommer til at forhandle om det endelige beløb. Derudover vil der være en betaling for lejeaftalen, forlyder det.
Tidligere har brasseren været meget ind og ud af Gremio-holdet, men på det seneste er det begyndt at ligne, at han ikke kommer til at spille så meget på denne side af sommerferien, da han oftest slet ikke har været udtaget til kampe.
Rodrigues har kontraktudløb med Gremio ved udgangen af 2022, og han har tidligere i karrierne spillet for ABC FC og Cruzeiro.
Foruden førnævnte Juninho har FCM også allerede hentet Charles denne sommer, så den samlede flok af brasilianere i truppen tæller de nævnte plus Brumado, Paulinho og Evander.
Claus Steinlein har senest også peget på, at de kommer til at hente op til to nye spillere yderligere i dette transfervindue. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Michael Carrick bliver i Manchester United
Manchester City bekræfter
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
