Tidligere i transfervinduet har FC Midtjylland været sat i forbindelse med den brasilianske midterforsvarer Rodrigues de Oliveira fra Gremio. Dengang blev han omtalt som en plan B, og det endte da også med, at man valgte Juninho.
Det lader dog til, at midtjyderne ikke har droppet tankerne om Rodrigues helt endnu. I det store brasilianske medie UOL bliver det nu opfattet som meget sandsynligt, at FCM kommer til at hente endnu en brasilianer.
Her skulle der i første omgang være tale om en lejeaftale for ham, hvor der vil være en købsoption I de kommende dage bliver det forudset, at de to klubber kommer til at forhandle om det endelige beløb. Derudover vil der være en betaling for lejeaftalen, forlyder det.
Tidligere har brasseren været meget ind og ud af Gremio-holdet, men på det seneste er det begyndt at ligne, at han ikke kommer til at spille så meget på denne side af sommerferien, da han oftest slet ikke har været udtaget til kampe.
Rodrigues har kontraktudløb med Gremio ved udgangen af 2022, og han har tidligere i karrierne spillet for ABC FC og Cruzeiro.
Foruden førnævnte Juninho har FCM også allerede hentet Charles denne sommer, så den samlede flok af brasilianere i truppen tæller de nævnte plus Brumado, Paulinho og Evander.
Claus Steinlein har senest også peget på, at de kommer til at hente op til to nye spillere yderligere i dette transfervindue. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
