OB’s anfører Anders Møller Christensen har været i situationen før.
Halvvejs i sæsonen har han et halvt år tilbage af kontrakten med OB, og da han har en fødselsattest fra 1977, er spørgsmålet uundgåeligt: Er det slut til sommer? Han fik samme spørgsmål sidste år ved denne tid, og han er klar over, at det også er et tema nu. Bare ikke for ham selv.
Anders Møller Christensen føler sig således frisk, og han har ikke gjort sig store overvejelser om hverken kontrakt eller karriere.
– Jeg ser, hvad der sker. Jeg har en kontrakt med OB indtil sommer, og så må vi se. Lige nu føler jeg ikke, at jeg stopper i hvert fald. Jeg føler, at jeg godt med efter min skade, og jeg er fit rent fysisk, så jeg forholder mig bare til kontrakten frem til sommer, siger Anders Møller Christensen til tipsbladet.dk.
I tidligere situationer er hans fremtid først blevet afklaret i løbet af foråret, og det bliver formentlig ved samme tid, han finder en afgørelse denne gang.
– Det gør det nok – eller senere. Vi må se, hvad der sker. Jeg tager det stille og roligt og forholder mig til kontrakten. Så tager vi det derfra. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, siger han og afviser, at han er i dialog med OB om en forlængelse lige nu.
I efteråret sad han udenfor med en skade i flere uger, men selvom skadesperioden var den første i mange år, har den ikke påvirket hans tanker om en eventuel karriereafslutning.
– Overhovedet ikke. Jeg har det fint efter min skade, og jeg er fysisk med, som jeg var inden skaden. Der er ikke noget, der har ændret min mening eller holdning til det, siger OB-anføreren.
Anders Møller Christensen kom til OB i sommeren 2006. Han har forlænget sin kontrakt fire gange siden da – senest med et år ad gangen i 2012 og 2013.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
