OB’s anfører Anders Møller Christensen har været i situationen før.
Halvvejs i sæsonen har han et halvt år tilbage af kontrakten med OB, og da han har en fødselsattest fra 1977, er spørgsmålet uundgåeligt: Er det slut til sommer? Han fik samme spørgsmål sidste år ved denne tid, og han er klar over, at det også er et tema nu. Bare ikke for ham selv.
Anders Møller Christensen føler sig således frisk, og han har ikke gjort sig store overvejelser om hverken kontrakt eller karriere.
– Jeg ser, hvad der sker. Jeg har en kontrakt med OB indtil sommer, og så må vi se. Lige nu føler jeg ikke, at jeg stopper i hvert fald. Jeg føler, at jeg godt med efter min skade, og jeg er fit rent fysisk, så jeg forholder mig bare til kontrakten frem til sommer, siger Anders Møller Christensen til tipsbladet.dk.
I tidligere situationer er hans fremtid først blevet afklaret i løbet af foråret, og det bliver formentlig ved samme tid, han finder en afgørelse denne gang.
– Det gør det nok – eller senere. Vi må se, hvad der sker. Jeg tager det stille og roligt og forholder mig til kontrakten. Så tager vi det derfra. Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, siger han og afviser, at han er i dialog med OB om en forlængelse lige nu.
I efteråret sad han udenfor med en skade i flere uger, men selvom skadesperioden var den første i mange år, har den ikke påvirket hans tanker om en eventuel karriereafslutning.
– Overhovedet ikke. Jeg har det fint efter min skade, og jeg er fysisk med, som jeg var inden skaden. Der er ikke noget, der har ændret min mening eller holdning til det, siger OB-anføreren.
Anders Møller Christensen kom til OB i sommeren 2006. Han har forlænget sin kontrakt fire gange siden da – senest med et år ad gangen i 2012 og 2013.
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
