ODENSE (Tipsbladet): OB rykkede i weekenden ud af Superligaen, og nogle tv-billeder kort efter fynboernes nederlag har skabt stor debat.
En capo kom nemlig ned fra tribunen og holdt en tale for spillere, trænere og ledere i klubben. Noget, der blandt andet har fået kritik af tidligere OB-keeper Jesper Christiansen i mandagens afsnit af Verdens Lækreste Superliga.
– At han tror, han kan stille sig og samle de her professionelle spillere, der lige er rykket ned, og så stå og snakke til dem, som om det var en børnehave, han står foran. Jeg forstår ikke, at OB tillader det, og jeg forstår ikke, at de erfarne spillere tillader det, siger han blandt andet.
Over for Tipsbladet og den fremmødte presse forklarer Enrico Augustinus, direktør i Odense Sport & Event, at der var en aftale med capoen på forhånd. Og så har han desuden ros til overs for talen.
– Scenerne i Viborg er fuldstændig planlagt. Måske har vi ikke været gode nok til at kommunikere det, men situationen at vi sammen går ned til dem var aftalt på forhånd – bestyrelse, ejer, direktion. Vi havde aftalt med capo, at han måtte holde en tale, siger Enrico Augustinus og tilføjer:
– Det var ikke en opsang til spillerne, som sidste gang, som vi synes var ok. Hvad der var brug for her, hvis det skulle ske (at OB rykkede ned, red.), var måske mere en opmuntrende tale om, at der var opbakning fra fansene i 1. division. Det var en meget veltalende og velformuleret capo, som gjorde det rigtig godt. Det var fuldstændig aftalt, at alle gik ned og samlede fansene.
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Björn Wesström var måske en smule lettet
Tv-billederne kunne også vise, at en af fodbolddirektør Björn Wesströms sidste aktioner i OB var at blive råbt ad af en flok frustrerede fynske fans.
Mandag blev svenskeren nemlig fyret. Den besked blev givet af Niels Thorborg og Enrico Augustinus klokken 08.02 mandag morgen.
– Jeg synes, Björn tog det rigtig godt. Han var måske i virkeligheden en lille smule lettet, siger Enrico Augustinus om mødet og tilføjer:
– Der er ingen tvivl om, at – som I har set i de senere uge – det at være i en fodboldvirksomhed kontra mange andre virksomheder gør, at hvis en virksomhed er i krise, forholder man sig til den krise, uden hver eneste dag at have medierne om sig. I en fodboldvirksomhed bliver vi mindet om det hele tiden.
– Det tror jeg har trukket hårdt på os alle sammen. Det er anderledes. Der er jo ikke noget af det, vi har foretaget os den sidste periode, der har været specielt sjovt. Og jeg tror, at I skal huske, at bag jakkesættene gør det dobbelt ondt på os. Det er sagt i fuld respekt for, at vi har fans. Vi er også selv OB-fans. Så når vi får den lussing, som det er at rykke ned, samtidig med at man som leder åbenlyst har været med til at træffe nogle dårlige beslutninger, gør det dobbelt ondt.
Björn Wesström er blevet afløst af Troels Bech, der bliver sportsdirektør i OB.
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
Her er Danmarks VM-gruppe
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
Her er alle VM-grupperne
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her kan du se VM-lodtrækningen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
