OB-boss forklarer omdiskuterede scener

OB har fået kritik for at lade capoen holde tale efter weekendens nedrykning. OB-direktør roser capoens tale og forklarer, at det var helt planlagt.



ODENSE (Tipsbladet): OB rykkede i weekenden ud af Superligaen, og nogle tv-billeder kort efter fynboernes nederlag har skabt stor debat.

En capo kom nemlig ned fra tribunen og holdt en tale for spillere, trænere og ledere i klubben. Noget, der blandt andet har fået kritik af tidligere OB-keeper Jesper Christiansen i mandagens afsnit af Verdens Lækreste Superliga.

– At han tror, han kan stille sig og samle de her professionelle spillere, der lige er rykket ned, og så stå og snakke til dem, som om det var en børnehave, han står foran. Jeg forstår ikke, at OB tillader det, og jeg forstår ikke, at de erfarne spillere tillader det, siger han blandt andet.

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse forklarer Enrico Augustinus, direktør i Odense Sport & Event, at der var en aftale med capoen på forhånd. Og så har han desuden ros til overs for talen.

– Scenerne i Viborg er fuldstændig planlagt. Måske har vi ikke været gode nok til at kommunikere det, men situationen at vi sammen går ned til dem var aftalt på forhånd – bestyrelse, ejer, direktion. Vi havde aftalt med capo, at han måtte holde en tale, siger Enrico Augustinus og tilføjer:

– Det var ikke en opsang til spillerne, som sidste gang, som vi synes var ok.  Hvad der var brug for her, hvis det skulle ske (at OB rykkede ned, red.), var måske mere en opmuntrende tale om, at der var opbakning fra fansene i 1. division. Det var en meget veltalende og velformuleret capo, som gjorde det rigtig godt. Det var fuldstændig aftalt, at alle gik ned og samlede fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Björn Wesström var måske en smule lettet
Tv-billederne kunne også vise, at en af fodbolddirektør Björn Wesströms sidste aktioner i OB var at blive råbt ad af en flok frustrerede fynske fans.

Mandag blev svenskeren nemlig fyret. Den besked blev givet af Niels Thorborg og Enrico Augustinus klokken 08.02 mandag morgen.

– Jeg synes, Björn tog det rigtig godt. Han var måske i virkeligheden en lille smule lettet, siger Enrico Augustinus om mødet og tilføjer:

– Der er ingen tvivl om, at – som I har set i de senere uge – det at være i en fodboldvirksomhed kontra mange andre virksomheder gør, at hvis en virksomhed er i krise, forholder man sig til den krise, uden hver eneste dag at have medierne om sig. I en fodboldvirksomhed bliver vi mindet om det hele tiden.

– Det tror jeg har trukket hårdt på os alle sammen. Det er anderledes. Der er jo ikke noget af det, vi har foretaget os den sidste periode, der har været specielt sjovt. Og jeg tror, at I skal huske, at bag jakkesættene gør det dobbelt ondt på os. Det er sagt i fuld respekt for, at vi har fans. Vi er også selv OB-fans. Så når vi får den lussing, som det er at rykke ned, samtidig med at man som leder åbenlyst har været med til at træffe nogle dårlige beslutninger, gør det dobbelt ondt.

Björn Wesström er blevet afløst af Troels Bech, der bliver sportsdirektør i OB.






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Frankrig – England

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira