OB-boss forklarer omdiskuterede scener

OB har fået kritik for at lade capoen holde tale efter weekendens nedrykning. OB-direktør roser capoens tale og forklarer, at det var helt planlagt.



ODENSE (Tipsbladet): OB rykkede i weekenden ud af Superligaen, og nogle tv-billeder kort efter fynboernes nederlag har skabt stor debat.

En capo kom nemlig ned fra tribunen og holdt en tale for spillere, trænere og ledere i klubben. Noget, der blandt andet har fået kritik af tidligere OB-keeper Jesper Christiansen i mandagens afsnit af Verdens Lækreste Superliga.

– At han tror, han kan stille sig og samle de her professionelle spillere, der lige er rykket ned, og så stå og snakke til dem, som om det var en børnehave, han står foran. Jeg forstår ikke, at OB tillader det, og jeg forstår ikke, at de erfarne spillere tillader det, siger han blandt andet.

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse forklarer Enrico Augustinus, direktør i Odense Sport & Event, at der var en aftale med capoen på forhånd. Og så har han desuden ros til overs for talen.

– Scenerne i Viborg er fuldstændig planlagt. Måske har vi ikke været gode nok til at kommunikere det, men situationen at vi sammen går ned til dem var aftalt på forhånd – bestyrelse, ejer, direktion. Vi havde aftalt med capo, at han måtte holde en tale, siger Enrico Augustinus og tilføjer:

– Det var ikke en opsang til spillerne, som sidste gang, som vi synes var ok.  Hvad der var brug for her, hvis det skulle ske (at OB rykkede ned, red.), var måske mere en opmuntrende tale om, at der var opbakning fra fansene i 1. division. Det var en meget veltalende og velformuleret capo, som gjorde det rigtig godt. Det var fuldstændig aftalt, at alle gik ned og samlede fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Björn Wesström var måske en smule lettet
Tv-billederne kunne også vise, at en af fodbolddirektør Björn Wesströms sidste aktioner i OB var at blive råbt ad af en flok frustrerede fynske fans.

Mandag blev svenskeren nemlig fyret. Den besked blev givet af Niels Thorborg og Enrico Augustinus klokken 08.02 mandag morgen.

– Jeg synes, Björn tog det rigtig godt. Han var måske i virkeligheden en lille smule lettet, siger Enrico Augustinus om mødet og tilføjer:

– Der er ingen tvivl om, at – som I har set i de senere uge – det at være i en fodboldvirksomhed kontra mange andre virksomheder gør, at hvis en virksomhed er i krise, forholder man sig til den krise, uden hver eneste dag at have medierne om sig. I en fodboldvirksomhed bliver vi mindet om det hele tiden.

– Det tror jeg har trukket hårdt på os alle sammen. Det er anderledes. Der er jo ikke noget af det, vi har foretaget os den sidste periode, der har været specielt sjovt. Og jeg tror, at I skal huske, at bag jakkesættene gør det dobbelt ondt på os. Det er sagt i fuld respekt for, at vi har fans. Vi er også selv OB-fans. Så når vi får den lussing, som det er at rykke ned, samtidig med at man som leder åbenlyst har været med til at træffe nogle dårlige beslutninger, gør det dobbelt ondt.

Björn Wesström er blevet afløst af Troels Bech, der bliver sportsdirektør i OB.





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Fem bud på David Nielsens afløser

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Vil have ham væk fra FC København

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

– Han har måske været lagt lidt på is

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Var direkte fra træningsbanen

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller