OB-boss forklarer omdiskuterede scener

OB har fået kritik for at lade capoen holde tale efter weekendens nedrykning. OB-direktør roser capoens tale og forklarer, at det var helt planlagt.



ODENSE (Tipsbladet): OB rykkede i weekenden ud af Superligaen, og nogle tv-billeder kort efter fynboernes nederlag har skabt stor debat.

En capo kom nemlig ned fra tribunen og holdt en tale for spillere, trænere og ledere i klubben. Noget, der blandt andet har fået kritik af tidligere OB-keeper Jesper Christiansen i mandagens afsnit af Verdens Lækreste Superliga.

– At han tror, han kan stille sig og samle de her professionelle spillere, der lige er rykket ned, og så stå og snakke til dem, som om det var en børnehave, han står foran. Jeg forstår ikke, at OB tillader det, og jeg forstår ikke, at de erfarne spillere tillader det, siger han blandt andet.

Over for Tipsbladet og den fremmødte presse forklarer Enrico Augustinus, direktør i Odense Sport & Event, at der var en aftale med capoen på forhånd. Og så har han desuden ros til overs for talen.

– Scenerne i Viborg er fuldstændig planlagt. Måske har vi ikke været gode nok til at kommunikere det, men situationen at vi sammen går ned til dem var aftalt på forhånd – bestyrelse, ejer, direktion. Vi havde aftalt med capo, at han måtte holde en tale, siger Enrico Augustinus og tilføjer:

– Det var ikke en opsang til spillerne, som sidste gang, som vi synes var ok.  Hvad der var brug for her, hvis det skulle ske (at OB rykkede ned, red.), var måske mere en opmuntrende tale om, at der var opbakning fra fansene i 1. division. Det var en meget veltalende og velformuleret capo, som gjorde det rigtig godt. Det var fuldstændig aftalt, at alle gik ned og samlede fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Björn Wesström var måske en smule lettet
Tv-billederne kunne også vise, at en af fodbolddirektør Björn Wesströms sidste aktioner i OB var at blive råbt ad af en flok frustrerede fynske fans.

Mandag blev svenskeren nemlig fyret. Den besked blev givet af Niels Thorborg og Enrico Augustinus klokken 08.02 mandag morgen.

– Jeg synes, Björn tog det rigtig godt. Han var måske i virkeligheden en lille smule lettet, siger Enrico Augustinus om mødet og tilføjer:

– Der er ingen tvivl om, at – som I har set i de senere uge – det at være i en fodboldvirksomhed kontra mange andre virksomheder gør, at hvis en virksomhed er i krise, forholder man sig til den krise, uden hver eneste dag at have medierne om sig. I en fodboldvirksomhed bliver vi mindet om det hele tiden.

– Det tror jeg har trukket hårdt på os alle sammen. Det er anderledes. Der er jo ikke noget af det, vi har foretaget os den sidste periode, der har været specielt sjovt. Og jeg tror, at I skal huske, at bag jakkesættene gør det dobbelt ondt på os. Det er sagt i fuld respekt for, at vi har fans. Vi er også selv OB-fans. Så når vi får den lussing, som det er at rykke ned, samtidig med at man som leder åbenlyst har været med til at træffe nogle dårlige beslutninger, gør det dobbelt ondt.

Björn Wesström er blevet afløst af Troels Bech, der bliver sportsdirektør i OB.





Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Femkløver vil væk fra Manchester United

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.


LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Megatransfer på vej?

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chelsea booker semifinale ved VM

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

På vej mod retur?

– Han kan blive vigtig



Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

– Jeg er stærkere end nogensinde

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

“Et kup” at hente dansk angriber

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Kæmpe milliontab

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!



Stjerneagent anklaget for voldtægt

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse