OB har fået en svag sæsonstart med kun ét point efter de første fem runder af Superligaen. Senest tabte fynboerne med 0-2 på udebane mod Brøndby, hvor fodbolddirektør Björn Wesström ikke ville udtale sig efter kampen, hvor emnet var cheftræner Andreas Alms fremtid.
I et interview med OB-fanpodcasten Stemmer fra Ådalen forklarer han nu sit valg.
– 10 minutter efter en kamp er et ekstremt dårligt tidspunkt at tale om langsigtede spørgsmål. Der er en følelse, og det er ikke relevant og professionelt. Når det eneste spørgsmål, der er relevant for medierne er, om vi skifter træner eller ej, så kommer svaret til at være, at jeg ikke vil tale om det, da det er en personalesag, siger han og fortsætter:
– Jeg synes ikke, at det giver mening at tale om det. Og så synes jeg, at det er utroligt nemt for medierne, at når man afviser muligheden for at tale med dem, så bliver de skuffede. Man tager det personligt, hvilket jeg synes er utroligt. Det er ikke godt nok. Jeg stiller op ni ud af ti gange, men når man lige har tabt en kamp, synes jeg ikke, at det er tiden til at evaluere træneren i medierne, forklarer OB-fodbolddirektøren.
Han peger desuden på, at det ville sende et forkert signal på alle parametre, og derfor takkede han altså nej efter kampen.
Wesström kan desuden give det svar, at man hele tiden evaluerer, og når det kommer til cheftræner Andreas Alm, så bliver det slået fast, at de ikke kommer til at skifte ham 'i dag'.
Mens der altså ikke er udsigt til udskiftning på trænerposten, så er der nyt på vej på spillersiden, hvor det både handler om ud og ind. Dog uden at komme nærmere ind på positionen. Det bliver dog ikke en målmand, afslører han og lader supporterne om at spekulere i, hvordan de vil blive forstærket.
På TV3 Sport, som blev afvist i weekenden, stod det klart for en af mediets eksperter, hvorfor Wesström ikke ville udtale sig. Læs mere om det her.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER