OB-boss giver Alm sikkerhed: Fyres ikke i dag

OB-fodbolddirektør Björn Wesström skyder desuden mod medierne efter weekendens afvisning.



OB har fået en svag sæsonstart med kun ét point efter de første fem runder af Superligaen. Senest tabte fynboerne med 0-2 på udebane mod Brøndby, hvor fodbolddirektør Björn Wesström ikke ville udtale sig efter kampen, hvor emnet var cheftræner Andreas Alms fremtid.

I et interview med OB-fanpodcasten Stemmer fra Ådalen forklarer han nu sit valg.

– 10 minutter efter en kamp er et ekstremt dårligt tidspunkt at tale om langsigtede spørgsmål. Der er en følelse, og det er ikke relevant og professionelt. Når det eneste spørgsmål, der er relevant for medierne er, om vi skifter træner eller ej, så kommer svaret til at være, at jeg ikke vil tale om det, da det er en personalesag, siger han og fortsætter:

– Jeg synes ikke, at det giver mening at tale om det. Og så synes jeg, at det er utroligt nemt for medierne, at når man afviser muligheden for at tale med dem, så bliver de skuffede. Man tager det personligt, hvilket jeg synes er utroligt. Det er ikke godt nok. Jeg stiller op ni ud af ti gange, men når man lige har tabt en kamp, synes jeg ikke, at det er tiden til at evaluere træneren i medierne, forklarer OB-fodbolddirektøren.

Han peger desuden på, at det ville sende et forkert signal på alle parametre, og derfor takkede han altså nej efter kampen.

Wesström kan desuden give det svar, at man hele tiden evaluerer, og når det kommer til cheftræner Andreas Alm, så bliver det slået fast, at de ikke kommer til at skifte ham 'i dag'. 

Mens der altså ikke er udsigt til udskiftning på trænerposten, så er der nyt på vej på spillersiden, hvor det både handler om ud og ind. Dog uden at komme nærmere ind på positionen. Det bliver dog ikke en målmand, afslører han og lader supporterne om at spekulere i, hvordan de vil blive forstærket.

På TV3 Sport, som blev afvist i weekenden, stod det klart for en af mediets eksperter, hvorfor Wesström ikke ville udtale sig. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

FC København – OB

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent