OB vrager Jakob Michelsen: Men vi har fuld tillid til ham

Interview med OB’s sportschef, Michael Hemmingsen, om den kommende afsked med Jakob Michelsen, og hvorfor parterne ikke skilles nu.



Til sommer skal OB have ny cheftræner. Jakob Michelsens kontrakt løber ud, og OB vil ansætte en en anden til den tid. Indtil da fortsætter Michelsen dog i jobbet.

Under ham har OB fået en femte- og en syvendeplads i Superligaen. I 2021 er det ti år, siden holdet sluttede højere i tabellen. Alligevel skifter OB altså sin træner ud.

– Overordnet set vi også været glade for samarbejdet trods placeringerne her i 2020. Men det har været det, der har været en del af det; at der har været nogle ustabile resultater, siger sportschef Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk.

Hvis I er utilfredse med resultaterne, hvorfor skifter I ikke træner nu?

– Det er et udtryk for, at vi har fuld tillid til, at Jakob vil gøre sit arbejde færdig. Han er en professionel fodboldtræner, og han har god opbakning.

Ville det ikke give mening at give en anden chancen med det samme?

– Det er udtryk for, at vi har tillid til, at vi kan løse det og opnå vores forventninger til sæson i forhold til at komme i top 6. Det, mener vi, er den rigtige beslutning.

Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer

Hvordan forventer du, det her påvirker Michelsens relation til spillerne?

– Vi kender Jakob som en meget professionel træner, og jeg er sikker på, at med den erfaring, han har, og hans faglige dygtighed, skal han nok blive ved med at få spillerne i den retning, vi alle gerne vil have.

I januar 2007 meddelte OB, at cheftræner Bruce Rioch ville blive afløst af Lars Olsen et halvt år senere. Det endte med, at Rioch selv sagde op i marts. Det kan Michael Hemmingsen godt huske, for han var assistenttræner dengang, og det var ham, der tog midlertidigt over. Og førte holdet til pokalguld i øvrigt.

Spørgsmålet er så, om han frygter, at OB igen kommer til at stå uden cheftræner midt i en halvsæson i stedet for før den.

– Det er hypotetisk. Vi er overbeviste om og har fuld tillid til Jakob og hans team, og at vi nok skal få løst den opgave, vi har nu.

Så det er du ikke bange for?

– Nej, vi er overbevist om, at det er den rigtige beslutning. Vi er sikker på, at han nok skal være med til, at vi opfylder vores målsætning. Så i det lægger vel, at vi har fuld tillid Jakob og trænerteamet (hvad angår den kommende halvsæson, red.).

Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver

I har fuld tillid, men vil alligevel have en anden træner. Kan du ikke uddybe det?

– Der har været nogle ustabile resultater i 2020, men vi er også sikre på, at det arbejde, der er lagt for dagen, nok skal gøre, at vi kommer i top 6. Så har vi besluttet, at vi fra sommer vil have ny træner. Så det er sådan, det er, siger Michael Hemmingsen.

Med 1,34 point pr. kamp havde OB det ottendehøjeste pointgennemsnit i Superligaen i 2020. Til sommer vil klubben dog “hyre en trænerprofil, der kan skabe mere stabilitet og bedre resultater”, som OB skriver i sin pressemeddelelse.

Alle vil vel altid gerne have stabilitet og gode resultater. Hvad skal jeres næste træner kunne?

– Vi har heldigvis noget tid til at finde den rigtige træner til sommer. Det vil vi gøre og forberede os på og så have en træner, som vi ser som den rigtige.

Hvad skal han kunne, som I ikke har fået i 2020?

– Det var ustabilt i 2020 i forhold til resultaterne, hvilket lægger til grund for det. Vi har så noget tid til at finde den træner, som vi synes er den rigtige, siger Hemmingsen.

Læs også:Anderledes Superliga-stilling: Så store er problemerne for Horsens og Lyngby
Læs også:OB har mistet 17-årigt talent til Brøndby: Det er altid ærgerligt
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub


FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende