Når transfervinduet åbner, har OB råd til at gribe diverse muligheder, hvis de rigtige skulle opstå. Sådan siger Michael Hemmingsen i et interview med Eurosport.
Coronakrisen har ellers haft en stor indflydelse på økonomien i danske og udenlandske klubber, og det kan muligvis få en indflydelse på sommerens transfermarked. I Ådalen er man også påvirket, men sportschef Michael Hemmingsen er sikker på, at OB vil have muligheder i transfervinduet.
– Selvfølgelig er vi også et eller andet sted påvirket af den periode, vi lige har været igennem, men jeg er sikker på, at vi nok skal få nogle muligheder. Og hvis det er de rigtige muligheder, har vi også muligheden for at gøre noget.
Læs også:Horsens-boss vil drille AGF eller FC København i kampen om Europa
– Nu er transfervinduet også forlænget, så der behøves ikke at gøres meget så hurtigt som muligt, så man kan måske godt sidde og vurdere lidt på de forskellige ting, der opstår, og der tror jeg, at vi har muligheder, siger Michael Hemmingsen til Eurosport.
I OB er ambitionen også at komme i top seks igen, efter at det glippede i den indeværende sæson. Til at hjælpe med det har man allerede sikret sig en forstærkning i form af Emmanuel Sabbi, og hvis nogle spillere skal sælges, vil OB hente endnu bedre spillere ind.
– Hvis der kommer til at ske noget, handler det om for os at sige, at hvis vi skal af med spillere, skal vi have noget bedre ind – eller noget, der kan klare de samme opgaver. Men vi har et rigtig godt hold. Jeg tror også, at jo mere de spillere her er sammen, desto bedre resultater kommer der også. Jeg synes også, vi havde et godt transfervindue sidst, og vi får en ny spiller denne sommer, så jeg synes, at vi har forberedt os godt til det (at komme i top seks i næste sæson, red.), siger sportschefen.
Læs også:Optakt: OB – Silkeborg IF
OB møder onsdag Silkeborg IF i Superligaen i et opgør, der ikke har indflydelse på stillingen i deres nedrykningspulje. OB er således sikre på at vinde puljen og skal i Europa-playoff møde nummer to fra den anden nedrykningspulje. Det bliver enten AC Horsens eller Randers FC.
Se hele klippet med Michael Hemmingsen i videoen øverst i artiklen.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Michelsen: Har rejst os flot efter Silkeborg-blamage
Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Klar transfermelding
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
Portugal – DR Congo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
