OB-boss om transfers: Sikker på, at vi nok skal få nogle muligheder

Michael Hemmingsen er ikke i tvivl om, at OB nok skal have muligheder for at agere på transfermarkedet.



Når transfervinduet åbner, har OB råd til at gribe diverse muligheder, hvis de rigtige skulle opstå. Sådan siger Michael Hemmingsen i et interview med Eurosport.

Coronakrisen har ellers haft en stor indflydelse på økonomien i danske og udenlandske klubber, og det kan muligvis få en indflydelse på sommerens transfermarked. I Ådalen er man også påvirket, men sportschef Michael Hemmingsen er sikker på, at OB vil have muligheder i transfervinduet.

– Selvfølgelig er vi også et eller andet sted påvirket af den periode, vi lige har været igennem, men jeg er sikker på, at vi nok skal få nogle muligheder. Og hvis det er de rigtige muligheder, har vi også muligheden for at gøre noget.

Læs også:Horsens-boss vil drille AGF eller FC København i kampen om Europa

– Nu er transfervinduet også forlænget, så der behøves ikke at gøres meget så hurtigt som muligt, så man kan måske godt sidde og vurdere lidt på de forskellige ting, der opstår, og der tror jeg, at vi har muligheder, siger Michael Hemmingsen til Eurosport.

I OB er ambitionen også at komme i top seks igen, efter at det glippede i den indeværende sæson. Til at hjælpe med det har man allerede sikret sig en forstærkning i form af Emmanuel Sabbi, og hvis nogle spillere skal sælges, vil OB hente endnu bedre spillere ind.

– Hvis der kommer til at ske noget, handler det om for os at sige, at hvis vi skal af med spillere, skal vi have noget bedre ind – eller noget, der kan klare de samme opgaver. Men vi har et rigtig godt hold. Jeg tror også, at jo mere de spillere her er sammen, desto bedre resultater kommer der også. Jeg synes også, vi havde et godt transfervindue sidst, og vi får en ny spiller denne sommer, så jeg synes, at vi har forberedt os godt til det (at komme i top seks i næste sæson, red.), siger sportschefen.

Læs også:Optakt: OB – Silkeborg IF

OB møder onsdag Silkeborg IF i Superligaen i et opgør, der ikke har indflydelse på stillingen i deres nedrykningspulje. OB er således sikre på at vinde puljen og skal i Europa-playoff møde nummer to fra den anden nedrykningspulje. Det bliver enten AC Horsens eller Randers FC.  

Se hele klippet med Michael Hemmingsen i videoen øverst i artiklen. 

Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Michelsen: Har rejst os flot efter Silkeborg-blamage
Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner






LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’