Når transfervinduet åbner, har OB råd til at gribe diverse muligheder, hvis de rigtige skulle opstå. Sådan siger Michael Hemmingsen i et interview med Eurosport.
Coronakrisen har ellers haft en stor indflydelse på økonomien i danske og udenlandske klubber, og det kan muligvis få en indflydelse på sommerens transfermarked. I Ådalen er man også påvirket, men sportschef Michael Hemmingsen er sikker på, at OB vil have muligheder i transfervinduet.
– Selvfølgelig er vi også et eller andet sted påvirket af den periode, vi lige har været igennem, men jeg er sikker på, at vi nok skal få nogle muligheder. Og hvis det er de rigtige muligheder, har vi også muligheden for at gøre noget.
Læs også:Horsens-boss vil drille AGF eller FC København i kampen om Europa
– Nu er transfervinduet også forlænget, så der behøves ikke at gøres meget så hurtigt som muligt, så man kan måske godt sidde og vurdere lidt på de forskellige ting, der opstår, og der tror jeg, at vi har muligheder, siger Michael Hemmingsen til Eurosport.
I OB er ambitionen også at komme i top seks igen, efter at det glippede i den indeværende sæson. Til at hjælpe med det har man allerede sikret sig en forstærkning i form af Emmanuel Sabbi, og hvis nogle spillere skal sælges, vil OB hente endnu bedre spillere ind.
– Hvis der kommer til at ske noget, handler det om for os at sige, at hvis vi skal af med spillere, skal vi have noget bedre ind – eller noget, der kan klare de samme opgaver. Men vi har et rigtig godt hold. Jeg tror også, at jo mere de spillere her er sammen, desto bedre resultater kommer der også. Jeg synes også, vi havde et godt transfervindue sidst, og vi får en ny spiller denne sommer, så jeg synes, at vi har forberedt os godt til det (at komme i top seks i næste sæson, red.), siger sportschefen.
Læs også:Optakt: OB – Silkeborg IF
OB møder onsdag Silkeborg IF i Superligaen i et opgør, der ikke har indflydelse på stillingen i deres nedrykningspulje. OB er således sikre på at vinde puljen og skal i Europa-playoff møde nummer to fra den anden nedrykningspulje. Det bliver enten AC Horsens eller Randers FC.
Se hele klippet med Michael Hemmingsen i videoen øverst i artiklen.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Michelsen: Har rejst os flot efter Silkeborg-blamage
Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FC Københavns talenter gør rent bord
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
