Når transfervinduet åbner, har OB råd til at gribe diverse muligheder, hvis de rigtige skulle opstå. Sådan siger Michael Hemmingsen i et interview med Eurosport.
Coronakrisen har ellers haft en stor indflydelse på økonomien i danske og udenlandske klubber, og det kan muligvis få en indflydelse på sommerens transfermarked. I Ådalen er man også påvirket, men sportschef Michael Hemmingsen er sikker på, at OB vil have muligheder i transfervinduet.
– Selvfølgelig er vi også et eller andet sted påvirket af den periode, vi lige har været igennem, men jeg er sikker på, at vi nok skal få nogle muligheder. Og hvis det er de rigtige muligheder, har vi også muligheden for at gøre noget.
Læs også:Horsens-boss vil drille AGF eller FC København i kampen om Europa
– Nu er transfervinduet også forlænget, så der behøves ikke at gøres meget så hurtigt som muligt, så man kan måske godt sidde og vurdere lidt på de forskellige ting, der opstår, og der tror jeg, at vi har muligheder, siger Michael Hemmingsen til Eurosport.
I OB er ambitionen også at komme i top seks igen, efter at det glippede i den indeværende sæson. Til at hjælpe med det har man allerede sikret sig en forstærkning i form af Emmanuel Sabbi, og hvis nogle spillere skal sælges, vil OB hente endnu bedre spillere ind.
– Hvis der kommer til at ske noget, handler det om for os at sige, at hvis vi skal af med spillere, skal vi have noget bedre ind – eller noget, der kan klare de samme opgaver. Men vi har et rigtig godt hold. Jeg tror også, at jo mere de spillere her er sammen, desto bedre resultater kommer der også. Jeg synes også, vi havde et godt transfervindue sidst, og vi får en ny spiller denne sommer, så jeg synes, at vi har forberedt os godt til det (at komme i top seks i næste sæson, red.), siger sportschefen.
Læs også:Optakt: OB – Silkeborg IF
OB møder onsdag Silkeborg IF i Superligaen i et opgør, der ikke har indflydelse på stillingen i deres nedrykningspulje. OB er således sikre på at vinde puljen og skal i Europa-playoff møde nummer to fra den anden nedrykningspulje. Det bliver enten AC Horsens eller Randers FC.
Se hele klippet med Michael Hemmingsen i videoen øverst i artiklen.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får champagnepropperne lov at springe?
Læs også:Michelsen: Har rejst os flot efter Silkeborg-blamage
Læs også:FC København forgylder agenter: Har betalt mere end 30 millioner
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Hvidovre
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Bayern München er i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
