Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif #sldk
Holdnyt:
OB:
Fynboerne er sikre på at vinde pulje 1 i gruppespillet, og dermed kan Jakob Michelsen kigge frem mod to kampe mod enten AC Horsens eller Randers FC. Man skal møde det hold, der ender som nummer to i pulje 2.
OB kan altså allerede nu begynde at se frem mod kampene i Europa Kvalen, og med tre mand i karantæne til opgøret mod allerede nedrykkede Silkeborg IF, er det tydeligt, at man søger at spare spillere og sikre, at ingen får dumme karantæner, når man tager hul på Europa Kvalen.
Til opgøret mod SIF er Ryan Johnson Laursen, Issam Jebali og Jens Jakob Thomasen alle ude med karantæner, mens man senest var uden Alexander Juel, Kasper Larsen, Mart Lieder og Aron Thrandarson, der allle var skadede og fortsat kan være ude.
Marco Lund, Janus Dracmann og Mads Frøkjær-Jensen kan alle få karantæne, hvis de får et gult kort, der takseres til seks point. Lund kan “nøjes” med fire point. Så enten spiller de slet ikke mod SIF, eller også får de strenge ordrer om ikke at begå frispark.
Silkeborg IF:
De er allerede rykket ud af Superligaen, så Kent Nielsen er i gang med to ting lige nu. At slutte godt af i denne sæson og samtidig at se lidt breddespillere an for at vurdere, om de skal satses på fremadrettet.
Senest spillede man en god kamp, da man vandt 2-0 hjemme over Lyngby Boldklub. Målene blev sat ind af Nicolai Vallys – en af dem, der har gjort det godt for midtjyderne.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 31. spillerunde
SIF gav i fredags blomster til syv spillere – Rafael Romo, Kees Luijckx, Frederik Møller, Filip Lesniak, Mads Emil Madsen, Shkodran Maholli og Junior Brumado. Udover Madsen, der er blevet solgt, løber de andres aftaler ud.
Svenn Crone er en anden oplagt spiller, der forlader klubben. Han har et år igen af aftalen, og SIF har en udmærket afløser i Rasmus Carstensen, så man kan forsøge at få solgt den tidligere Brøndby-back.
Til opgøret er Kent Nielsen uden de skadede Milan Massop og Magnus Mattsson. Venstre back Gustav Dahl måtte udgå af seneste kamp efter en sløj tackling, og han er formentlig ude. Ude er Rafael Romo, der sidder over med en mindre skade.
Karantæner:
OB: Ryan Johnson Laursen, Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-2-1): Christensen – Østrøm, Tverskov, Lund, Skjelvik – Klynge, Opondo, Kløve, Lund – Svendsen, Hyllegaard
Silkeborg IF (4-3-2-1): Hedvall – Carstensen, Alves Ibsen, Hagelskjær, Møller – Vallys, Madsen, Brink – Kaalund, Moberg – Brumado
Profilen:
Lidt i det stille har Silkeborg-spilleren Nicolai Vallys gjort det glimrende for midtjyderne. Vallys har scoret seks gange i 28 kampe for holdet i Superligaen, efter han i sommer skiftede til Silkeborg fra FC Roskilde.
Læs også:Skov lærte af backrolle: Har en idé om, hvad forsvarsspillere tænker
Vidste du, at..:
Silkeborg spiller sin sidste kamp i årets Superliga, inden man rykker ud af Superligaen for sjette gang siden årtusindeskiftet. Midtjyderne mangler fortsat at finde stabilitet i landets bedste række.
Dom:
Jo, der er ikke meget på spil. SIF spiller for en god afslutning og for at komme ind i den nye sæson med gode resultater, mens OB skal holde gryden i kog frem mod Europa Playoff.
OB kan meget vel ende med at spille med unge spillere, hvorfor vi regner med, at Kent Nielsens hold slutter godt af og vinder.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Blev rygtet til AaB: Midtbanespiller forlænger i norsk klub
Læs også:FCN-træner om hypet talent: Han er stadig ved at finde sine ben
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Han er IKKE i spil
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
