Optakt: OB – Silkeborg IF

Der er ikke meget på spil, når OB og Silkeborg IF mødes i Superligaen onsdag. Hjemmeholdet skal spille om en europæisk plads, mens SIF rykker ud af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif #sldk

Holdnyt:
OB:
Fynboerne er sikre på at vinde pulje 1 i gruppespillet, og dermed kan Jakob Michelsen kigge frem mod to kampe mod enten AC Horsens eller Randers FC. Man skal møde det hold, der ender som nummer to i pulje 2.

OB kan altså allerede nu begynde at se frem mod kampene i Europa Kvalen, og med tre mand i karantæne til opgøret mod allerede nedrykkede Silkeborg IF, er det tydeligt, at man søger at spare spillere og sikre, at ingen får dumme karantæner, når man tager hul på Europa Kvalen.

Til opgøret mod SIF er Ryan Johnson Laursen, Issam Jebali og Jens Jakob Thomasen alle ude med karantæner, mens man senest var uden Alexander Juel, Kasper Larsen, Mart Lieder og Aron Thrandarson, der allle var skadede og fortsat kan være ude.

Marco Lund, Janus Dracmann og Mads Frøkjær-Jensen kan alle få karantæne, hvis de får et gult kort, der takseres til seks point. Lund kan “nøjes” med fire point. Så enten spiller de slet ikke mod SIF, eller også får de strenge ordrer om ikke at begå frispark.

Silkeborg IF:
De er allerede rykket ud af Superligaen, så Kent Nielsen er i gang med to ting lige nu. At slutte godt af i denne sæson og samtidig at se lidt breddespillere an for at vurdere, om de skal satses på fremadrettet. 

Senest spillede man en god kamp, da man vandt 2-0 hjemme over Lyngby Boldklub. Målene blev sat ind af Nicolai Vallys – en af dem, der har gjort det godt for midtjyderne.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 31. spillerunde

SIF gav i fredags blomster til syv spillere – Rafael Romo, Kees Luijckx, Frederik Møller, Filip Lesniak, Mads Emil Madsen, Shkodran Maholli og Junior Brumado. Udover Madsen, der er blevet solgt, løber de andres aftaler ud.

Svenn Crone er en anden oplagt spiller, der forlader klubben. Han har et år igen af aftalen, og SIF har en udmærket afløser i Rasmus Carstensen, så man kan forsøge at få solgt den tidligere Brøndby-back.

Til opgøret er Kent Nielsen uden de skadede Milan Massop og Magnus Mattsson. Venstre back Gustav Dahl måtte udgå af seneste kamp efter en sløj tackling, og han er formentlig ude. Ude er Rafael Romo, der sidder over med en mindre skade.

Karantæner:
OB: Ryan Johnson Laursen, Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-3-2-1): Christensen – Østrøm, Tverskov, Lund, Skjelvik – Klynge, Opondo, Kløve, Lund – Svendsen, Hyllegaard

Silkeborg IF (4-3-2-1): Hedvall – Carstensen, Alves Ibsen, Hagelskjær, Møller – Vallys, Madsen, Brink – Kaalund, Moberg – Brumado

Profilen:
Lidt i det stille har Silkeborg-spilleren Nicolai Vallys gjort det glimrende for midtjyderne. Vallys har scoret seks gange i 28 kampe for holdet i Superligaen, efter han i sommer skiftede til Silkeborg fra FC Roskilde.

Læs også:Skov lærte af backrolle: Har en idé om, hvad forsvarsspillere tænker

Vidste du, at..:
Silkeborg spiller sin sidste kamp i årets Superliga, inden man rykker ud af Superligaen for sjette gang siden årtusindeskiftet. Midtjyderne mangler fortsat at finde stabilitet i landets bedste række.

Dom:
Jo, der er ikke meget på spil. SIF spiller for en god afslutning og for at komme ind i den nye sæson med gode resultater, mens OB skal holde gryden i kog frem mod Europa Playoff.

OB kan meget vel ende med at spille med unge spillere, hvorfor vi regner med, at Kent Nielsens hold slutter godt af og vinder.

2-1 til SIF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Blev rygtet til AaB: Midtbanespiller forlænger i norsk klub
Læs også:FCN-træner om hypet talent: Han er stadig ved at finde sine ben






LIVE

TransferLIVE: Man Utd jagter ‘den nye Pogba’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Topscorer færdig

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– Jeg var stiktosset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Her er prisen på Skov Olsen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen