Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif #sldk
Holdnyt:
OB:
Fynboerne er sikre på at vinde pulje 1 i gruppespillet, og dermed kan Jakob Michelsen kigge frem mod to kampe mod enten AC Horsens eller Randers FC. Man skal møde det hold, der ender som nummer to i pulje 2.
OB kan altså allerede nu begynde at se frem mod kampene i Europa Kvalen, og med tre mand i karantæne til opgøret mod allerede nedrykkede Silkeborg IF, er det tydeligt, at man søger at spare spillere og sikre, at ingen får dumme karantæner, når man tager hul på Europa Kvalen.
Til opgøret mod SIF er Ryan Johnson Laursen, Issam Jebali og Jens Jakob Thomasen alle ude med karantæner, mens man senest var uden Alexander Juel, Kasper Larsen, Mart Lieder og Aron Thrandarson, der allle var skadede og fortsat kan være ude.
Marco Lund, Janus Dracmann og Mads Frøkjær-Jensen kan alle få karantæne, hvis de får et gult kort, der takseres til seks point. Lund kan “nøjes” med fire point. Så enten spiller de slet ikke mod SIF, eller også får de strenge ordrer om ikke at begå frispark.
Silkeborg IF:
De er allerede rykket ud af Superligaen, så Kent Nielsen er i gang med to ting lige nu. At slutte godt af i denne sæson og samtidig at se lidt breddespillere an for at vurdere, om de skal satses på fremadrettet.
Senest spillede man en god kamp, da man vandt 2-0 hjemme over Lyngby Boldklub. Målene blev sat ind af Nicolai Vallys – en af dem, der har gjort det godt for midtjyderne.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 31. spillerunde
SIF gav i fredags blomster til syv spillere – Rafael Romo, Kees Luijckx, Frederik Møller, Filip Lesniak, Mads Emil Madsen, Shkodran Maholli og Junior Brumado. Udover Madsen, der er blevet solgt, løber de andres aftaler ud.
Svenn Crone er en anden oplagt spiller, der forlader klubben. Han har et år igen af aftalen, og SIF har en udmærket afløser i Rasmus Carstensen, så man kan forsøge at få solgt den tidligere Brøndby-back.
Til opgøret er Kent Nielsen uden de skadede Milan Massop og Magnus Mattsson. Venstre back Gustav Dahl måtte udgå af seneste kamp efter en sløj tackling, og han er formentlig ude. Ude er Rafael Romo, der sidder over med en mindre skade.
Karantæner:
OB: Ryan Johnson Laursen, Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-2-1): Christensen – Østrøm, Tverskov, Lund, Skjelvik – Klynge, Opondo, Kløve, Lund – Svendsen, Hyllegaard
Silkeborg IF (4-3-2-1): Hedvall – Carstensen, Alves Ibsen, Hagelskjær, Møller – Vallys, Madsen, Brink – Kaalund, Moberg – Brumado
Profilen:
Lidt i det stille har Silkeborg-spilleren Nicolai Vallys gjort det glimrende for midtjyderne. Vallys har scoret seks gange i 28 kampe for holdet i Superligaen, efter han i sommer skiftede til Silkeborg fra FC Roskilde.
Læs også:Skov lærte af backrolle: Har en idé om, hvad forsvarsspillere tænker
Vidste du, at..:
Silkeborg spiller sin sidste kamp i årets Superliga, inden man rykker ud af Superligaen for sjette gang siden årtusindeskiftet. Midtjyderne mangler fortsat at finde stabilitet i landets bedste række.
Dom:
Jo, der er ikke meget på spil. SIF spiller for en god afslutning og for at komme ind i den nye sæson med gode resultater, mens OB skal holde gryden i kog frem mod Europa Playoff.
OB kan meget vel ende med at spille med unge spillere, hvorfor vi regner med, at Kent Nielsens hold slutter godt af og vinder.
2-1 til SIF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Blev rygtet til AaB: Midtbanespiller forlænger i norsk klub
Læs også:FCN-træner om hypet talent: Han er stadig ved at finde sine ben
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Dansk træner storroses
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Arne Slot dybt frustreret
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
