Optakt: OB – Silkeborg IF

Der er ikke meget på spil, når OB og Silkeborg IF mødes i Superligaen onsdag. Hjemmeholdet skal spille om en europæisk plads, mens SIF rykker ud af Superligaen.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 20.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif #sldk

Holdnyt:
OB:
Fynboerne er sikre på at vinde pulje 1 i gruppespillet, og dermed kan Jakob Michelsen kigge frem mod to kampe mod enten AC Horsens eller Randers FC. Man skal møde det hold, der ender som nummer to i pulje 2.

OB kan altså allerede nu begynde at se frem mod kampene i Europa Kvalen, og med tre mand i karantæne til opgøret mod allerede nedrykkede Silkeborg IF, er det tydeligt, at man søger at spare spillere og sikre, at ingen får dumme karantæner, når man tager hul på Europa Kvalen.

Til opgøret mod SIF er Ryan Johnson Laursen, Issam Jebali og Jens Jakob Thomasen alle ude med karantæner, mens man senest var uden Alexander Juel, Kasper Larsen, Mart Lieder og Aron Thrandarson, der allle var skadede og fortsat kan være ude.

Marco Lund, Janus Dracmann og Mads Frøkjær-Jensen kan alle få karantæne, hvis de får et gult kort, der takseres til seks point. Lund kan “nøjes” med fire point. Så enten spiller de slet ikke mod SIF, eller også får de strenge ordrer om ikke at begå frispark.

Silkeborg IF:
De er allerede rykket ud af Superligaen, så Kent Nielsen er i gang med to ting lige nu. At slutte godt af i denne sæson og samtidig at se lidt breddespillere an for at vurdere, om de skal satses på fremadrettet. 

Senest spillede man en god kamp, da man vandt 2-0 hjemme over Lyngby Boldklub. Målene blev sat ind af Nicolai Vallys – en af dem, der har gjort det godt for midtjyderne.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 31. spillerunde

SIF gav i fredags blomster til syv spillere – Rafael Romo, Kees Luijckx, Frederik Møller, Filip Lesniak, Mads Emil Madsen, Shkodran Maholli og Junior Brumado. Udover Madsen, der er blevet solgt, løber de andres aftaler ud.

Svenn Crone er en anden oplagt spiller, der forlader klubben. Han har et år igen af aftalen, og SIF har en udmærket afløser i Rasmus Carstensen, så man kan forsøge at få solgt den tidligere Brøndby-back.

Til opgøret er Kent Nielsen uden de skadede Milan Massop og Magnus Mattsson. Venstre back Gustav Dahl måtte udgå af seneste kamp efter en sløj tackling, og han er formentlig ude. Ude er Rafael Romo, der sidder over med en mindre skade.

Karantæner:
OB: Ryan Johnson Laursen, Jens Jakob Thomasen og Issam Jebali
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-3-2-1): Christensen – Østrøm, Tverskov, Lund, Skjelvik – Klynge, Opondo, Kløve, Lund – Svendsen, Hyllegaard

Silkeborg IF (4-3-2-1): Hedvall – Carstensen, Alves Ibsen, Hagelskjær, Møller – Vallys, Madsen, Brink – Kaalund, Moberg – Brumado

Profilen:
Lidt i det stille har Silkeborg-spilleren Nicolai Vallys gjort det glimrende for midtjyderne. Vallys har scoret seks gange i 28 kampe for holdet i Superligaen, efter han i sommer skiftede til Silkeborg fra FC Roskilde.

Læs også:Skov lærte af backrolle: Har en idé om, hvad forsvarsspillere tænker

Vidste du, at..:
Silkeborg spiller sin sidste kamp i årets Superliga, inden man rykker ud af Superligaen for sjette gang siden årtusindeskiftet. Midtjyderne mangler fortsat at finde stabilitet i landets bedste række.

Dom:
Jo, der er ikke meget på spil. SIF spiller for en god afslutning og for at komme ind i den nye sæson med gode resultater, mens OB skal holde gryden i kog frem mod Europa Playoff.

OB kan meget vel ende med at spille med unge spillere, hvorfor vi regner med, at Kent Nielsens hold slutter godt af og vinder.

2-1 til SIF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Blev rygtet til AaB: Midtbanespiller forlænger i norsk klub
Læs også:FCN-træner om hypet talent: Han er stadig ved at finde sine ben




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Højlund med helterolle for Napoli

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Peger på særligt problem for Superligaen

Til tider virkede han modløs og opgivende

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Tæt på utrolig kamprekord

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar