OB-debutant jubler over startplads

OB’s Azer Busuladzic takker Troels Bech og assistenttræner Joakim Mattsson oven på sin debutkamp i Superligaen.



Da OB i lørdags tog hul på forårssæsonen i Superligaen, var det med en ny mand på positionen som højre midtbane. Den tidligere Vejle-spiller Azer Busuladzic fik chancen fra start, og han var med i en times tid af kampen, inden han måtte lade sig udskifte. 

22-årige Busuladzic har kun været i OB siden 1. januar, og han glæder sig over, at han allerede har fået debut i Superligaen. 

– Det var dejligt, for det er noget, jeg har ventet på. Det var dejligt med en sejr, og man kunne ikke have ønsket sig en bedre debut. Jeg er glad for, at jeg startede inde, og det kan jeg takke Troels Bech og Joakim Mattsson (assistenttræner, red.) for. De har troet på mig fra første dag, og det er jeg taknemmelig for. Nu skal jeg bare arbejde videre, siger Azer Busuladzic til tipsbladet.dk.

Han har en god følelse omkring sin første kamp i Superligaen. 

– Det gik fint. Kampen var præget af mange dueller og lange bolde, og det ligger ikke super godt til mig. Men jeg tager det som det kommer og tager det stille og roligt. Jeg føler helt klart, at jeg kan være med, for jeg har også vænnet mig til tempoet i løbet af træningen, så det oplevede jeg ikek problemer med, siger han. 

På søndag spiller OB mod Esbjerg i næste runde af Superligaen, og Azer Busuladzic håber, at han atter får chancen fra start. 

– Det er op til Troels Bech at sætte holdet, og jeg vil selvfølgelig gøre meget for at starte inde. Jeg ka Men alle vil gerne spille, og jeg kan godt forstå, hvis andre kommer til at spille, så vi må se. Vi har en god trup, og der er stor konkurrence, men sådan skal det også være, siger Azer Busuladzic. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

På vej til storklub?

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu