Krisen er enorm i OB.
Efter 14 forsøg har den fynske klub endnu ikke formået at vinde på hjemmebane i denne sæson. Opgøret mod bundproppen Hvidovre fremstod som den perfekte chance til at bryde forbandelsen, men det endte i stedet med en gigantisk OB-nedtur, da Hvidovre vandt med 2-1 efter en dramatisk afslutning, hvor hjemmeholdet fik annulleret et mål i de døende sekunder.
Og søndagens nedtur var lidt som at se filmen ‘Groundhog Day’, hvor Bill Murrays karakter gennemlever den samme dag gang på gang. Sådan lyder det fra Martin Davidsen, der er redaktør på Stemmer fra Ådalen.
– Jeg synes, at de virker til at være forkert sat op i første halvleg. Både i forhold til spillervalg og taktik, men de virkede jo også helt slukkede og bange. Så de har jo gjort en hel masse ting forkert inden kampen startede, siger Martin Davidsen til Tipsbladet.
OB-eksperten undrer sig især over, hvorfor Max Fenger startede på bænken, mens spillere som Charly Nouck og Don Deedson spillede fra start. Ifølge Martin Davidsen er der samtidig ingen tvivl om, at OB’s stime på 14 hjemmekampe uden sejr har udviklet sig til en selvforstærkende kraft.
– Det er tydeligt, at det fylder ekstremt meget. Også hos trænerteamet. Søren Krogh gider jo ikke at tale om det mere. Du kunne se det i fjernsynet, at han svarer nærmest med enstavelsesord. Jeg synes, at de virker til at være bange for at spille på hjemmebane, siger Martin Davidsen.
Alt, hvad der kan gå galt, går galt. Så der er rigtigt mange af ingredienserne til en nedrykning.
Martin DavidsenRedaktør, Stemmer fra Ådalen
Martin Davidsen var indledningsvist positiv overfor Søren Krogh, da denne i november blev forfremmet til cheftræner.
– Den begejstring er selvfølgelig kølnet en del. Jeg synes, at trænerteamet har truffet en del forkerte beslutninger. Det er nemt at være bagklog, men i alle de her fem kampe i slutspillet har de truffet beslutninger, der har kostet. Og det er selvfølgelig Søren Kroghs ansvar, siger Martin Davidsen og fortsætter:
– Jeg synes også, at der er noget i hans kommunikation, der gør mig bekymret. Han virker ikke til at trives i det her pres. Han virker meget presset og nærmest modløs. Og det er jo ikke det, som hverken spillere eller fans har brug for at se.
Trods nederlaget til Hvidovre regner Martin Davidsen ikke med, at der kommer en trænerfyring i denne uge.
– OB’s veje er uransagelige, men jeg tror det ikke. Jeg tror, at de har valgt at gå planken ud med Søren Krogh, for det var det valg, de traf for fem måneder siden. Jeg har også svært ved at pege på, hvem man skulle hive ind.
OB-ejer har svigtet
Søren Krogh er langt fra den eneste leder, der har fejlet i OB, lyder analysen fra Martin Davidsen. Sportsdirektør Björn Wesström har fået meget kritik for sine indkøb, men problemerne går endnu højere op.
– Björn Wesström bærer et meget, meget stort ansvar. Men hver gang jeg kan komme til det, siger jeg, at den her kæde af dårlige beslutninger starter i bestyrelseslokalet hos Niels Thorborg (OB’s ejer, red.) og resten af bestyrelsen og det sportslige udvalg. Fordi de har forsømt at lave en analyse og en plan for, hvad OB er, og hvad OB skal, og så ansætte folk ud fra det.
– Det er jo ikke engang dem, der har fundet Björn Wesström, og det var heller ikke dem, der fandt Andreas Alm. Det skulle de have folk til, fordi de har erkendt, at de ikke selv har kompetencerne til at finde de personer, der skal drive OB. Og så ender vi på et tidspunkt her, hvor man giver nøglerne til Björn Wesström, og han har taget mange forkerte valg, synes jeg, siger Martin Davidsen.
Jeg synes også, at der er noget i Søren Kroghs kommunikation, der gør mig bekymret. Han virker ikke til at trives i det her pres. Han virker meget presset og nærmest modløs. Og det er jo ikke det, som hverken spillere eller fans har brug for at se.
Martin DavidsenRedaktør, Stemmer fra Ådalen
Martin Davidsen understreger, at han ikke er meget for at opfordre til fyringer, men samtidig vil det ikke overraske ham, hvis OB-ledelsen vælger at sige farvel til både Björn Wesström og Søren Krogh til sommer.
I første omgang venter der dog to deciderede skæbnekampe for fynboerne, der med fem runder tilbage har to point ned til Vejle på den forkerte side af nedrykningsstregen.
– Jeg er ekstremt bekymret på OB’s vegne, for de er det hold, der har hentet færrest point i slutspillet indtil videre. Vi har allerede tabt én gang til Vejle, som vi skal møde på mandag. Og så har de også marginalerne imod sig. Alt, hvad der kan gå galt, går galt. Så der er rigtigt mange af ingredienserne til en nedrykning.
– Det eneste, der skal kunne redde dem, er at de andre er dårligere. Men det får vi at se i næste uge, hvor de møder både Vejle og Lyngby inden for fem dage, lyder det afslutningsvis fra Martin Davidsen.
Tipsbladet har mandag også talt med OB-cheftræner Søren Krogh. Det interview kan du læse HER.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
Nu klager FC Barcelona igen
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
Det er aldrig sket før
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United