OB har i dag bekræftet, at klubben nu arbejder målrettet på at skille sig af med camerouneren Cedric N’Koum, der er uønsket i klubben efter et skuffende forløb med dårlige præstationer og en disciplinær sag i december. N’Koum skal fremover træne med klubbens U/19-hold, indtil han finder en ny klub.
OB’s sportsdirektør Jesper Hansen har efter flere møder med N’Koum og hans agent truffet beslutningen.
– Det er en ærgerlig situation. Alle parter havde selvfølgelig ønsket, at det gik anderledes, men det er sådan det er endt op. Vi må forholde os til det, og det er selvfølgelig ikke super. Men det er sket, og så må vi få det bedste ud af det. Nu gør alle, hvad de kan for at finde et nyt sted til ham at spille, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Cedric N’Koum kom til OB i sommeren 2012, hvor daværende sportsdirektør Poul Hansen underskrev en fire-årig aftale med camerouneren efter et længere prøvetræningsophold. Efter halvandet år i klubben må N’Koum betragtes som en fejlinvestering, men det er en del af gamet, mener Jesper Hansen.
– Jeg var her ikke dengang, men Cedric efterlod et godt indtryk, og på baggrund af det fik han en kontrakt. Det har så udviklet sig anderledes end forventet. Sådan er det nogle gange, og det er ikke altid, at et forløb lever op til de forventninger, man havde, da man indgik en aftale. Det er egentlig lige meget, om det var den ene eller anden, der lavede kontrakten, for nogle gange går det bare ikke som forventet, siger Jesper Hansen.
Cedric N’Koum kom for alvor i overskrifterne i december, da han blev bedt om at blive væk fra OB-træningen i et par dage efter han var kommet for sent til et træningspas. Siden meldte han sig syg for resten af 2013, og parterne gik uafklarede på ferie. Jesper Hansen fastholder dog, at der også har været sportslige årsager til, at man nu er gået så vidt som at sende spilleren på U/19-holdet.
– De forventninger vi havde dengang, er ikke blevet indfriet. Vi har ikke set det i kampene, at han har niveauet, som det er vigtigt at leve op til. De andre ting, som er blevet beskrevet, kalder vi for personalesager, og den slags holder vi internt. Jeg skal dog ikke gøre mig klog på, om de sager også har påvirket hans præstationer på banen, men vi har forholdt os til, at begge parters forventninger ikke er blevet indfriet, siger Jesper Hansen.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil