OB har som udgangspunkt signaleret et stille transfervindue i mellemperioden med Ove Pedersen som cheftræner frem til sommer, hvor Kent Nielsen overtager.
Alligevel er sportschef Jesper Hansen absolut åben for, at der kan komme tilgange i januars transfervindue, hvilket skal tages som et signal om, at foråret ikke må ende i en nervepirrende kamp for at undgå nedrykning.
-Vi tager situationen alvorligt med vores placering. Vi kigger på en højre back, og jeg ser andre steder i truppen både nu og på sigt, hvor vi kan gøre noget. Men vi har haft grotesk stor udskiftning. 10 spillere alene siden sommer. Vi skal nu udnytte styrken i kontinuiteten og lade Ove Pedersen arbejde, men derfor kan der godt komme en til to spillere ind, siger Jesper Hansen til Fyens Stiftstidende.
En af de mangler, som OB kan have udefra set er den effektive målscorer. Hverken Vladimir Dvalishvili, Thomas Mikkelsen eller Rasmus Falk har vist den store skarphed i efteråret, men Jesper Hansen stoler på georgiske Dvalishvili.
– Dvalishvili er notorisk målscorer. Han har scoret mange mål i store klubber. Han var ikke i den fornødne form, da han kom, på grund af særlige omstændigheder i Legia Warszawa. Derfor var det måske også muligt overhovedet at få ham. Han startede godt, men Troels Bech måtte stole på et andet fundament for at skabe resultater, for georgieren var ikke i form. Han skal sættes i scene og ser fit ud nu. Som georgier skal man vænne sig til at bo i Danmark. Vi forventer at se ham skarpere i foråret, lyder det fra sportschefen.
OB har i januar haft den norske højre back Håkon Skogseid til prøvetræning, hvilket kan blive den første tilgang, inden et forår, der byder på et hård startprogram.
Med bare fire point til nedrykningstregen, kan det måske godt give lidt sved på panden på Fyn, at de to første runder byder på møder med topholdene FC Midtjylland og FC København, mens forårets tredje kamp er mod en direkte konkurrent i nedrykningsspillet, da FC Vestsjælland venter i runde spillerunde 20.
OB har ud over at skyde sig væk fra bunden fortsat en ambition om at slutte i blandt ligaens bedste syv hold.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Superligaboss om FCK: Pas på med det
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
Pernille Harder med perlemål
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
NYHEDER
