OB klar til at handle: 1-2 spillere er muligt

OB vil væk fra bunden i Superligaen, og det kan derfor blive nødvendigt med flere spillerkøb i januars transfervindue.



OB har som udgangspunkt signaleret et stille transfervindue i mellemperioden med Ove Pedersen som cheftræner frem til sommer, hvor Kent Nielsen overtager. 

Alligevel er sportschef Jesper Hansen absolut åben for, at der kan komme tilgange i januars transfervindue, hvilket skal tages som et signal om, at foråret ikke må ende i en nervepirrende kamp for at undgå nedrykning. 

-Vi tager situationen alvorligt med vores placering. Vi kigger på en højre back, og jeg ser andre steder i truppen både nu og på sigt, hvor vi kan gøre noget. Men vi har haft grotesk stor udskiftning. 10 spillere alene siden sommer. Vi skal nu udnytte styrken i kontinuiteten og lade Ove Pedersen arbejde, men derfor kan der godt komme en til to spillere ind, siger Jesper Hansen til Fyens Stiftstidende. 

En af de mangler, som OB kan have udefra set er den effektive målscorer. Hverken Vladimir Dvalishvili, Thomas Mikkelsen eller Rasmus Falk har vist den store skarphed i efteråret, men Jesper Hansen stoler på georgiske Dvalishvili. 

– Dvalishvili er notorisk målscorer. Han har scoret mange mål i store klubber. Han var ikke i den fornødne form, da han kom, på grund af særlige omstændigheder i Legia Warszawa. Derfor var det måske også muligt overhovedet at få ham.  Han startede godt, men Troels Bech måtte stole på et andet fundament for at skabe resultater, for georgieren var ikke i form. Han skal sættes i scene og ser fit ud nu. Som georgier skal man vænne sig til at bo i Danmark. Vi forventer at se ham skarpere i foråret, lyder det fra sportschefen.

OB har i januar haft den norske højre back Håkon Skogseid til prøvetræning, hvilket kan blive den første tilgang, inden et forår, der byder på et hård startprogram. 

Med bare fire point til nedrykningstregen, kan det måske godt give lidt sved på panden på Fyn, at de to første runder byder på møder med topholdene FC Midtjylland og FC København, mens forårets tredje kamp er mod en direkte konkurrent i nedrykningsspillet, da FC Vestsjælland venter i runde spillerunde 20.

OB har ud over at skyde sig væk fra bunden fortsat en ambition om at slutte i blandt ligaens bedste syv hold. 

 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Disse to er færdige i Brøndby

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCK kørte Silkeborg over

Daniel Wass stopper karrieren om et år