OB har som udgangspunkt signaleret et stille transfervindue i mellemperioden med Ove Pedersen som cheftræner frem til sommer, hvor Kent Nielsen overtager.
Alligevel er sportschef Jesper Hansen absolut åben for, at der kan komme tilgange i januars transfervindue, hvilket skal tages som et signal om, at foråret ikke må ende i en nervepirrende kamp for at undgå nedrykning.
-Vi tager situationen alvorligt med vores placering. Vi kigger på en højre back, og jeg ser andre steder i truppen både nu og på sigt, hvor vi kan gøre noget. Men vi har haft grotesk stor udskiftning. 10 spillere alene siden sommer. Vi skal nu udnytte styrken i kontinuiteten og lade Ove Pedersen arbejde, men derfor kan der godt komme en til to spillere ind, siger Jesper Hansen til Fyens Stiftstidende.
En af de mangler, som OB kan have udefra set er den effektive målscorer. Hverken Vladimir Dvalishvili, Thomas Mikkelsen eller Rasmus Falk har vist den store skarphed i efteråret, men Jesper Hansen stoler på georgiske Dvalishvili.
– Dvalishvili er notorisk målscorer. Han har scoret mange mål i store klubber. Han var ikke i den fornødne form, da han kom, på grund af særlige omstændigheder i Legia Warszawa. Derfor var det måske også muligt overhovedet at få ham. Han startede godt, men Troels Bech måtte stole på et andet fundament for at skabe resultater, for georgieren var ikke i form. Han skal sættes i scene og ser fit ud nu. Som georgier skal man vænne sig til at bo i Danmark. Vi forventer at se ham skarpere i foråret, lyder det fra sportschefen.
OB har i januar haft den norske højre back Håkon Skogseid til prøvetræning, hvilket kan blive den første tilgang, inden et forår, der byder på et hård startprogram.
Med bare fire point til nedrykningstregen, kan det måske godt give lidt sved på panden på Fyn, at de to første runder byder på møder med topholdene FC Midtjylland og FC København, mens forårets tredje kamp er mod en direkte konkurrent i nedrykningsspillet, da FC Vestsjælland venter i runde spillerunde 20.
OB har ud over at skyde sig væk fra bunden fortsat en ambition om at slutte i blandt ligaens bedste syv hold.
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
AGF tilbage på førstepladsen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Lyngby går alene i front
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
Superstjerne er tilbage for Barcelona
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
NYHEDER
– Korthuset er væltet
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
