OB klar til at handle: 1-2 spillere er muligt

OB vil væk fra bunden i Superligaen, og det kan derfor blive nødvendigt med flere spillerkøb i januars transfervindue.



OB har som udgangspunkt signaleret et stille transfervindue i mellemperioden med Ove Pedersen som cheftræner frem til sommer, hvor Kent Nielsen overtager. 

Alligevel er sportschef Jesper Hansen absolut åben for, at der kan komme tilgange i januars transfervindue, hvilket skal tages som et signal om, at foråret ikke må ende i en nervepirrende kamp for at undgå nedrykning. 

-Vi tager situationen alvorligt med vores placering. Vi kigger på en højre back, og jeg ser andre steder i truppen både nu og på sigt, hvor vi kan gøre noget. Men vi har haft grotesk stor udskiftning. 10 spillere alene siden sommer. Vi skal nu udnytte styrken i kontinuiteten og lade Ove Pedersen arbejde, men derfor kan der godt komme en til to spillere ind, siger Jesper Hansen til Fyens Stiftstidende. 

En af de mangler, som OB kan have udefra set er den effektive målscorer. Hverken Vladimir Dvalishvili, Thomas Mikkelsen eller Rasmus Falk har vist den store skarphed i efteråret, men Jesper Hansen stoler på georgiske Dvalishvili. 

– Dvalishvili er notorisk målscorer. Han har scoret mange mål i store klubber. Han var ikke i den fornødne form, da han kom, på grund af særlige omstændigheder i Legia Warszawa. Derfor var det måske også muligt overhovedet at få ham.  Han startede godt, men Troels Bech måtte stole på et andet fundament for at skabe resultater, for georgieren var ikke i form. Han skal sættes i scene og ser fit ud nu. Som georgier skal man vænne sig til at bo i Danmark. Vi forventer at se ham skarpere i foråret, lyder det fra sportschefen.

OB har i januar haft den norske højre back Håkon Skogseid til prøvetræning, hvilket kan blive den første tilgang, inden et forår, der byder på et hård startprogram. 

Med bare fire point til nedrykningstregen, kan det måske godt give lidt sved på panden på Fyn, at de to første runder byder på møder med topholdene FC Midtjylland og FC København, mens forårets tredje kamp er mod en direkte konkurrent i nedrykningsspillet, da FC Vestsjælland venter i runde spillerunde 20.

OB har ud over at skyde sig væk fra bunden fortsat en ambition om at slutte i blandt ligaens bedste syv hold. 

 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De lurer på Vejle-profil

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Iran får grønt lys til VM