OB klar til at handle: 1-2 spillere er muligt

OB vil væk fra bunden i Superligaen, og det kan derfor blive nødvendigt med flere spillerkøb i januars transfervindue.



OB har som udgangspunkt signaleret et stille transfervindue i mellemperioden med Ove Pedersen som cheftræner frem til sommer, hvor Kent Nielsen overtager. 

Alligevel er sportschef Jesper Hansen absolut åben for, at der kan komme tilgange i januars transfervindue, hvilket skal tages som et signal om, at foråret ikke må ende i en nervepirrende kamp for at undgå nedrykning. 

-Vi tager situationen alvorligt med vores placering. Vi kigger på en højre back, og jeg ser andre steder i truppen både nu og på sigt, hvor vi kan gøre noget. Men vi har haft grotesk stor udskiftning. 10 spillere alene siden sommer. Vi skal nu udnytte styrken i kontinuiteten og lade Ove Pedersen arbejde, men derfor kan der godt komme en til to spillere ind, siger Jesper Hansen til Fyens Stiftstidende. 

En af de mangler, som OB kan have udefra set er den effektive målscorer. Hverken Vladimir Dvalishvili, Thomas Mikkelsen eller Rasmus Falk har vist den store skarphed i efteråret, men Jesper Hansen stoler på georgiske Dvalishvili. 

– Dvalishvili er notorisk målscorer. Han har scoret mange mål i store klubber. Han var ikke i den fornødne form, da han kom, på grund af særlige omstændigheder i Legia Warszawa. Derfor var det måske også muligt overhovedet at få ham.  Han startede godt, men Troels Bech måtte stole på et andet fundament for at skabe resultater, for georgieren var ikke i form. Han skal sættes i scene og ser fit ud nu. Som georgier skal man vænne sig til at bo i Danmark. Vi forventer at se ham skarpere i foråret, lyder det fra sportschefen.

OB har i januar haft den norske højre back Håkon Skogseid til prøvetræning, hvilket kan blive den første tilgang, inden et forår, der byder på et hård startprogram. 

Med bare fire point til nedrykningstregen, kan det måske godt give lidt sved på panden på Fyn, at de to første runder byder på møder med topholdene FC Midtjylland og FC København, mens forårets tredje kamp er mod en direkte konkurrent i nedrykningsspillet, da FC Vestsjælland venter i runde spillerunde 20.

OB har ud over at skyde sig væk fra bunden fortsat en ambition om at slutte i blandt ligaens bedste syv hold. 

 



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Endelig godt nyt

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Skidt melding

Har I tabt sutten, Brøndby?

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Afvist

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Danske klubber vil have ham

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

FC Københavns medejerskab godkendes

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring