OB er klar til Fall-krig mod FCK

FCK er meldt interesseret, men OB har ikke opgivet tankerne om en mere permanent aftale med Djiby Fall.



FCK, FC Köln, Brøndby, Bundesligaen, norske klubber.

Der kan sagtens blive budkrig om Djiby Fall til januar, men hvor står OB henne i det spil? Den 26-årige senegaleser har jo tidligere vist, at han har et godt forhold til den fynske klub, blandt andet da han i sommer valgte et gensyn på lån med Odense i stedet for andre, danske muligheder.

Det tog godt nok lidt tid at finde formen, men fem mål i 14 kampe er godkendt, og de to scoringer mod Twente i Europa League viste formatet. Men er OB også i spil til at lave en mere permanent aftale med angriberen?

– Det kan da sagtens være, men vi går altså ikke i krig med nogen forhandlinger før den sidste kamp i efteråret er spillet. Men det er bestemt ikke noget, vi er uinteresserede i.

Vi har ham jo tæt på, og du kan sagtens se, at han har gode færdigheder. Det er jo ikke tilfældigt, at han har scoret mål gennem det meste af sin karriere. Han har helt specielle evner, så det er slet ikke lukket fra vores side, siger OB’s nyudnævnte sportsdirektør Poul Hansen til Tipsbladet.

Men hvad nu hvis det kom til en decideret budkrig mellem FC København og OB, hvordan ville det gå?

– Vi ved, hvad vi vil give… Nej, det vil vi ikke kommentere på, for vi er jo slet ikke i gang med forhandlingerne, siger Poul Hansen.

Men hvordan skaffer FCK eventuelt plads til Djiby Fall, hvad siger Dame N’Doye til en mulig genforening og hvad mener den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken om snakken om angriberen, når nu også FC Köln har et hul i frontkæden?

Læs mere: Tipsbladet Fodbold har kigget nærmere på angrebskabalen i Parken. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den på din pc ved at klikke her.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Enighed – dansk stortransfer tæt på