OB overvejer Jacob Barrett Laursen

OB har endnu ikke besluttet, om klubben vil udnytte muligheden for at købe Jacob Barrett Laursen fri af Juventus, men sportsdirektør roser backen for hans indsats i klubben hidtil.



OB’s venstreback Jacob Barrett Laursen har været uheldig i denne forårssæson. Tidligere på foråret pådrog han sig en hjernerystelse i en kamp mod Viborg, og senest måtte han udgå af fynboernes opgør mod FC Vestsjælland med en ankelskade, og det er endnu uvist, om han kommer i kamp igen. 

Men det er ikke kun den nære fremtid, der er uvis for venstrebacken. Det er endnu heller ikke afklaret, hvor hans fremtid som fodboldspiller ligger. Jacob Barrett Laursen er udlejet fra Juventus til OB for resten af denne sæson, og på Fyn har man endnu ikke taget stilling til, hvad der skal ske efter sæsonen. OB overvejer således stadig situationen. 

– Inden så længe skal vi have en snak om, hvordan det ser ud med vores spillere. Der er vi ikke endnu, men han har været et frisk pust her, og så har han været uheldig et par gange, men derimellem har han lavet mange gode ting og bidraget meget. Men vi skal huske på, at han er på en lejeaftale fra Juventus, og det er dem, der har råderetten over ham, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

. Selvom Jacob Barrett Laursen kun har været med i seks Superliga-kampe for OB i denne sæson, er fynboerne tilfredse med nordjydens præstationer, men Jesper Hansen slår fast, at der endnu ikke er truffet nogen afgørelse om spillerens potentielle fremtid i OB. 

– Vi skal vende det internt og med spillerne også, inden vi melder noget ud om det. Han har efterladt et positivt indtryk. Han kom nede fra Italien, og der skulle ske noget nyt, men han er jo stadig en helt ung spiller, som har været igennem en udvikling i OB. Det er gået rigtig godt, og så må vi se, hvordan det udvikler sig, siger han.  

OB afventer billeder fra en scanning, der skal afgøre, hvor slemt det står til med Jacob Barrett Laursens ankelskade, og det forventes, at der er en afklaring senere i dag. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København jagter Romane Amane

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

Jordan – Argentina

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Colombia – Portugal

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud