OB på forsvarsjagt til sommer

OB står uden højre back til sommer, hvor også midtstopperen Anders Møller Christensen har kontraktudløb. Sportsdirektør Jesper Hansen antyder, at fynboerne skal på udkig efter forsvarsspillere, men garanterer ikke en decideret afløser for Espen Ruud.



Igennem snart seks sæsoner har norske Espen Ruud varetaget højre back hos OB, men til sommer er det slut. Ruud har meldt ud, at han gerne vil prøve noget andet, og derfor forlader han klubben til sommer, når hans kontrakt udløber. Og hvad gør fynboerne så?

OB råder ikke over nogen andre skolede højrebacks i truppen, men i søndags fik man måske en forsmag på løsningen, da franske Mohamed Diarra varetog positionen i Espen Ruuds karantænefravær. Det er dog oplagt, at OB vil forsøge at hente en højre back udefra, og selvom sportsdirektør Jesper Hansen ikke vil bekræfte det, medgiver han, at OB kan komme på forsvarsjagt til sommer, hvor også Anders Møller Christensens kontrakt udløber. 

– Vi skal sætte os sammen med de spillere, der har udløb og finde ud af, hvordan vi ser på dem og hvordan de ser på os. Desuden skal vi kigge på, hvor vi skal supplere i forhold til dem, der stopper i klubben. Jeg kan ikke sige så meget mere end det; Diarra spillede højre back mod FC Vestsjælland, så der er ikke noget endeligt på plads. Men jeg kan godt sige, at med de spillere, der pt. Er her efter sommerferien, har vi ikke for mange forsvarsspillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Udover Ruud og Møller Christensen kan OB også risikere at sige farvel til lejesvenden Jacob Barrett Laursen, hvis aftale også udløber. Hvis ingen af aftalerne bliver forlænget, efterlader det OB med Daniel Høegh og Kasper Larsen som de eneste fuldblods forsvarsspillere, mens allrounderne Mohamed Diarra og Ari Skulason ganske vist også er i truppen. Det tyder altså på, at fynboerne skal på forsvarsjagt.

– Det kan jeg nok godt sige, men vi har endnu ikke snakket om, hvad vi gør. Så længe vi ikke har det, så er der ikke taget nogen beslutninger. Vi laver masser af sonderinger og følger med i, hvad der rører sig, men vi har ligesom besluttet, at vi vil se lidt mere af det her forår, inden det kommer så langt, siger Jesper Hansen, der dog ikke vil garantere, at OB henter en højre back som decideret afløser for Espen Ruud. 

– Det vil jeg ikke gøre, før vi har drøftet, hvad vi går efter. Desuden kommer jeg heller aldrig til at sige, at vi decideret går efter en højre back, selvom vi skulle gøre det. Vi kigger på, hvilke spillere vi har på kontrakt efter sommerferien, og i forhold til det gælder det om at skabe den bedst mulige trup, siger Jesper Hansen.

Han oplyser desuden, at OB inden sæsonens afslutning vil snakke med de spillere, der har kontraktudløb til sommer om fremtiden. 

Et af de navne, der gennem de seneste uger har spøgt på rygtebørsen, er FC København-backen Lars Jacobsen. Den rutinerede back har kontraktudløb til sommer og med en fortid i OB, har det været oplagt at sætte fynboen i forbindelse med sin tidligere klub. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har parterne ikke forhandlet om en kontrakt, men OB-direktør Jesper Hansen er fåmælt om landsholdsspilleren. 

– Jeg kan af gode grunde ikke kommentere det, og jeg er blevet spurgt om det før. Lars har et fint cv og en flot karriere, og han føler sig stadig frisk, så han kan være interessant for mange klubber. Om han er interessant for OB, har jeg ligesom alle andre spillere, ikke nogen kommentarer til, siger han.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Ringet op af Brøndby-træner

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Fremhæver stort Brøndby-talent

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt