Igennem snart seks sæsoner har norske Espen Ruud varetaget højre back hos OB, men til sommer er det slut. Ruud har meldt ud, at han gerne vil prøve noget andet, og derfor forlader han klubben til sommer, når hans kontrakt udløber. Og hvad gør fynboerne så?
OB råder ikke over nogen andre skolede højrebacks i truppen, men i søndags fik man måske en forsmag på løsningen, da franske Mohamed Diarra varetog positionen i Espen Ruuds karantænefravær. Det er dog oplagt, at OB vil forsøge at hente en højre back udefra, og selvom sportsdirektør Jesper Hansen ikke vil bekræfte det, medgiver han, at OB kan komme på forsvarsjagt til sommer, hvor også Anders Møller Christensens kontrakt udløber.
– Vi skal sætte os sammen med de spillere, der har udløb og finde ud af, hvordan vi ser på dem og hvordan de ser på os. Desuden skal vi kigge på, hvor vi skal supplere i forhold til dem, der stopper i klubben. Jeg kan ikke sige så meget mere end det; Diarra spillede højre back mod FC Vestsjælland, så der er ikke noget endeligt på plads. Men jeg kan godt sige, at med de spillere, der pt. Er her efter sommerferien, har vi ikke for mange forsvarsspillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Udover Ruud og Møller Christensen kan OB også risikere at sige farvel til lejesvenden Jacob Barrett Laursen, hvis aftale også udløber. Hvis ingen af aftalerne bliver forlænget, efterlader det OB med Daniel Høegh og Kasper Larsen som de eneste fuldblods forsvarsspillere, mens allrounderne Mohamed Diarra og Ari Skulason ganske vist også er i truppen. Det tyder altså på, at fynboerne skal på forsvarsjagt.
– Det kan jeg nok godt sige, men vi har endnu ikke snakket om, hvad vi gør. Så længe vi ikke har det, så er der ikke taget nogen beslutninger. Vi laver masser af sonderinger og følger med i, hvad der rører sig, men vi har ligesom besluttet, at vi vil se lidt mere af det her forår, inden det kommer så langt, siger Jesper Hansen, der dog ikke vil garantere, at OB henter en højre back som decideret afløser for Espen Ruud.
– Det vil jeg ikke gøre, før vi har drøftet, hvad vi går efter. Desuden kommer jeg heller aldrig til at sige, at vi decideret går efter en højre back, selvom vi skulle gøre det. Vi kigger på, hvilke spillere vi har på kontrakt efter sommerferien, og i forhold til det gælder det om at skabe den bedst mulige trup, siger Jesper Hansen.
Han oplyser desuden, at OB inden sæsonens afslutning vil snakke med de spillere, der har kontraktudløb til sommer om fremtiden.
Et af de navne, der gennem de seneste uger har spøgt på rygtebørsen, er FC København-backen Lars Jacobsen. Den rutinerede back har kontraktudløb til sommer og med en fortid i OB, har det været oplagt at sætte fynboen i forbindelse med sin tidligere klub. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har parterne ikke forhandlet om en kontrakt, men OB-direktør Jesper Hansen er fåmælt om landsholdsspilleren.
– Jeg kan af gode grunde ikke kommentere det, og jeg er blevet spurgt om det før. Lars har et fint cv og en flot karriere, og han føler sig stadig frisk, så han kan være interessant for mange klubber. Om han er interessant for OB, har jeg ligesom alle andre spillere, ikke nogen kommentarer til, siger han.
Voldsomt transferønske til FCK
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
AGF på rov i Hobro IK
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
