Igennem snart seks sæsoner har norske Espen Ruud varetaget højre back hos OB, men til sommer er det slut. Ruud har meldt ud, at han gerne vil prøve noget andet, og derfor forlader han klubben til sommer, når hans kontrakt udløber. Og hvad gør fynboerne så?
OB råder ikke over nogen andre skolede højrebacks i truppen, men i søndags fik man måske en forsmag på løsningen, da franske Mohamed Diarra varetog positionen i Espen Ruuds karantænefravær. Det er dog oplagt, at OB vil forsøge at hente en højre back udefra, og selvom sportsdirektør Jesper Hansen ikke vil bekræfte det, medgiver han, at OB kan komme på forsvarsjagt til sommer, hvor også Anders Møller Christensens kontrakt udløber.
– Vi skal sætte os sammen med de spillere, der har udløb og finde ud af, hvordan vi ser på dem og hvordan de ser på os. Desuden skal vi kigge på, hvor vi skal supplere i forhold til dem, der stopper i klubben. Jeg kan ikke sige så meget mere end det; Diarra spillede højre back mod FC Vestsjælland, så der er ikke noget endeligt på plads. Men jeg kan godt sige, at med de spillere, der pt. Er her efter sommerferien, har vi ikke for mange forsvarsspillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Udover Ruud og Møller Christensen kan OB også risikere at sige farvel til lejesvenden Jacob Barrett Laursen, hvis aftale også udløber. Hvis ingen af aftalerne bliver forlænget, efterlader det OB med Daniel Høegh og Kasper Larsen som de eneste fuldblods forsvarsspillere, mens allrounderne Mohamed Diarra og Ari Skulason ganske vist også er i truppen. Det tyder altså på, at fynboerne skal på forsvarsjagt.
– Det kan jeg nok godt sige, men vi har endnu ikke snakket om, hvad vi gør. Så længe vi ikke har det, så er der ikke taget nogen beslutninger. Vi laver masser af sonderinger og følger med i, hvad der rører sig, men vi har ligesom besluttet, at vi vil se lidt mere af det her forår, inden det kommer så langt, siger Jesper Hansen, der dog ikke vil garantere, at OB henter en højre back som decideret afløser for Espen Ruud.
– Det vil jeg ikke gøre, før vi har drøftet, hvad vi går efter. Desuden kommer jeg heller aldrig til at sige, at vi decideret går efter en højre back, selvom vi skulle gøre det. Vi kigger på, hvilke spillere vi har på kontrakt efter sommerferien, og i forhold til det gælder det om at skabe den bedst mulige trup, siger Jesper Hansen.
Han oplyser desuden, at OB inden sæsonens afslutning vil snakke med de spillere, der har kontraktudløb til sommer om fremtiden.
Et af de navne, der gennem de seneste uger har spøgt på rygtebørsen, er FC København-backen Lars Jacobsen. Den rutinerede back har kontraktudløb til sommer og med en fortid i OB, har det været oplagt at sætte fynboen i forbindelse med sin tidligere klub. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har parterne ikke forhandlet om en kontrakt, men OB-direktør Jesper Hansen er fåmælt om landsholdsspilleren.
– Jeg kan af gode grunde ikke kommentere det, og jeg er blevet spurgt om det før. Lars har et fint cv og en flot karriere, og han føler sig stadig frisk, så han kan være interessant for mange klubber. Om han er interessant for OB, har jeg ligesom alle andre spillere, ikke nogen kommentarer til, siger han.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
