Igennem snart seks sæsoner har norske Espen Ruud varetaget højre back hos OB, men til sommer er det slut. Ruud har meldt ud, at han gerne vil prøve noget andet, og derfor forlader han klubben til sommer, når hans kontrakt udløber. Og hvad gør fynboerne så?
OB råder ikke over nogen andre skolede højrebacks i truppen, men i søndags fik man måske en forsmag på løsningen, da franske Mohamed Diarra varetog positionen i Espen Ruuds karantænefravær. Det er dog oplagt, at OB vil forsøge at hente en højre back udefra, og selvom sportsdirektør Jesper Hansen ikke vil bekræfte det, medgiver han, at OB kan komme på forsvarsjagt til sommer, hvor også Anders Møller Christensens kontrakt udløber.
– Vi skal sætte os sammen med de spillere, der har udløb og finde ud af, hvordan vi ser på dem og hvordan de ser på os. Desuden skal vi kigge på, hvor vi skal supplere i forhold til dem, der stopper i klubben. Jeg kan ikke sige så meget mere end det; Diarra spillede højre back mod FC Vestsjælland, så der er ikke noget endeligt på plads. Men jeg kan godt sige, at med de spillere, der pt. Er her efter sommerferien, har vi ikke for mange forsvarsspillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Udover Ruud og Møller Christensen kan OB også risikere at sige farvel til lejesvenden Jacob Barrett Laursen, hvis aftale også udløber. Hvis ingen af aftalerne bliver forlænget, efterlader det OB med Daniel Høegh og Kasper Larsen som de eneste fuldblods forsvarsspillere, mens allrounderne Mohamed Diarra og Ari Skulason ganske vist også er i truppen. Det tyder altså på, at fynboerne skal på forsvarsjagt.
– Det kan jeg nok godt sige, men vi har endnu ikke snakket om, hvad vi gør. Så længe vi ikke har det, så er der ikke taget nogen beslutninger. Vi laver masser af sonderinger og følger med i, hvad der rører sig, men vi har ligesom besluttet, at vi vil se lidt mere af det her forår, inden det kommer så langt, siger Jesper Hansen, der dog ikke vil garantere, at OB henter en højre back som decideret afløser for Espen Ruud.
– Det vil jeg ikke gøre, før vi har drøftet, hvad vi går efter. Desuden kommer jeg heller aldrig til at sige, at vi decideret går efter en højre back, selvom vi skulle gøre det. Vi kigger på, hvilke spillere vi har på kontrakt efter sommerferien, og i forhold til det gælder det om at skabe den bedst mulige trup, siger Jesper Hansen.
Han oplyser desuden, at OB inden sæsonens afslutning vil snakke med de spillere, der har kontraktudløb til sommer om fremtiden.
Et af de navne, der gennem de seneste uger har spøgt på rygtebørsen, er FC København-backen Lars Jacobsen. Den rutinerede back har kontraktudløb til sommer og med en fortid i OB, har det været oplagt at sætte fynboen i forbindelse med sin tidligere klub. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har parterne ikke forhandlet om en kontrakt, men OB-direktør Jesper Hansen er fåmælt om landsholdsspilleren.
– Jeg kan af gode grunde ikke kommentere det, og jeg er blevet spurgt om det før. Lars har et fint cv og en flot karriere, og han føler sig stadig frisk, så han kan være interessant for mange klubber. Om han er interessant for OB, har jeg ligesom alle andre spillere, ikke nogen kommentarer til, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
