OB-profil: Næste skridt er udlandet

Jeppe Tverskov drømmer om succes med OB, og så håber han, at det kan føre til interesse fra udlandet.



Jeppe Tverskov blev ikke en profil i OB fra dag ét, men i denne sæson har den tidligere Randers-spiller været en nøglefigur for fynboerne, der efter en katastrofal sæsonstart er kravlet hele vejen op til fjerdepladsen i tabellen. 25-årige Tverskov startede sæsonen på midtbanen i Jakob Michelsens system, men nu er han en fast del af tre-mands-forsvaret.

OB-spilleren er tidligere blevet rygtet til Silkeborg IF, men nu er det formentlig større adresser, der har Tverskov i kikkerten, og forsvarsspilleren er bestemt ikke uimodtagelig for flirt. 

– Jeg forlængede min kontrakt i sommer, så jeg har stadig to år tilbage med OB, men man vil altid gerne se, hvad det kan føre til. Lige nu er jeg bare glad for, at det går godt i OB, og det kan lyde lidt som en kliche, men når man har været her i to-et-halvt år, og det har været begrænset med succesoplevelser med en stor klub, er det sjovt endelig at være i denne ende af tabellen. Jeg har også godt kunnet mærke, at folk godt kan lide at lave lidt sjov med OB om, at vi ikke er så gode, siger Jeppe Tverskov til Stemmer Fra Ådalen.

Han understreger, at den ultimative drøm er at komme til udlandet.

– Det er det klart. Det er én af de helt store oplevelser, og fodbold handler også om oplevelser. Nu har jeg efterhånden også spillet en del Superliga-kampe, og det er jeg ikke træt af, men der er mange ting, der er spændende i udlandet. Men det handler også om at gøre sig bemærket, så man bliver opdaget. Derfor skal jeg først og fremmest gøre det godt for OB, lyder det fra Tverskov.

Jeppe Tverskov har kontrakt med OB frem til sommeren 2020.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk viking på vej mod trist afslutning

AC Milan kigger på dansker