OB-profil overrasket over landsholdsudtagelse

Emil Larsen er overrasket over, at han trods skader alligevel er tilbage i landsholdsvarmen.



Emil Larsen er netop vendt tilbage efter sin alvorlige knæskade, der gjorde, at det ikke blev til minutter i træningskampene op til forårets første kamp mod FC Midtjylland. 

Her blev det til 33 minutter som indskifter, men på trods af de sparsomme minutter i benene indtil videre, valgte Morten Olsen alligevel at udtage offensivspilleren til kampen mod England på Wembley. 

Lidt af en overraskelse fra Olsens side, og det kom da også bag på hovedpersonen selv.

– Ja, jeg er overrasket. Jeg har været skadet og ikke spillet så meget, så jeg er meget overrasket men selvfølgelig stolt. Morten Olsen må have tillid til mig. Jeg spillede gode kampe i efteråret, og tilliden har jeg åbenbart taget med mig ind i 2014, siger OB-spilleren til Fyens Stiftstidende.

På baggrund af den manglende kampform regner Larsen dog ikke med at komme til at spille den store rolle i kampen på Wembley.  

-Det kan jeg ikke regne med, nej. Alle de andre er gode spillere, og netop på min position er der stærke folk, som spiller i udlandet. Men jeg glæder mig til at vise, at jeg er klar i hvert fald. Jeg er ikke i så god kampform. Men jeg har løbet, og mine tests ser gode ud. Det er kampform, jeg mangler nu, siger Emil Larsen.

Emil Larsens comeback er godt nyt for landsholdet og ikke mindst OB, der også snart kan have Bashkim Kadrii tilbage. Offensivspilleren er således begyndt at træne med resten af holdet igen, og OB-trænere Troels Bech forventer snart at give Kadrii spilletid på reserveholdet. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK lurer på landsholdsspiller

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg