OB opnåede hverken en top seks-placering eller europæisk kvalifikation i sidste sæson, men alligevel fik fynboerne skrevet sig ind i Superligaens historiebøger.
Undervejs i sæsonen sendte cheftræner Jakob Michelsen ikke færre end 39 forskellige spillere i aktion, og det er et rekordhøjt antal i Danmarks bedste række, hvis man ellers ser bort fra Lyngby Boldklub i sæsonen 2001/2002, hvor klubben gik konkurs og måtte spille færdig med amatører.
Under normale omstændigheder er der ingen, der nogensinde har matchet antallet af OB’s udskiftninger, og rekorden er da også blevet noteret af Jakob Michelsen, der ikke ligefrem jubler over den type historieskrivning.
– Det er jo altid dejligt med nogle rekorder, men den her vil jeg da ikke tøve med at kalde én af de mindre flatterende af slagsen. Det hører med til historien, at vi brugte rigtig mange U19-spillere i vores sidste slutspilskamp mod Silkeborg, men så stort et antal vidner alt andet end lige om total mangel på kontinuitet og rigtig mange skader, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.
– Vi stillede meget sjældent med det samme hold to gange i træk, og det er klart, at det var en stor hæmsko for os. Vi drømmer helt sikkert om at bruge færre spillere i den kommende sæson.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det gælder også i det konkrete tilfælde, lyder det fra OB-træneren.
– Mange af vores unge spillere fik høstet noget værdifuld erfaring, og det har været med til at øge bredden i vores trup. Det er noget, vi godt kan lukrere på. Oliver Christensen fik for alvor trådt ud af Sten Grytebusts skygge, og Max Fenger og Mads Frøkjær fik et gennembrud, så det tager vi selvfølgelig med, siger Michelsen.
Vil i top seks
OB blev nummer fire i Superligaen i Jakob Michelsens første sæson, mens det blev til en syvendeplads i sidste sæson og et nederlag til Europa-finalen til AGF.
Det skal gøres bedre i den kommende.
– Klubbens målsætning er at komme i top seks, og det er det, vi går efter. Jeg tror 100 procent på, at det kan lade sig gøre, siger Jakob Michelsen, der er optimistisk inden sæsonstarten.
Læs også:Medie: Engelske klubber lurer på OB-topscorer
– Jeg synes, vi har haft en god opstart. Den minder meget om de tidligere bortset fra, at den ligger lidt senere i år. Vi får hele tiden flere og flere med på træningsbanen, og jeg vil gerne rose vores sundhedssektor for et virkelig godt stykke arbejde.
OB bliver i bogstaveligste forstand kastet for løverne allerede i første spillerunde, når holdet møder FC København på hjemmebane. Dermed lægger fynboerne fra land med én af sæsonens sværeste kampe.
– Vi glæder os helt vildt. Nu får vi fornøjelsen af FC København i den første kamp, og så er vi ligesom i gang. Vi skal møde alle hold to gange, så det gør ikke det store, at vi starter med et af de to bedste hold i Superligaen. Vi er klar til at byde FCK op til dans, fastslår Michelsen.
Der er kickoff mellem OB og FC København søndag klokken 18.00.
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Ny FCK-græker om spillestil: Skal vænne mig til måden vi spiller på
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
