OB slog Superliga-rekord: Det er da en af de mindre flatterende

OB brugte historisk mange spillere i den forgangne sæson. Det er ikke en rekord, cheftræner Jakob Michelsen er stolt af.



OB opnåede hverken en top seks-placering eller europæisk kvalifikation i sidste sæson, men alligevel fik fynboerne skrevet sig ind i Superligaens historiebøger.

Undervejs i sæsonen sendte cheftræner Jakob Michelsen ikke færre end 39 forskellige spillere i aktion, og det er et rekordhøjt antal i Danmarks bedste række, hvis man ellers ser bort fra Lyngby Boldklub i sæsonen 2001/2002, hvor klubben gik konkurs og måtte spille færdig med amatører. 

Under normale omstændigheder er der ingen, der nogensinde har matchet antallet af OB’s udskiftninger, og rekorden er da også blevet noteret af Jakob Michelsen, der ikke ligefrem jubler over den type historieskrivning.

– Det er jo altid dejligt med nogle rekorder, men den her vil jeg da ikke tøve med at kalde én af de mindre flatterende af slagsen. Det hører med til historien, at vi brugte rigtig mange U19-spillere i vores sidste slutspilskamp mod Silkeborg, men så stort et antal vidner alt andet end lige om total mangel på kontinuitet og rigtig mange skader, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.

– Vi stillede meget sjældent med det samme hold to gange i træk, og det er klart, at det var en stor hæmsko for os. Vi drømmer helt sikkert om at bruge færre spillere i den kommende sæson.

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet

Intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det gælder også i det konkrete tilfælde, lyder det fra OB-træneren.

– Mange af vores unge spillere fik høstet noget værdifuld erfaring, og det har været med til at øge bredden i vores trup. Det er noget, vi godt kan lukrere på. Oliver Christensen fik for alvor trådt ud af Sten Grytebusts skygge, og Max Fenger og Mads Frøkjær fik et gennembrud, så det tager vi selvfølgelig med, siger Michelsen.

Vil i top seks
OB blev nummer fire i Superligaen i Jakob Michelsens første sæson, mens det blev til en syvendeplads i sidste sæson og et nederlag til Europa-finalen til AGF.

Det skal gøres bedre i den kommende.

– Klubbens målsætning er at komme i top seks, og det er det, vi går efter. Jeg tror 100 procent på, at det kan lade sig gøre, siger Jakob Michelsen, der er optimistisk inden sæsonstarten.

Læs også:Medie: Engelske klubber lurer på OB-topscorer

– Jeg synes, vi har haft en god opstart. Den minder meget om de tidligere bortset fra, at den ligger lidt senere i år. Vi får hele tiden flere og flere med på træningsbanen, og jeg vil gerne rose vores sundhedssektor for et virkelig godt stykke arbejde.

OB bliver i bogstaveligste forstand kastet for løverne allerede i første spillerunde, når holdet møder FC København på hjemmebane. Dermed lægger fynboerne fra land med én af sæsonens sværeste kampe.

– Vi glæder os helt vildt. Nu får vi fornøjelsen af FC København i den første kamp, og så er vi ligesom i gang. Vi skal møde alle hold to gange, så det gør ikke det store, at vi starter med et af de to bedste hold i Superligaen. Vi er klar til at byde FCK op til dans, fastslår Michelsen.

Der er kickoff mellem OB og FC København søndag klokken 18.00. 

Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Ny FCK-græker om spillestil: Skal vænne mig til måden vi spiller på
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?




LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Froholdt med klar transfermelding

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansk klub i kæmpe transferscoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Chok – forlænger med Brøndby

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kan købes til spotpris

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han ligner en spiller for FC København’

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Her er kampene i Champions League

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed