OB opnåede hverken en top seks-placering eller europæisk kvalifikation i sidste sæson, men alligevel fik fynboerne skrevet sig ind i Superligaens historiebøger.
Undervejs i sæsonen sendte cheftræner Jakob Michelsen ikke færre end 39 forskellige spillere i aktion, og det er et rekordhøjt antal i Danmarks bedste række, hvis man ellers ser bort fra Lyngby Boldklub i sæsonen 2001/2002, hvor klubben gik konkurs og måtte spille færdig med amatører.
Under normale omstændigheder er der ingen, der nogensinde har matchet antallet af OB’s udskiftninger, og rekorden er da også blevet noteret af Jakob Michelsen, der ikke ligefrem jubler over den type historieskrivning.
– Det er jo altid dejligt med nogle rekorder, men den her vil jeg da ikke tøve med at kalde én af de mindre flatterende af slagsen. Det hører med til historien, at vi brugte rigtig mange U19-spillere i vores sidste slutspilskamp mod Silkeborg, men så stort et antal vidner alt andet end lige om total mangel på kontinuitet og rigtig mange skader, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk.
– Vi stillede meget sjældent med det samme hold to gange i træk, og det er klart, at det var en stor hæmsko for os. Vi drømmer helt sikkert om at bruge færre spillere i den kommende sæson.
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Intet er som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget, og det gælder også i det konkrete tilfælde, lyder det fra OB-træneren.
– Mange af vores unge spillere fik høstet noget værdifuld erfaring, og det har været med til at øge bredden i vores trup. Det er noget, vi godt kan lukrere på. Oliver Christensen fik for alvor trådt ud af Sten Grytebusts skygge, og Max Fenger og Mads Frøkjær fik et gennembrud, så det tager vi selvfølgelig med, siger Michelsen.
Vil i top seks
OB blev nummer fire i Superligaen i Jakob Michelsens første sæson, mens det blev til en syvendeplads i sidste sæson og et nederlag til Europa-finalen til AGF.
Det skal gøres bedre i den kommende.
– Klubbens målsætning er at komme i top seks, og det er det, vi går efter. Jeg tror 100 procent på, at det kan lade sig gøre, siger Jakob Michelsen, der er optimistisk inden sæsonstarten.
Læs også:Medie: Engelske klubber lurer på OB-topscorer
– Jeg synes, vi har haft en god opstart. Den minder meget om de tidligere bortset fra, at den ligger lidt senere i år. Vi får hele tiden flere og flere med på træningsbanen, og jeg vil gerne rose vores sundhedssektor for et virkelig godt stykke arbejde.
OB bliver i bogstaveligste forstand kastet for løverne allerede i første spillerunde, når holdet møder FC København på hjemmebane. Dermed lægger fynboerne fra land med én af sæsonens sværeste kampe.
– Vi glæder os helt vildt. Nu får vi fornøjelsen af FC København i den første kamp, og så er vi ligesom i gang. Vi skal møde alle hold to gange, så det gør ikke det store, at vi starter med et af de to bedste hold i Superligaen. Vi er klar til at byde FCK op til dans, fastslår Michelsen.
Der er kickoff mellem OB og FC København søndag klokken 18.00.
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Ny FCK-græker om spillestil: Skal vænne mig til måden vi spiller på
Læs også:Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Var direkte fra træningsbanen
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
