OB-stopper afviste danske klubber: Et stort skridt i karrieren

Lasse Nielsen ser frem til at skifte til polsk fodbold. Han har været i dialog med danske klubber, men ville forfølge muligheden for et eventyr i udlandet.



Der venter et stort skridt i karrieren for den danske forsvarsspiller Lasse Nielsen, når han skifter fra OB til polske Lech Poznan til sommer. 

Nielsen har i dag skrevet under på en tre-årig kontrakt med den polske storklub, og han glæder sig over at få afklaring på fremtiden.

– Der har været mange indtryk siden i mandags, og det skal fordøjes i de kommende dage. Jeg er glad og lettet over, at fremtiden er kommet på plads, for selvom jeg har sagt, at jeg ville have is i maven frem til slutningen af transfervinduet, er det meget dejligt, at der er afklaring på fremtiden, siger Lasse Nielsen til tipsbladet.dk.

Det er ikke mange danske fodboldspillere, der tager til polsk fodbold, men Lasse Nielsen ser frem til klubskiftet.

– Det er sindssygt spændende, og jeg tror, at det er utrolig stort og udviklende som både fodboldspiller og menneske at gribe sådan en mulighed, når den kommer. Jeg ville fortryde det, hvis jeg efter karrieren skulle se tilbage på, at jeg havde sagt nej til den her mulighed for at spille for en anden Superliga-klub, siger forsvarsspilleren. 

Lasse Nielsen oplyser, at han har afvist danske bejlere.

– Der har været andre muligheder. Jeg har jo kontraktudløb i OB til sommer, så jeg har kunne snakke frit med andre klubber, og der har været gang i nogle ting i kulissen. Min rådgiver har talt med nogle forskellige, og der har været henvendelser fra andre danske klubber. Det har jeg sagt nej til for at vente på et tilbud som dette. Det nåede aldrig til konkrete forhandlinger med danske klubber, men der har været snak, siger han. 

Den 29-årige midtstopper indledte fodboldkarrieren i 2. division i Næstved, og nu skal han spille om mesterskab for et polsk storhold. Det er en kulmination på en lang fodboldrejse.

– Vi skal i toppen i næste sæson, og klubben har lige haft en katastrofesæson, hvilket man godt kan mærke på både klubber, fans og byen. Folk er skuffede. Det er ambitionen at spille med om mesterskaber og pokaler. Det er der ingen tvivl om. Derfor er det også et fedt skridt i min karriere. Jeg har taget små step fra 2. division i Næstved til oprykning til Superligaen med FC Vestsjælland og til en etableret klub som OB. Det her er et fedt skridt for mig, for jeg kommer til at spille med helt i toppen i en stor europæisk klub, siger Lasse Nielsen. 
 
Sjællænderen spiller sæsonen færdig i OB, hvor der resterer tre runder af Superligaen. 




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

– Han har måske været lagt lidt på is

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Han er Eriksen og co’s nye træner

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: Hold da op – kanonkasse!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

23 røde kort i vanvidskamp

Froholdt på tavlen i storkamp

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på