I fodbold arbejder man ikke med fortjent eller ufortjent, men hvis man gjorde, må man bare konstatere, at skæbnen har været hård ved OB i denne sæson.
Fynboerne er næstsidst i Superligaen efter ni spillerunder og står blot noteret for en enkelt sejr. Hvis man tager et kig på Tap in Fodbolds Table of Justice, som efterhånden er blevet et velkendt ord i fodboldens verden, ser det noget anderledes ud for OB. Her er klubben ikke bare bedre placeret – de er et decideret tophold.
Tap in Fodbold, der beskæftiger sig med de underliggende parametre i en fodboldkamp som eksempelvis Expected Goals, kommer efter hver runde i Superligaen med deres Table of Justice, og her er OB på andenpladsen – fynboerne har ifølge tabellen scoret næsten ni point færre i denne sæson, end de burde.
Vores Table of Justice efter 9. Runde af #sldk pic.twitter.com/BqGyGlwnRm
— Tap In Fodbold (@tapinfodbold) 19. september 2018
OB-træner Jakob Michelsen kender godt til Tap in Fodbolds Table of Justice, og nogle gange har han da også svært ved at tro sine egne øjne.
– Det handler ikke om Table of Justice, men om virkelighedens tabel, men jeg kan konstatere, at vi har rigtig mange Expected Goals, mens vores modstandere har meget få. Vi har vel skabt flest chancer i syv ud af ni kampe, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi er simpelthen så trætte af, at vi ikke har fået flere point, men når man ser på de underliggende parametre, er der rigtig meget at glæde sig over. Vi skaber de chancer, vi skal, men har bare ikke været gode nok i felterne, hvor kampene afgøres.
– Men jeg kunne aldrig drømme om at lyde som et tudefjæs og fyre den ene undskyldning af efter den anden. Vi skal bedømmes på vores resultater lige som alle andre, og her lægger vi os fladt ned og erkender, at det ikke har været godt nok. Men selv en blind høne kan se, at vi gør mange ting rigtigt.
Spørgsmålet er, om det så gør frustationen som cheftræner større eller mindre, at der findes klare indikationer på, at det kunne være blevet til så meget mere.
– Det er jo vanvittig irriterende, men det gør også, at jeg ikke har nogen problemer med at bevare roen, for jeg kan slet ikke forestille mig, at det ikke vender. Det må det gøre. Det vil være totalt ulogisk andet. De kloge siger, at marginaler udligner hinanden i løbet af sæsonen – så kan jeg bare konstatere, at vi må gå en sjov periode i møde, siger Michelsen og fortsætter:
– Jeg har en tyrkertro på, at vi gør det rigtige, og det kan jeg også mærke, at spillerne har. Derfor er jeg meget fortrøstningsfuld, for al logik siger, at det må vende på et tidspunkt. Jeg er først rigtig bekymret, hvis vi bliver ved med ikke at få point i vores gode perioder. Det kan sætte sig mentalt på spillerne og være en hæmsko.
OB-træneren fastslår, at det sidste, man skal have, er ondt af ham.
– Jeg vil for alt i verden ikke fremstå som en mand, der tuder. Vi skal bedømmes på én ting, og det er vores resultater. Og de har været alt for dårlige, lyder det fra Jakob Michelsen.
OB møder AC Horsens på hjemmebane på mandag.
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
