OB topper Table of Justice, men flopper i Superligaen: Det må jo vende

OB’s sæson har været fuldstændig uvirkelig, hvis man kigger på Table of Justice vs. den virkelige tabel i Superligaen. På den ene er fynboerne nummer to – på den anden er de næstsidst.



I fodbold arbejder man ikke med fortjent eller ufortjent, men hvis man gjorde, må man bare konstatere, at skæbnen har været hård ved OB i denne sæson.

Fynboerne er næstsidst i Superligaen efter ni spillerunder og står blot noteret for en enkelt sejr. Hvis man tager et kig på Tap in Fodbolds Table of Justice, som efterhånden er blevet et velkendt ord i fodboldens verden, ser det noget anderledes ud for OB. Her er klubben ikke bare bedre placeret – de er et decideret tophold.

Tap in Fodbold, der beskæftiger sig med de underliggende parametre i en fodboldkamp som eksempelvis Expected Goals, kommer efter hver runde i Superligaen med deres Table of Justice, og her er OB på andenpladsen – fynboerne har ifølge tabellen scoret næsten ni point færre i denne sæson, end de burde.

OB-træner Jakob Michelsen kender godt til Tap in Fodbolds Table of Justice, og nogle gange har han da også svært ved at tro sine egne øjne. 

– Det handler ikke om Table of Justice, men om virkelighedens tabel, men jeg kan konstatere, at vi har rigtig mange Expected Goals, mens vores modstandere har meget få. Vi har vel skabt flest chancer i syv ud af ni kampe, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi er simpelthen så trætte af, at vi ikke har fået flere point,  men når man ser på de underliggende parametre, er der rigtig meget at glæde sig over. Vi skaber de chancer, vi skal, men har bare ikke været gode nok i felterne, hvor kampene afgøres.

– Men jeg kunne aldrig drømme om at lyde som et tudefjæs og fyre den ene undskyldning af efter den anden. Vi skal bedømmes på vores resultater lige som alle andre, og her lægger vi os fladt ned og erkender, at det ikke har været godt nok. Men selv en blind høne kan se, at vi gør mange ting rigtigt. 

Spørgsmålet er, om det så gør frustationen som cheftræner større eller mindre, at der findes klare indikationer på, at det kunne være blevet til så meget mere.

– Det er jo vanvittig irriterende, men det gør også, at jeg ikke har nogen problemer med at bevare roen, for jeg kan slet ikke forestille mig, at det ikke vender. Det må det gøre. Det vil være totalt ulogisk andet. De kloge siger, at marginaler udligner hinanden i løbet af sæsonen – så kan jeg bare konstatere, at vi må gå en sjov periode i møde, siger Michelsen og fortsætter:

– Jeg har en tyrkertro på, at vi gør det rigtige,  og det kan jeg også mærke, at spillerne har. Derfor er jeg meget fortrøstningsfuld, for al logik siger, at det må vende på et tidspunkt. Jeg er først rigtig bekymret, hvis vi bliver ved med ikke at få point i vores gode perioder. Det kan sætte sig mentalt på spillerne og være en hæmsko. 

OB-træneren fastslår, at det sidste, man skal have, er ondt af ham.

– Jeg vil for alt i verden ikke fremstå som en mand, der tuder. Vi skal bedømmes på én ting, og det er vores resultater. Og de har været alt for dårlige, lyder det fra Jakob Michelsen.

OB møder AC Horsens på hjemmebane på mandag. 





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester City – Real Madrid

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe